Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

Club Race Results 2016
Nos Galan (road) Saturday 31st December
Seniors:
Lee Richards 23:25, Steven Phillips 24:10, Lisa Davies 26:18, Ken Oliver 26:57, Jason Russell 29:54, Helen Williams 31:28, Lynne Carter 32:31, Jacqui Spiller 35:19, Kate Cardwell 35:44, Rhodri Evans 37:01, Ross Keeling 37:10, Paul Thomas 42:38, Joanne Robinson 42:46, Coral Rees 42:46, Rhiann Williams 42:46.  
Full results here.
 
Glynneath 5 Miler (road) Monday 26th December
Chris Williams 28:55, Paul Hayward 31:22, Russell Dobbs 33:06, Ken Oliver 42:49, Jason Russell 46:59, Emily Welsh 59:04.
Full results here.
 
Cottrell Park Christmas Cracker 10K (multi-terrain) Saturday 17th December
Luke Hurley 46:37, Lisa Davies 01:01:32, Ken Oliver 01:02:54, Helen Williams 01:04:28, Sian Pearce 01:10:20, Emily Welsh 01:15:23.
Full results here.
 
Skirrid Hill Race (fell 3.6 miles/1476 ft) Saturday 17th December
Gareth Baker 46:24, Keith Davies 50:08, Steven Phillips 01:05:45.
Full results here.
 
Merthyr Mawr Christmas Pudding Run (multi-terrain) Sunday 11th December
Rhodri Evans 45:27, Russell Wareham 49:36, Martin Jones 50:33, Kelly Felstead 53:17, Ceri Bartley 53:18, Jason Dixon 01:02:36, Hannah Davies 01:02:39, Andrew Lawrence 01:02:41, Terry Lewis 01:08:21, Julie Lewis 01:08:33, Colin Dixon 01:08:33, Lisa Davies 01:13:55, Juli Williams 01:15:59, Suzanne Davidson 01:20:11, Mel Senior 01:20:14, Kay Dixon 01:20:32, Jayne Jones 01:23:50, Sian Pearce 01:23:51.
Full results here.
 
Welsh Inter-Regional X/C Championships (cross country) Saturday 10th December
Lee Mills 34:50, Haydn Hartnell 38:09.
Kelly Felstead 28:12, Nicola Howls 28:20, Kelly Wall 28:40.
Full results here.
 
Severn Bridge 5 Mile Night Run (tarmac) Wednesday 7th December
Simon Peterson 36:14.
Full results here.
 
Gosport Half Marathon (road) Sunday 99th November
Juli Williams 02:11:38.
Full results here.
 
Mo Run Cardiff 10K (multi-terrain) Sunday 13th November
Ffion Davies 48:18, Joanne Plant 53:24, Jason Russell 55:10, Zoe Heydon 58:41, Lisa Storey 01:02:04, Sian Johnson 01:08:37, Sarah Pontin 01:09:08.
Full results here.
 
Bog & Bryn Challenge (multi-terrain) Sunday 6th November
Nathan Priest 02:12:54, Martin Jones 02:12:54, Russell Dobbs 02:16:35, Gareth Baker 02:19:39, Kelly Felstead 02:19:45, Glyn Hicks 02:21:16, Neill Parker 02:24:08, Simon Peterson 02:28:56, Sharon Carrafa 02:37:10, Steven Phillips 02:40:54, Rhodri Evans 02:40:54, Kirsty Holtham-Morgan 03:04:26, Louise Saddler 03:04:26, Kelly Hall 03:04:26, Sara Arnold 03:04:26, Jay Leach 03:05:21, Juli Williams 03:27:59. 
Full results here.
 
Richard Burton 10K (road) Sunday 6th November
Haydn Hartnell 39:37.
Full results here.
 
Beachy Head Marathon (multi-terrain) Saturday 29th October
Jayne Jones 05:52:27.
Full results here.
 
Snowdonia Marathon (multi-terrain) Saturday 29th October
Lee Mills 03:30:49, Matthew Pizey 03:34:50, Nathan Priest 03:50:25, Steve Lane 03:57:45, Luke Hurley 04:07:06, Jason Dixon 04:07:07, Ken Oliver 05:03:16, Kay Dixon 05:24:21, Suzanne Davidson 05:24:21.
Full results here.
 
Abingdon Marathon (road) Sunday 23rd October
Terry Lewis 04:01:01, Julie Lewis 04:39:08.
Full results here.
 
Leicester Marathon (road) Sunday 23rd October
Jayne Jones 04:57:03.
Full results here
 
Amsterdam Marathon (tarmac) Sunday 16th October
David Waters 03:14:36, Kim Wehden 03:25:27.
Full results here.
 
Loch Rannoch Marathon (road) Sunday 16th October
Craig Ellis 04:00:56.
Full results here.
 
Marathon Manchester Half Marathon (road) Sunday 16th October
Ken Oliver 02:00:56.
Full results here.
 
Salisbury Half Marathon (road) Sunday 9th October
Ken Oliver 02:04:38.
Full results here.
 
Cardiff Half Marathon (road) Sunday 2nd October
Mike Dury 01:23:12, Paul Hayward 01:25:44, Matthew Pizey 01:27:26, Craig Thomas 01:28:06, Haydn Hartnell 01:29:21, David Waters 01:29:25, Steve Lane 01:32:44, Steve Dury 01:35:12, Chris Lloyd 01:37:49, Russell Wareham 01:38:05, Neil Profit 01:39:56, Nicola Howls 01:41:03, Terry Lewis 01:41:46, Martin Jones 01:41:51, Antony Francis 01:43:36, Simon Peterson 01:43:54, Carl Johnson 01:44:41, Nathan Priest 01:45:02, Aidan Davies 01:45:06, Ian Williams 01:45:22, Craig Ellis 01:46:42, Michelle Johnson 01:46:46, Lee Richards 01:48:39, Neill Parker 01:49:44, Gareth Baker 01:49:49, Steven Phillips 01:50:07, Hannah Davies 01:50:29, Jason Dixon 01:50:30, John Darlington 01:50:43, Ruth Treharne 01:52:28, Donna James 01:53:27, Laura Gibbons 01:54:16, Cassie Jones 01:55:59, Anne Rice-Jones 01:57:32, Sara Arnold 01:57:52, Yvonne Dury 01:58:20, Darren Price 01:59:31, Gareth Pope 02:00:20, Rebecca Morgan 02:00:45, Emma Thomas 02:02:00, Suzanne Davidson 02:02:30, Kirsty Holtham-Morgan 02:03:00, Kelly Hall 02:03:00, Grant Wakeman 02:03:06, Matthew Chicken 02:03:30, Julie Lewis 02:04:30, Phillip Jones 02:05:41, Ken Oliver 02:06:37, Tracey Smith 02:09:19, Hannah Brown 02:10:39, Dean Little 02:10:50, Helen Davies 02:12:28, Claire Morgan 02:12:54, Jay Leach 02:13:11, Cheryl Francis 02:14:59,  Juli Williams 02:17:23, Lisa Chaplin 02:17:25, Andrea Thomas 02:18:43, Vicki Jones 02:19:14, Denise Hadigate 02:19:32, Rachel Jones 02:21:59, Lisa Forey 02:21:59, Jason Russell 02:22:40, Kelly Hillard 02:22:11, Lynne Carter 02:22:13, Chelsea Taylor 02:26:48, Kate Cardwell 02:31:42, Emily Welsh 02:31:49, Sian Johnson 02:32:04, Jayne Jones 02:32:48, Nicola Richards 02:32:48, Samantha Methuen 02:35:09, Joanna Jones 02:35:26, Kay Dixon 02:33:58, Joanne Harris 02:44:25, Fiona Walkley 02:44:26, Karen Williams 02:44:26, Angela Price 02:48:50, Sarah Gray 03:01:02, Sian Fisher 03:09:39, Emma Felkin 03:46:40.                            
Full results here.
 
Forest of Dean Half Marathon (multi-terrain) Sunday 25th September
Gareth Baker 01:49:26, Samantha Methuen 02:06:12, Ken Oliver 02:09:49, Kay Dixon 02:10:12.
Full results here.
 
Ikano Robin Hood Half Marathon (multi-terrain) Sunday 25th September
Joanne Harris 02:44:22.
Full results here.
 
Winchester Half Marathon (road) Sunday 25th September
Lisa Davies 02:17:37, Helen Williams 02:17:43.
Full results here.
 
Might Contain Nuts 10 (trail) Saturday 24th September 
Paul Nowaczek 02:11:47, Vicki Jones 02:52:42, Denise Hadigate 02:52:42, Mel Senior 02:52:42, Jayne Jones 02:52:42.
Full results here.
 
Swansea 10K (tarmac) Sunday 18th September
Mike Dury 36:51, Paul Hayward 38:57, Haydn Hartnell 40:04, Carl Johnson 46:23, Kelly Felstead 46:39, Grant Wakeman 47:06, Lisa Forey 49:28, Steven Phillips 49:30, Ruth Treharne 50:42, David Limbrick 50:47, Ken Oliver 52:22, Jason Russell 55:46, Sarah Pontin 56:13, Helen Williams 56:51, Vicki Jones 59:08, Juli Williams 01:01:55, Jayne Jones 01:02:20, Sian Johnson 01:05:54, Angela Price 01:16:14.    
Full results here.
 
Cardiff 10K (road) Sunday 11th September
Chris Williams 37:32, John Darlington 43:42, Neill Proffitt 44:45, Carl Johnson 45:53, Aidan Davies 47:19, Kelly Felstead 47:27, Ken Oliver 53:08, Sarah Pontin 55:49, Jason Russell 59:01, Sian Pearce 59:56, Lisa Chaplin 59:48, Sian Johnson 01:03:47, Lisa Storey 01:04:53, Joanne Harris 01:08:38, Kelly Hall 01:08:38, Angela Price 01:14:05, Lynne Carter 01:22:26.  
Full results here.
 
Wentwood Woodlark (multi-terrain) Sunday 11th September
Simon Peterson 01:18:43, Mel Senior 01:52:32, Denise Hadigate 01:52:33.
Full results here.
 
Reverse 10 (multi-terrain) Sunday 4th September
Lee Mills 01:04:44, Carl Johnson 01:18:59, Grant Wakeman 01:19:59, Aidan Davies 01:20:01, Lee Richards 01:20:14, Kelly Felstead 01:21:25, Steven Phillips 01:25:35, Laura Gibbons 01:29:54, Anne Rice-Jones 01:29:54, Lisa Davies 01:32:40, Sarah Pontin 01:43:03, Nicola Richards 01:52:04, Jayne Jones 01:52:09,  
Full results here.
 
Chippenham Half Marathon (road) Sunday 4th September
Haydn Hartnell 01:30:22.
Full results here.
 
Roman Run (multi-terrain) Saturday 3rd September
Terry Lewis 02:35:58, Kelly Felstead 02:40:54.
Full results here.
 
Machen Mountain Run (fell) Monday 29th August
Paul Hayward 39:59.
Full results here.

Severn Bridge Half Marathon (road) Sunday 28th August
Steve Lane 01:35:18, Carl Johnson 01:51:20, Anne Rice-Jones 02:04:18, Lisa Davies 02:05:22, Kirsty Holtham-Morgan 02:05:27, Jay Leach 02:08:02, Ken Oliver 02:15:15, Denise Hadigate 02:16:10, Vicki Jones 02:21:09, Jayne Jones 02:24:41, Juli Williams 02:26:35, Sian Pearce 02:28:39, Elizabeth Jones 02:28:53, Sian Johnson 02:36:05, Emma Felkin 03:40:56. 
Full results here.
 
Llantwit Major 10K (road) Saturday 27th August
Ian Williams 52:47, Steven Phillips 55:27, Paul Evans 58:54, Ken Oliver 01:00:59, Claire Morgan 01:05:52. 
Full results here.
 
Portrush 5 (road) Friday 26th August
Louise Saddler 43:28.
Full results here.
 
Merthyr 10K (tarmac) Sunday 21st August
Haydn Hartnell 40:50, Rebecca Ray 55:25, Helen Williams 58:51, Julie Williams 01:00:23, Nicola Richards 01:04:19, Jayne Jones 01:04:20.
Full results here.

Cottrell Park Summer 10K (multi-terrain) Sunday 14th August
John Darlington 49:31, Grant Wakeman 50:01, Julie Williams 01:06:43.
Full results here.

Rose Inn IV (road) Tuesday 9th August
Chris Williams 23:26, Denise Hadigate 34:25, Vicki Jones 35:58, Mel Senior 37:27.
Full results here.

Brecon 10 Mile (road) Sunday 7th August
Haydn Hartnell 01:08:21.
Full results here.
 
Gloucester Marathon (road) Sunday 7th August
Jayne Jones 05:06:18.
Full results here.
 
Murder Mile (road) Friday 5th August
Chris Williams 9:55, Aaron Thomas 10:12, Paul Hayward 10:23, Dewi Lloyd 10:35, Craig Thomas 11:13, Steve Dury 11:56, Simon Peterson 12:14, Steve Lane 12:17, Gareth Baker 12:37, Russell Wareham 12:49, John Darlington 13:04, Daffydd Weetman 13:19, Glyn Hicks 13:31, Carl Johnson 13:34, Steven Phillips 14:29, Sharon Carrafa 15:01, Andrew Collins 15:33, Anne Rice-Jones 16:11, Denise Hadigate 18:02, Lyndon Sutton 18:18, Angela Price 19:54.
Full results here.

Tenby 10K (road) Sunday 31st July
Jason Russell 56:32.
Full results here.
 
The Loop (multi-terrain) Sunday 17th July
Kelly Felstead 46:39, Glyn Hicks 53:59, Grant Wakeman 54:54, Helen Williams 56:08, Steven Phillips 01:00:34, Jayne Jones 01:12:15. 
Full results here.
 
Mic Morris 10K (road) Sunday 17th July
Paul Hayward 37:31, Steve Lane 38:03, Dewi Lloyd 38:25, David Waters 38:49, Paul Thomas 40:38, Jason Dixon 42:03, Simon Peterson 42:21, Carl Johnson 44:32, Lee Richards 44:42, Hannah Davies 44:46, Sara Arnold 46:39, Jay Leach 49:22, Sarah Gray 50:03, Ken Oliver 51:01, Sarah Pontin 51:39, Kirsty Holtham-Morgan 51:46, Kay Dixon 52:10, Coral Rees 52:29, Emma Thomas 53:51, Suzanne Davidson 53:45, Denise Hadigate 55:29, Fiona Walkley 55:31, Malcolm Parker 55:47, Kelly Hillard 57:06, Andrea Thomas 57:09, Lynne Carter 57:22, Juli Williams 59:50, Kate Cardwell 01:01:02, Nicola Richards 01:03:48, Sian Johnson 01:04:11, Angela Price 01:09:47.
Full results here.
 
Merthyr Mawr Trail Running Festival 7.3 (trail) Saturday 18th July
Denise Hadigate 01:51:25, Helen Williams 01:51:37, Vicki Jones 01:51:38.
Full results here.
 
Cosmeston Relays (multi-terrain) Wednesday 13th July
Islwyn Gents 3 01:19:11 - Steve Lane, Steve Dury, Chris Lloyd, Lee Richards.
Islwyn Gents 2 01:26:10 - Carl Johnson , Gareth Baker, Martin Jones, Nathan Richards.
Islwyn Gents 4 01:26:38 - Dean Little, Andrew Collins, Russell Dobbs, Ken Oliver.
Islwyn Gents 1 01:38:35 - Jason Russell, Rhodri Evans, Ross Keeling, Rhydwyn Harries.
 
Islwyn Ladies 2 01:07:02 - Nicola Howls, Samantha Methuen, Lisa Forey.
Islwyn Ladies 1 01:07:24 - Cassie Jones, Hannah Davies, Sara Arnold.
Islwyn Ladies 7 01:08:26 - Ceri Bartley, Donna James, Helen Williams.
Islwyn Ladies 3 01:12:09 - Louise Saddler, Lisa Davies, Kelly Hall.
Islwyn Ladies 8 01:13:19 - Sharon Carrafa, Claire Morgan, Emma Thomas.
Islwyn Ladies 6 01:16:21 - Laura Gibbons, Andrea Thomas, Vicki Jones.
Islwyn Ladies 4 01:17:20 - Sarah Pontin, Denise Hadigate, Fiona Walkley.
Islwyn Ladies 5 DSQ - Mel Senior, Jacqui Spiller, Anne Rice-Jones.
Full results here.    
 
Rose Inn III (tarmac) Tuesday 12th July
Jason Russell 32:44, Denise Hadigate 34:12, Vicki Jones 38:31, Jayne Jones 39:23.
Full results here.
 
Tenby Marathon (tarmac) Sunday 10th July
Jayne Jones 05:05:32. 
Full results here.
 
Tenby Half Marathon (tarmac) Sunday 10th July
Glyn Hicks 02:04:28, Ken Oliver 02:11:37.
Full results here.
 
Tintern Trot (multi-terrain) Thursday 7th July
Denise Hadigate 01:12:20, Vicki Jones 01:20:21.
Full results here.
 
The Blade Runner (multi-terrain) Wednesday 6th July
Lee Mills 42:15, Paul Hayward 44:44, Steve Lane 46:07, David Waters 48:03, Jason Dixon 51:28, Simon Peterson 51:41, Craig Ellis 53:49, Gareth Baker 54:01, Grant Wakeman 54:06, Phillip Jones 54:21, John Darlington 54:24, Keith Davies 54:41, Lee Richards 54:43, Neill Parker 55:04, Ian Williams 55:58, Sharon Carrafa 56:41, Steven Phillips 57:51, Jay Leach 59:11, Sara Arnold 59:11, Laura Gibbons 59:34, Caren Parker 59:38, Samantha Methuen 59:47, Colin Dixon 59:51, Anne Rice-Jones 01:00:41, Kelly Hall 01:02:22, Louise Saddler 01:02:22, Kirsty Holtham-Morgan 01:03:41, Sarah Pontin 01:03:46, Jason Russell 01:05:53, Jody McGill 01:06:19, Tracey Smith 01:06:24, Emma Thomas 01:06:41, Chelsea Taylor 01:08:56.
Full results here.
 
Sospan 10K (road) Saturday 2nd July
Ken Oliver 50:51.
Full results here.
 
Swansea Half Marathon (tarmac) Sunday 26th June
Ceri Bartley 01:35:35, Jason Dixon 01:37:39, Simon Peterson 01:47:07, Steve Lane 01:41:11, Michelle Johnson 01:41:29, Carl Johnson 01:46:32, Steven Phillips 01:52:37, Gareth Baker 01:52:38, Neill Parker 01:54:15, Anne Rice-Jones 01:57:02, Caren Parker 01:57:16, Aidan Davies 01:58:43, Lisa Davies 01:59:41, Kay Dixon 02:03:01, Malcolm Parker 02:11:25, Andrea Thomas 02:14:10,  Claire Churcher 02:21:38, Sian Johnson 02:28:16, Angela Price 02:43:45.   
Full results here.
 
Caerphilly 10K (road) Sunday 19th June
Lee Mills 37:05, Paul Hayward 39:00, Haydn Hartnell 39:46, David Waters 40:40, Steve Lane 40:47, Paul Thomas 41:53, Rhodri Evans 42:31, Carl Davies 43:52, Simon Peterson 45:33, Antony Francis 45:26, Sian Pearce 46:05, Michelle Johnson 46:34, John Darlington 46:39, Nicola Howls 46:57, Carl Johnson 47:24, Aidan Davies 47:51, Ffion Davies 47:57, Steven Phillips 48:16, Sara Arnold 50:01, Ruth Treharne 50:08, Ian Williams 50:14, Sam Methuen 50:14, Colin Dixon 51:22, Ken Oliver 51:57, Sharon Carrafa 52:07, Stephen Evans 52:58, Anne Rice-Jones 53:03, Kirsty Holtham-Morgan 53:23, Denise Hadigate 53:45, Daffydd Weetman 54:46, Sarah Pontin 54:50, Tracey Smith 55:04, Roger Fawke 55:14, Suzanne Davidson 55:25, Erik Moons 55:51, Jason Russell 56:00, Claire Morgan 57:03, Hannah Brown 57:06, Malcolm Parker 58:24, Chelsea Taylor 59:47, Andrea Thomas 01:00:06, Kate Bennett 01:00:23, Lynne Carter 01:00:24, Kelly Hillard 01:01:28, Kathryn Gladwyn 01:02:02, Julie Williams 01:03:42, Sian Johnson 01:06:29, Sian Bills 01:07:21, Amy Bills 01:07:22, Sarah-Jane Key 01:08:20, Nicola Richards 01:09:33, Elaine Hicks 01:11:22, Emma Felkin 01:34:00.   
Full results here.
 
Rose Inn II (road) Tuesday 14th June
Vicki Jones 34:24, Denise Hadigate 34:50, Jayne Jones 37:35.
Full results here.
 
Endure 24 (multi-terrain) Saturday 11th/Sunday 12th June
Full results here.
 
South Downs Way 100 (multi-terrain) Saturday 11th June
Garfield Jones 27:13:35.
Full results here.
 
RACK Raid (multi-terrain) Sunday 5th June
Full results here.
 
Welsh Castles Relay (multi-terrain) Saturday 4th/Sunday 5th June
Full results here.
 
Liverpool Rock n Roll Marathon (road) Sunday 29th May
Jason Dixon 04:02:16.
Full results here.
 
Liverpool Rock n Roll Half Marathon (road) Sunday 29th May
Claire Simms 01:58:44, David Limbrick 01:58:52, Kay Dixon 02:02:40, Helen Williams 02:11:09, Jacqui Spiller 02:12:33.
Full results here.
 
Treforest 10K (road) Sunday 29th May
Dave Waters 42:45, Kim Wehden 42:56, Russell Dobbs 44:53, Daffydd Weetman 48:28, Carl Johnson 48:29, Steven Phillips 51:42, Ruth Treharne 52:54, Denise Hadigate 57:26, Kelly Hall 58:15, Vicki Jones 59:05, Jayne Jones 01:00:12, Juli Williams 01:07:34, Sian Johnson 01:07:34, Elaine Williams 01:16:25, Glyn Hicks 01:16:25.
Full results here.

Sirhowy Challenge (multi-terrain) Sunday 15th May
Dafydd Lambeth 01:10:00, Steve Lane 01:19:38, Russell Dobbs 01:24:43, Ian Williams 01:38:10, Steven Phillips 01:38:10, Gareth Baker 01:41:25, Aidan Davies 01:47:01, Colin Dixon 01:47:41, Denise Hadigate 01:51:13, Jayne Jones 01:52:16, Helen Davies 02:00:19.
Full results here.

Cwm Ogwr 5 Mile (road) Sunday 15th May
Angela Price 58:02.
Full results here.
 
Rose Inn I (road) Tuesday 10th May
Mark Duddridge 31:24, Vicki Jones 34:20, Denise Hadigate 36:04, Angela Price 46:23.
Full results here.
 
Sorbrook Slog (multi-terrain) Sunday May 8th
Dafydd Lambeth 48:52, Paul Hayward 51:40, Mike Bunston 58:13, Kerry Price 01:01:38, Neill Parker 01:06:30, Jayne Jones 01:22:11, Denise Hadigate 01:22:11, Vicki Jones 01:22:11, Malcolm Parker 01:32:24, Juli Williams 01:36:03.
Full results here.
 
Race For Wildlife 10K (road) Sunday 8th May
Emma Thomas 59:56, Sian Johnson 01:07:38.
Full results here.
 
Porthkerry 5 (multi-terrain) Sunday 8th May
Kim Wehden 37:47, Steven Phillips 44:50, Ken Oliver 48:06. 
Full results here.
 
Steam Bunny Stomp (fell - 6.9M/1499ft) - Saturday 7th May
Dave Waters 01:18:18, Paul Thomas 01:27:41.
Full results here.
 
Preseli Beast Bach (multi-terrain) Saturday 7th May
Paul Nowaczek 02:08:30, Helen Williams 02:48:33.
Full results here.

Devauden Cross Country 10K (multi-terrain) Monday 2nd May
Ken Oliver 01:01:41.
Full results here.
 
Brecon To Cardiff Ultra (multi-terrain) Sunday 1st May
Vicki Jones 10:47:14, Jayne Jones 10:47:14.
Full results here

Cardiff Race For Victory 5K (road) Sunday 1st May
Jason Russell 26:18, Emma Thomas 27:21, Lynn Jones 46:18.
Full results here.
 
Lady Windsor Races (multi-terrain) Sunday 1st May
Steve Lane 33:47, Dave Waters 35:35, Steven Phillips 41:52, Denise Hadigate 48:29, Malcolm Parker 51:39, Juli Williams 53:48.
Full results here.

Thames Path 100 (multi-terrain) Saturday 30th April
Garfield Jones 27:41:34.
Full results here.

Pentyrch Hill Race (multi-terrain) Tuesday 26th April
Lee Mills 50:08, Dafydd Lambeth 50:34, Paul Hayward 55:11, Paul Thomas 01:00:32, Neill Parker 01:05:48, Glyn Hicks 01:14:12.
Full results here.
 
Virgin London Marathon (road) Sunday 24th April
Ruth Treharne 03:55:13, Donna James 04:08:34, Aidan Davies 04:10:50, Sara Arnold 04:18:40, Louise Saddler 04:18:40, Kelly Hall 04:25:28, Sarah Gray 06:38:05.
Full results here.
 
Parc Bryn Bach 6 (tarmac) Sunday 24th April
Mike Bunston 44:12, Antony Francis 46:06, Grant Wakeman 46:55, Samantha Methuen 48:12, Carl Johnson 48:16, Steven Phillips 48:52, Ian Williams 49:07, Colin Dixon 51:13, Ken Oliver 51:49, Claire Morgan 57:04, Helen Williams 57:52, Sian Pearce 01:00:53, Ross Keeling 01:01:28, Sian Johnson 01:03:50.
Full results here.
 
Offa's 'Orror (multi-terrain) Sunday 24th April
Dave Waters 01:50:40, Terry Lewis 02:53:25, Julie Lewis 02:53:28.
Full results here.
 
Blackpool Marathon (road) Sunday 24th April
Russell Dobbs 03:53:40.
Full results here.
 
Brecon Beacons 10K (trail) Sunday 17th April
Helen Williams 01:06:45, Sian Pearce 01:08:12.
Full results here.
 
Brecon Beacons Half Marathon (trail) Sunday 17th April
Vicki Jones 02:56:52, Helen Davies 03:09:34, Cheryl Francis 03:09:36.
Full results here.
 
Great Welsh Marathon (tarmac) Sunday 17th April
Jason Dixon 03:54:29, Simon Peterson 03:54:48, Craig Ellis 04:19:25, Garfield Jones 04:22:28, Jayne Jones 04:50:46, Mark Duddridge 04:54:24, Kay Dixon 04:56:09.
Full results here.
 
Great Welsh Half Marathon (tarmac) Sunday 17th April
Steven Phillips 01:54:35, Ken Oliver 01:58:55.
Full results here.
 
Kymin Dash (multi-terrain) Sunday 17th April
Paul Hayward 47:44.
Full results here.
 
Manchester Marathon & Relays (road) Sunday 10th April
Kim Wehden 03:25:39, Ade White 03:28:28, Steve Lane 03:40:39.
Team Go Islwyn! (Vicki Jones & Ruth Treharne) 04:04:31.
Full results here.
 
HBA 5 (road) Sunday 3rd April
Ken Oliver 41:49.
Full results here.
 
Vale Coastal 18.5 & 32 (trail) Saturday 2nd April
Ruth Treharne 04:04:26, Craig Ellis 08:38:34.
Full results here.

Cardiff World Half Marathon Championships (road) Sunday 27th March
Steve Lane 01:31:53, David Waters 01:32:01, Haydn Hartnell 01:33:40, Craig Ellis 01:42:02, Simon Peterson 01:42:51, Steve Dury 01:43:47, Kelly Felstead 01:43:58, Aidan Davies 01:44:55, Paul Evans 01:49:44, Chris Gapper 01:49:58, Sara Arnold 01:51:37, Steven Phillips 01:52:37, Hannah Davies 01:52:51, Louise Saddler 01:53:13, Samantha Methuen 01:53:52, Kelly Hall 01:56:28,  Ken Oliver 02:00:08, Kirsty Holtham-Morgan 02:02:10, Joanne Robinson 02:03:20, Jay Leach 02:03:46, Anne Rice-Jones 02:03:49, Fiona Walkley 02:04:43, Malcolm Parker 02:08:37, Tracey Smith 02:09:47, Sian Pearce 02:13:42, Andrea Thomas 02:22:15, Erik Moons 02:26:32, Julie Williams 02:26:44, Katheryn Dennes 02:32:14, Karen Williams 02:44:31, Clare Churcher 03:04:31.
Full results here

San Domenico 20 (trail) Sunday 20th March
Russell Wareham 02:24:47, Kelly Felstead 02:57:47, Donna James 03:07:37, Ruth Treharne 03:09:16.
Full results here.

Forest of Dean Half Marathon (trail) Sunday 20th March
Michael Richardson 01:31:24, Russell Dobbs 01:37:28, Pat Richardson 02:23:45.
Full results here
 
Gloucester 20 (road) Sunday 13th March
Terry Lewis 02:56:30, Julie Lewis  03:48:30.
Full results here.

Dragon 10K (trail) Sunday 13th March
Ken Oliver 52:18.
Full results here.

Llanelli Half Marathon (tarmac) Sunday 13th March
Paul Hayward 01:28:49.
Full results here.
 
City of Newport Half Marathon (tarmac) Sunday 6th March
Lee Mills 01:21:00, Steve Lane 01:30:44, David Waters 01:34:20, Terry Lewis 01:44:53, Hannah Davies 01:47:35,  Ffion Davies 01:51:25, Samantha Methuen 01:54:46, Ken Oliver 01:55:38, Lisa Lawford 01:58:07, Anne Rice-Jones 01:59:47, Kirsty Holtham-Morgan 02:02:22, Helen Davies 02:06:20, Julie Lewis 02:08:35, Cheryl Francis 02:08:37, Malcolm Parker 02:09:45, Sarah Jane Key 02:40:50, Sarah Gray 03:08:11.
Full results here.
 
Merthyr Half Marathon (trail) Sunday 6th March
Phil Williams 01:25:29, Paul Thomas 01:37:53, Russell Dobbs 01:38:03.
Full results here.
 
Rhayader Round The Lakes 20 (road) Saturday 5th March
Aidan Davies 03:09:49, Vicki Jones 03:35:11.
Full results here.
 
Pontypool Home Run 10K (tarmac) Sunday 28th February
Lee Mills 36:42, Keith James 39:37, Paul Hayward 40:40, Steve Lane 40:53, Dewi Lloyd 40:55, Simon Peterson 44:10, Kelly Felstead 45:53, Terry Lewis 46:35, Jason Dixon 46:43, Daffydd Weetman 47:21, Hannah Davies 48:52, Roger Fawke 52:15, Ken Oliver 52:46, Colin Dixon 52:56, Julie Lewis 54:15, Anne Rice-Jones 54:56, Samuel Jones 57:45, Tracey Smith 58:04, Jay Leach 58:17, Malcolm Parker 59:52, Rachel Jones 01:00:09, Andrea Thomas 01:00:33, Denise Hadigate 01:00:48, Kelly Jacka 01:04:58, Lee Richards 01:04:58, Helen Simmonds 01:06:36, Nicola Richards 01:08:03, Hannah Jones 01:21:01.
Full results here.
 
St. David's Day 10K (multi-terrain) Sunday 28th February
Paul Evans 48:47, Steven Phillips 48:47, Sian Pearce 59:36.
Full results here.
 
Espoo 24hr Ultrarun (track) Saturday 27th February - Sunday 28th February
Garfield Jones 145.485 km covered.
Full results here

Winter Trail Hoka One One (trail) Sunday 21st February
Russell Wareham 01:31:28, Jacqui Spiller 01:37:49, Glyn Hicks 01:47:31, Lisa Lawford 01:54:44, Mel Senior 02:09:30, Sian Pearce 02:21:30, Helen Williams 02:24:31.
Full results here.
 
The Beast 10K (multi-terrain) Sunday 14th February
Keith James 47:11, Paul Thomas 50:40, Chris Lloyd 51:34, Paul Nowaczek 01:00:26.
Full results here
 
Lliswerry 8 (road) Sunday 31st January
Paul Hayward 50:08, Haydn Hartnell 50:13, Steve Lane 54:17, David Waters 54:23, Andrew Collins 58:18, Carl Davies 59:05, Kelly Felstead 01:01:41, Terry Lewis 01:01:40, Hannah Davies 01:04:01, Michelle Johnson 01:04:31, Sara Arnold 01:06:10, Sam Methuen 01:07:05, Roger Fawke 01:07:38, Ken Oliver 01:07:44,  Julie Lewis 01:08:56, Kirsty Holtham-Morgan 01:09:31, Kelly Jacka 01:09:43, Louise Saddler 01:09:58, Clive Waters 01:10:26, Vicki Jones 01:12:20, Joanne Robinson 01:12:51, Anne Rice-Jones 01:13:26, Fiona Walkley 01:13:34, Jay Leach 01:13:38, Richard Powell 01:13:51, Steven Walsh 01:14:01, Mel Senior 01:15:54, Rachel Jones 01:20:27, Lynne Carter 01:20:57, Cheryl Francis 01:21:11, Angela Thomas 01:22:21, Katheryn Dennes 01:24:11, Danielle Ward 01:29:11, Nicola Richards 01:29:14, Sarah Jane Key 01:31:08, Malcolm Parker 01:35:11, Angela Price 01:35:15.     
Full results here.
 
Peddars Way Ultra (multi-terrain) Saturday 30th January
Garfield Jones 11:14:38.
Full results here.

Swansea Trail 10K (multi-terrain) Sunday 17th January
Helen Williams 01:07:59, Sian Pearce 01:12:10.
Full results here.