Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

Club Race Results 2017

Black Mountains Trail Race (trail) Sunday 19th November
Andrew Collins 01:08:14, Steve Bryant 01:15:06, Donna James 01:49:06, Ruth Treharne 01:49:06.
Full results here.
 
Gosport Half Marathon (road) Sunday 19th November
Juli Williams 02:21:24.
Full results here
 
Elan Valley 10 (road) Saturday 18th November
Michael Kelly 01:31:37,Chris Hope 01:31:40, Malcolm Parker 01:52:13.
Full results here.
 
Caer-Hilly Trail Challenge (trail) Sunday 12th November
Andrew Collins 44:46, Steve Bryant 50:29, Kelly Felstead 51:48. 
Full results here.
 
Cardiff Mo Run 10K (multi-terrain) Sunday 12th November
Ken Oliver 58:31, Emma Pask 01:04:30, Jaye Price 01:15:51.
Full results here.
 
Severn Bridge 5 Night Race (tarmac) Friday 10th November
Juli Williams 51:57, Sian Johnson 51:57, Emily Welsh 01:01:20, Jaye Price 01:03:21.
Full results here.
 
Richard Burton 10K (road) Sunday 5th November
Lee Richards 48:02, Ken Oliver 57:12, Teresa Evans 59:30, William Lewis 01:03:17, Jacqui Lambeth 01:03:34, Helen Williams 01:03:52, Leanne Stephens 01:04:49, Sian Johnson 01:06:22, Claire Barrett 01:07:46, Juli Williams 01:12:03, Nicola Richards 01:12:03, Emily Welsh 01:16:51  
Full results here.
 
Welsh Athletics X/C Relay Championships Saturday 4th November
Full results here.
 
Snowdonia Marathon (multi-terrain) Saturday 28th October
Russell Wareham 03:33:16, Kim Wehden 03:39:21, Tara Hurley 03:50:49, Luke Hurley 03:50:49, Andrew Collins 03:50:49, Steve Lane 04:05:10, Russell Dobbs 4:09:38, Kelly Felstead 04:16:12, Jason Dixon 04:22:19, Paul Thomas 04:26:32, Sharon Carrafa 04:26:34, Rhianydd Evans 04:27:09, Steven Phillips 04:27:52, Sara Arnold 04:34:13, Paul Nowaczek 04:34:16, Garfield Jones 04:37:47, Grant Wakeman 04:37:56, Carl Johnson 04:41:52, Nathan Priest 05:03:47, Jayne Jones 05:24:32, Elizabeth Jones 05:28:12, Kay Dixon 05:46:54, Suzanne Davidson 05:47:02.     
Full results here.
 
Trellech Beacon Dash (multi-terrain) Sunday 22nd October
Jane Hawkesford 01:21:06.
Full results here.
 
Silent Valley Challenge (multi-terrain) Sunday 22nd October
Steve Bryant 01:03:08, Rhianydd Evans 01:09:08.
Full results here.
 
Amsterdam Half Marathon (tarmac) Sunday 15th October
David Limbrick 02:12:28, Julian Hope 02:37:53, Chris Hope 02:37:56.
Full results here.
 
Leicester Marathon (road) Sunday 15th October
Lee Mills 02:57:43.
Full results here.
 
Merthyr Marathon (tarmac) Sunday 8th October
Paul Thomas 04:00:37, Steven Phillips 04:01:19, Andrew Lawrence 04:03:59, Jason Dixon 04:06:30, Russell Dobbs 04:07:38, Grant Wakeman 04:11:57, Garfield Jones 04:41:55, Matthew Taylour 04:42:33, Anne Rice-Jones 04:51:58, Lisa Davies 05:10:03, Jason Russell 05:23:32, Kay Dixon 05:32:56.      
Full results here.
 
Royal Parks Half Marathon (tarmac) Sunday 8th October
Sian Adey 01:59:15.
Full results here.
 
Gower 50 Ultra (multi-terrain) Saturday 7th October
Kelly Felstead 12:15:14, Mel Senior 16:09:19, Vicki Jones 16:09:19.
Full results here.
 
Cardiff Half Marathon (road) Sunday 1st October
Mike Dury 01:21:48, Craig Thomas 01:26:31, Matthew Pizey 01:26:33, Paul Hayward 01:28:54, Haydn Hartnell 01:30:09, Steve Lane 01:33:01, Martin Bussell 01:35:49, Ryan Lambeth 01:38:41, Neil Profit 01:39:23, David Waters 01:41:38, James Lynch 01:41:40, Kelly Felstead 01:43:37, Ian Williams 01:44:46, Steven Phillips 01:48:25,  Simon Peterson 01:48:11, Carl Johnson 01:49:53, Cassie Jones 01:51:05, Sara Arnold 01:51:50, Jason Dixon 01:52:31, Sian Adey 01:52:32, Craig Ellis 01:52:58, Aidan Davies 01:53:12, Sharon Carrafa 01:53:57, Matthew Taylour 01:54:10, Michael Kelly 01:55:37, Darren Price 01:56:40, Yvonne Dury 01:56:45, Jemma Cleverley 01:58:18, Anne Rice-Jones 01:59:04, Nathan Richards 01:59:30, Jay Leach 02:01:17, Kelly Hall 02:02:16, Caren Parker 02:02:56, Tony Carrafa 02:04:26, Andrew Lawrence 02:05:33, Neill Parker 02:05:45, Aled Wynne 02:06:49, Kirsty Holtham-Morgan 02:07:53, Ken Oliver 02:11:38, Amanda Ham 02:12:36, Hannah Brown 02:13:23, William Lewis 02:14:00, Lisa Chaplin 02:14:36, Lynne Carter 02:14:38, Malcolm Parker 02:14:54, Elizabeth Jones 02:16:57, Siwan Rees 02:16:59, Helen Davies 02:18:07, Ted Adey 02:19:28, Sarah Pontin 02:19:47, Jason Russell 02:19:56, Joanne Thomas 02:20:27, Rhianne Williams 02:21:09, Karolyn Morgan 02:21:49, Louise Saddler 02:21:50, Kay Dixon 02:24:28, Fiona Walkley 02:25:12, Emma Richards 02:26:09, Chelsea Taylor 02:26:16, Juli Williams 02:26:32, Lisa Storey 02:26:45, Andrea Thomas 02:28:05, Joanne Harris 02:29:40, Claire Barrett 02:29:48, Jane Hawkesford 02:30:14, Vicki Jones 02:30:38, Rachel Jones 02:31:57, Suzanne Davidson 02:31:57, Jane Edwards 02:33:01, Joanna Jones 02:33:09, Kate Cardwell 02:34:04, Glyn Hicks 02:36:07, Elaine Hicks 02:36:08, Blair Lundie 02:38:13, Ffion Davies 02:38:45, Angela Price 02:41:24, Wendy Matthews 02:42:30, Emily Welsh 02:45:49, Helen Simmonds 02:54:42, Karen Dummett 02:56:01, Susan Pope 02:59:28, Gareth Pope 02:59:28, Jaye Price 03:16:21.                                                     
Full results here.
 
Great Bristol Half Marathon (road) Sunday 17th September
David Waters 01:37:55.
Full results here.
 
Mic Morris 10K (tarmac) Sunday 17th September
Lee Mills 34:05, Paul Hayward 36:29, Steve Lane 37:25, Martin Bussell 38:27, Lewis Davies-Percy 42:41, Kelly Hillard 43:21, Lee Richards 43:39, Jason Broad 43:53, Carl Johnson 44:00, Cheryl Francis 44:06, Steven Phillips 44:17, Sharon Carrafa 45:49, Jason Dixon 46:22, Rachel Prangley 46:25, Michael Kelly 46:58, Jay Leach 49:59, Kelly Hall 50:24, Tracy Davies 50:51, Kirsty Holtham-Morgan 50:53, Tony Carrafa 51:10, Sarah Pontin 51:31, Emma Richards 52:09, Colin Dixon 52:37, William Lewis 52:45, Jodie Hodder 53:55, Denise Jones 53:56, Malcolm Parker 54:02, Tracey Smith 54:25, Hannah Brown 54:36, Lynne Carter 54:41, Beverley Lewis 55:58, Rachel Jones 56:41, Lisa Storey 56:43, Jo Jones 56:58, Jason Russell 58:08, Abbie Dark 58:41, Andrea Thomas 59:22, Jo Harris 59:48, Jane Hawkesford 01:01:31, Leanne Stephens 01:01:34, Lisa Dark 01:01:55, Vicki Jones 01:03:37, Kay Dixon 01:03:37, Nicola Richards 01:03:37, Wendy Matthews 01:04:47, Rhiannon Hale 01:05:21, Helen Simmonds 01:06:52, Zoe Davies-Percy 01:07:43, Nicola Hambridge 01:08:04, Karen Dummett 01:08:11.                          
Full results here.
 
Wentwood Woodlark (off-road) Sunday 17th September
Steve Bryant.
Full results here.
 
Great North Run (road) Sunday 10th September
Sian Adey 01:56:57, Steven Phillips 01:56:57.
Full results here.
 
Scenic Seven (tarmac) Sunday 10th September
Dafydd Lambeth 46:27, Paul Hayward 47:17, Dewi Lloyd 49:07, Steve Lane 49:53, David Waters 53:02, Ryan Lambeth 53:58, Ade White 54:11, Ian Williams 55:19, Lewis Davies-Percy 55:43, Mike Bunston 55:48, Simon Peterson 58:06, Keith Davies 59:23, Hannah Davies 59:54, Nathan Richards 01:01:48, Terry Lewis 01:01:59, Jay Leach 01:06:44, Jacqui Lambeth 01:14:34, Julie Lewis 01:14:34, Anne Rice-Jones 01:16:49, Juli Williams 01:17:11, Helen Williams 01:19:01, William Lewis 01:20:17.          
Full results here.
 
Cardiff 10K (tarmac) Sunday 3rd September
Paul Hayward 38:42, Martin Bussell 41:37, Steven Phillips 47:21, Robert Price 47:38, Cassie Jones 49:25, David Limbrick 50:48, Matthew Taylour 50:49, Yvonne Dury 51:30, Morgan Stanford 55:00, Jason Russell 55:36, Gareth Powell 56:05, Amanda Ham 56:45, Aled Wynne 57:31, Emma Richards 58:51, Denise Jones 58:53, Jodie Hodder 59:30, Michael Kelly 01:03:33, Jo Harris 01:03:36, William Lewis 01:06:20, Angela Price 01:09:45, Emily Welsh 01:12:54, Karen Dummett 01:13:44, Lynne Carter 01:13:47, Jaye Price 01:20:36.     
Full results here.
 
Roman Run (multi-terrain) Saturday 2nd September
Matthew Pizey 02:02:04, Steve Lane 02:11:57, Martin Jones 02:20:47, Kelly Felstead 02:29:27, Terry Lewis 02:35:16, Keith Davies 02:36:52, Steven Phillips 03:06:15, Matthew Taylour 03:06:17, Julie Lewis 03:19:49. 
Full results here.
 
Machen Mountain Race 4.7Miles/1200 feet (fell) Monday 28th August
Dafydd Lambeth 42:57, 
Full results here.
 
Severn Bridge Half Marathon (tarmac) Sunday 27th August
Paul Thomas 01:41:51, Kelly Wall 01:43:17, Robert Price 01:53:28, Michael Kelly 01:57:41, Rachel Prangley 01:59:00, Simon Peterson 01:59:22, Jason Russell 02:22:20, Rhys Williams 02:40:43, Nicola Richards 02:44:13, Lee Richards 02:44:13. 
Full results here.
 
Severn Bridge 10K (tarmac) Sunday 27th August
Ken Oliver 59:23, Jo Harris 01:08:22.
Full results here.
 
Llantwit Major 10K (multi-terrain) Saturday 26th August
Steven Phillips 53:41, Julie Toy 01:00:18, Jane Hawkesford 01:19:25. 
Full results here.
 
Birchwood 10K (tarmac) Sunday 20th August
David Limbrick 49:19. 
Full results here.
 
Merthyr 10K (tarmac) Sunday 20th August
Lee Mills 37:29, Martin Bussell 44:29, Jason Russell 57:21, Ken Oliver 58:14, Sarah Pontin 01:01:23.
Full results here.
 
Two Tunnels Half Marathon (trail) Sunday 20th August
Juli Williams 03:05:39.
Full results here.

Port Talbot Half Marathon (tarmac) Sunday 13th August
Donna James 02:05:35, Ruth Treharne 02:05:36, Jason Russell 02:19:34, Juli Williams 02:21:31, Emily Welsh 03:00:33. 
Full results here.
 
Salisbury 54321 50K Ultra (multi-terrain) Sunday 13th August
Jayne Jones 07:14:59.
Full results here.
 
Murder Mile (tarmac) Friday 4th August
Paul Hayward 10:34, Luke Hurley 11:29, Steve Lane 11:35, Andrew Collins 11:37, Russell Dobbs 11:57, Mike Bunston 12:36, Martin Bussell 12:52, Gareth Baker 12:56, Neill Parker 13:53, Steven Phillips 13:57, Tony Carrafa 14:47, Caren Parker 15:09, Jason Russell 15:24, Ann Rice-Jones 15:34, Russell Wareham 17:53, Lyndon Sutton 18:16, Juli Williams 18:36, Angela Price 19:04, Emily Welsh 20:17, Jane Hawkesford 22:23.
Full results here.
 
Fort William Marathon (multi-terrain) Sunday 30th July
Gareth Baker 04:51:59.
Full results here.
 
Tenby 10K (road) Sunday 30th July
Cassie Jones 52:36, Ken Oliver 01:01:24, Jason Russell 01:02:23, Denise Jones 01:02:35. 
Full results here.
 
Dorset Invader Marathon (trail) Saturday 29th July
Jayne Jones 07:03:26, Lisa Davies 07:03:26. 
Full results here.
 
Magor Marsh 10K (road) Saturday 29th July
Martin Bussell 42:32, Steven Phillips 46:26, Emma Richards 57:22, Karolyn Morgan 58:16, Jodie Hodder 01:03:25.   
Full results here.
 
The Loop (multi-terrain) Sunday 16th July
Paul Hayward 44:21, Martin Jones 46:48, Neil Profit 50:08, Kelly Felstead 51:03, Ian Williams 51:22, Lee Richards 52:44, Martin Bussell 54:10, Nathan Richards 55:37, Dean Little 57:43, Steven Phillips 58:06, Carys-Sian Malarczyk 59:06, Sharon Carrafa 01:00:03, Sian Adey 01:00:04, Mark Duddridge 01:02:28, Jay Leach 01:05:54, Amanda Ham 01:10:50.
Full results here.
 
Great Celtic Half Marathon (trail) Saturday 15th July
Steven Phillips 02:07:56.
Full results here.
 
Great Celtic Marathon (trail) Saturday 15th July
Simon Peterson 04:51:32, Jayne Jones 05:54:18.
Full results here.
 
The Wales Marathon (road) Sunday 9th July
Luke Hurley 04:07:29, Ann Rice-Jones 05:05:54, Jayne Jones 05:35:29.
Full results here.
 
The Wales 10K (road) Sunday 9th July
Lee Richards 49:14, Nicola Richards 01:14:46, Glyn Hicks 01:16:12.
Full results here.
 
Tintern Trot (multi terrain) Thursday 6th July
Elizabeth Jones 01:21:44.
Full results here.
 
The Blade Runner (multi-terrain) Wednesday 28th June
Paul Hayward 44:59, Steve Lane 47:34, Luke Hurley 47:41, Steve Bryant 48:16, Martin Jones 49:09, Steve Dury 49:22, David Waters 49:56, Mike Bunston 50:13, Neil Profit 50:32, Ian Williams 50:39, Ryan Lambeth 52:27, Kerry Price 53:45, Lewis Davies-Percy 54:14, Nathan Richards 54:41, Lee Richards 54:41, Andrew Lawrence 54:51, Steven Phillips 55:37, Tony Carrafa 01:00:49, Neill Parker 01:00:51, Alan Leen 01:00;58, Sian Adey 01:01:13, Michael Kelly 01:01:14, Caren Parker 01:01:26, Lisa Davies 01:03:32, Sarah Pontin 01:04:43, Colin Dixon 01:04:51, Helen Davies 01:10:51, Cheryl Francis 01:11:42, Juli Williams 01:15:49, William Lewis 01:23:32.     
Full results here.
 
Swansea Half Marathon (tarmac) Sunday 25th June
Haydn Hartnell 01:29:36, Martin Jones 01:30:44, Steve Lane 01:33:36, Russell Wareham 01:34:10, Martin Bussell 01:42:13, Lee Richards 01:42:14, Simon Peterson 01:45:11, Steven Phillips 01:50:55, Tony Carrafa 01:55:15, Tracy Davies 01:59:46, Sharon Carrafa 02:00:03, Zoe Heydon 02:03:43, Lisa Davies 02:04:21, Jason Russell 02:13:17, Lynne Carter 02:16:31, Lisa Chaplin 02:16:31, Lisa Storey 02:19:19, Rhianne Williams 02:19:29,  Juli Williams 02:21:31, William Lewis 02:21:31, Kate Cardwell 02:35:59, Siwan Rees 02:39:26, Nicola Richards 02:40:21, Sian Johnson 02:40:21, Angela Price 02:41:45, Carl Johnson 02:42:05, Helen Williams 02:46:02, Helen Simmonds 02:52:50.
Full results here.
 
Giant's Head Marathon (multi-terrain) Saturday 24th June
Jayne Jones 06:32:26.
Full results here.
 
Caerphilly 10K (road) Sunday 18th June
Mike Dury 39:35, Martin Jones 41:38, Craig Thomas 42:19, Steve Lane 43:07, Steve Bryant 43:43, Steve Dury 44:51, Neil Profit 46:23, Kelly Felstead 46:49, Simon Peterson 47:20, Martin Bussell 47:22, Ian Williams 48:16, Michelle Johnson 48:17, Nicola Howls 49:22, Steven Phillips 50:18, Carl Johnson 51:16, Aidan Davies 51:36, Michael Kelly 56:06, Matthew Taylour 56:42, Ted Adey 56:53, Alan Leen 57:55, Mike Bunston 58:58, Kirsty Holtham-Morgan 59:05, Zoe Heydon 59:31, Amanda Ham 01:00:08, Colin Dixon 01:00:19, Jason Dixon 01:00:26, Roger Fawke 01:01:26, Lisa Chaplin 01:02:04, Maria Beecham 01:02:23, Jason Russell 01:02:28, Hannah Brown 01:03:26, Anne Rice-Jones 01:03:49, Malcolm Parker 01:03:52, Julian Hope 01:05:28, Sarah Pontin 01:05:44, Karolyn Morgan 01:05:45, Ken Oliver 01:07:17, Joanna Jones 01:07:42, Jo Thomas 01:09:19, Louise Jenkins 01:11:20, Jo Harris 01:11:24, Juli Williams 01:11:32, Erik Moons 01:13:32, Claire Barrett 01:15:24, Emily Welsh 01:16:13, Elaine Fairclough 01:16:51, Wendy Matthews 01:19:56, Sian Johnson 01:21:54, Helen Simmonds 01:22:35, Zoe Davies Percy 01:25:53, Karen Dummett 01:26:36, Lisa Cripps 01:26:44.         
Full results here.
 
Marple Carnival 10K (multi-terrain) Sunday 18th June
Tracey Smith 01:16:49.
Full results here.
 
Port Sunlight 10K (road) Sunday 18th June
David Limbrick 51:26.
Full results here.
 
Conquest of Avalon Ultra 50(multi-terrain) Saturday 17th June
Mel Senior 13:27:11, Vicki Jones 13:27:11.
Full results here.
 
Welsh Castles Relay (road relay) Saturday/Sunday 10th/11th June
Islwyn RC 26:04:23 54th.
Full results here.
 
Comrades Ultra Marathon (multi-terrain) Sunday 4th June
Terry Lewis 10:14:40.
Full results here.
 
Rack Raid (road relay) Sunday 4th June
Islwyn 'A' 11th 12:40:05
Islwyn 'B' 25th 14:47:50
Full results here.
 
Dorchester Marathon (road) Sunday 28th May
Jayne Jones 05:35:30, Emily Welsh 06:18:57.
Full results here.

Liverpool Half Marathon (road) Sunday 28th May
Claire Simms 01:59:36, Paul Ivins 02:02:15, David Limbrick 02:02:43, Kay Dixon 02:06:58, Helen Williams 02:09:09, Tracey Smith 02:15:15, Angela Price 02:45:51 
Full results here.
 
Liverpool Marathon (road) Sunday 28th May
Dafydd Lambeth 03:11:34, Steven Philips 04:10:22, Jason Dixon 04:24:57, Jemma Reardon 04:24:58, Rebecca Morgan 05:00:16.
Full results here.
 
Treforest 10K (tarmac) Sunday 28th May
David Waters 42:22, Martin Bussell 44:54, Zoe Heydon 56:10, Sarah Pontin 57:12, Joanne Harris 01:12:23, Michael Kelly 01:12:25.
Full results here.
 
SSAFA 5K (tarmac) Wednesday 24th May
Bleddyn Jones 19:25.
Full results here.
 
Cottrell Park Relays (multi-terrain) Sunday 21st May
Full results here.
 
Royal Welsh Trail Running Festival (trail) Sunday 21st May
10K:
Amanda Ham 01:14:41, Elaine Hicks 01:28:04.
Full results here.
Half Marathon:
Carys-Sian Malarczyk 01:59:11, Grant Wakeman 01:59:22.
Full results here.
 
Snowdonia Half Marathon (road) Sunday 21st May
Rachel Prangley 02:08:34. 
Full results here.
 
Sirhowy Challenge (multi-terrain) Sunday 14th May
Paul Hayward 01:14:16, Martin Jones 01:17:38, David Waters 01:24:08, Neil Profit 01:25:29, Kelly Wall 01:25:47, Martin Bussell 01:26:48, Lee Richards 01:27:14, Nathan Priest 01:28:30, Simon Peterson 01:28:51, Ian Williams 01:28:59, Hannah Davies 01:34:15, Jason Dixon 01:34:17, Carl Johnson 01:34:51, Philip Jones 01:35:16, Nathan Richards 01:36:36, Aidan Davies 01:37:00, Carys-Sian Malarczyk 01:37:16, Neill Parker 01:37:35, Dean Little 01:37:39, Matthew Taylour 01:37:56, Sian Adey 01:45:37, Steven Phillips 01:45:38, Rebecca Morgan 01:51:30, Jemma Reardon 01:51:31, Kirsty Holtham-Morgan 02:00:24, Kelly Hall 02:00:31, Joanne Robinson 02:00:52, Colin Dixon 02:00:53, Liz Jones 02:15:12, Juli Williams 02:15:13.  
Full results here.
 
Rose Inn I (road) Tuesday 9th May
David Waters 26:18.
Full results here.
 
Bristol 10K (road) Sunday 7th May
Michael Kelly 53:25, Lisa Storey 01:00:14, Lisa Chaplin 01:00:14, Joanne Harris 01:07:53.
Full results here.
 
Great Welsh Marathon (tarmac) Sunday 7th May
Anne Rice-Jones 04:31:10.
Full results here.
 
Lady Windsor Runs (multi-terrain) Sunday 7th May
Paul Hayward 34:03, Martin Jones 34:04, Lee Richards 38:56, Nicola Richards 55:51.
Full results here.
 
Sleaford Half Marathon (multi-terrain) Sunday 7th May
Louise Saddler 02:08:58.
Full results here.
 
Sorbrook Slog (multi-terrain) Sunday 7th May
Ade White 58:37, Mike Bunston 01:00:18, Kerry Price 01:02:56, Neill Price 01:13:36, Keith Davies 01:13:36, Vicki Jones 01:29:07, 01:29:09 Juli Williams.
Full results here.
 
Liverpool Spring 10K (tarmac) Saturday 6th May
David Limbrick 51:22.
Full results here.
 
Preseli Beast Bach (multi-terrain) Saturday 6th May
Lisa Davies 02:34:12, Helen Williams 02:36:01.
Full results here.
 
Unilite Night Trail 10K (trail) Saturday 6th May
Tracy Davies 01:03:32, Emily Welsh 01:29:22.
Full results here.
 
Cardiff 5K Race For Victory (road) Sunday 30th April
Nicola Howls 22:01, Sarah Pontin 25:28, Sara Arnold 25:39, Jason Russell 25:53, Zoe Heydon 26:07, Michael Kelly 26:15, Lynne Carter 27:42, Lisa Chaplin 28:53, Lisa Storey 28:53, Jo Harris 32:31, Kate Cardwell 33:19, Karen Dummett 37:16.
Full results here.
 
Talgarth Mill Race (multi-terrain) Sunday 30th April
Donna James 01:53:23, Ruth Treharne 01:53:23.
Full results here.
 
Pentyrch Hill Race 11KM/488M (fell) Tuesday 25th April
Ade White 57:30, Dai Waters 58:59, Mike Bunston 01:01:06, Kerry Price 01:03:20, Neill Parker 01:15:55.
Full results here.
 
Offa's 'Orror (multi-terrain) Sunday 23rd April
Grant Wakeman 02:04:34.
Full results here.
 
Parc Bryn Bach 6 Mile (road) Sunday 23rd April
Mike Dury 36:33, Carys-Sian Malarczyk 48:25, Helen Williams 49:51, Tracy Davies 51:32, Michael Kelly 53:04, Colin Dixon 54:07, Amanda Ham 55:06, Joanne Harris 01:07:14, Elaine Hicks 01:08:40, Glyn Hicks 01:08:41, Jaye Price 01:26:41.
Full results here.
 
Virgin London Marathon (road) Sunday 23rd April
Steve Lane 03:27:38, Andrew Collins 04:26:48, Claire Simms 04:26:48, Jo Robinson 04:40:31, Kay Dixon 04:52:21, Suzanne Davidson 04:52:22, Helen Davies 04:55:22, Chris Hope 05:00:36, Jayne Jones 05:28:46, Juli Williams 05:44:33, Sian Johnson 06:03:28, Blair Lundie 06:04:07
Full results here.
 
Gilwern Grunt (off-road) Monday 17th April
Paul Hayward 01:05:43.
Full results here.
 
Cardiff Bay 10K (tarmac) Sunday 2nd April
Steve Dury 41:34, Chris Curley 48:39, Sian Adey 54:23, Sarah Pontin 54:36, Jason Russell 55:40, Aled Wynne 59:32, Lynne Carter 01:00:47, Lisa Storey 01:00:50, William Lewis 01:01:19, Claire Barrett 01:07:04, Joanne Harris 01:09:52, Craig Ellis 01:12:33, Kate Cardwell 01:13:27, Angela Price 01:14:59, Emily Welsh 01:15:29, Karen Dummett 01:21:41, Sarah Gray 01:27:00, Raylene Roper 01:27:00.
Full results here.
 
Greater Manchester Marathon (road) Sunday 2nd April
Haydn Hartnell 03:24:30, Terry Lewis 03:36:07, Sara Arnold 04:09:37, Louise Saddler 04:28:25, Kirsty Holtham-Morgan 04:36:37, Kelly Hall 04:36:37, Fiona Walkley 04:51:38.
Full results here.
 
Merthyr Half Marathon (multi-terrain) Sunday 26th March
Paul Hayward 01:28:40, Russell Dobbs 01:34:00, Steven Phillips 01:47:19, Glyn Hicks 01:55:04, Jason Russell 02:08:58, Jayne Jones 02:19:58.
Full results here.
 
Forest of Dean Half Marathon (multi-terrain) Sunday 19th March
Martin Jones 01:34:10, Luke Hurley 01:36:01, Chris Lloyd 01:36:16, Martin Bussell 01:41:48, Jason Dixon 01:44:06, Nathan Priest 01:44:51, James Lynch 01:49:13, Simon Peterson 01:50:11, Darren Price 01:56:34, Gareth Baker 01:57:39, Gareth Pope 01:57:41, Matthew Taylour 01:59:48, Nathan Richards 02:03:04, Sara Arnold 02:07:16, Louise Saddler 02:07:53, Sharon Carrafa 02:08:17, Colin Dixon 02:08:58, Kelly Hall 02:13:41, Kay Dixon 02:13:42, Tracey Smith 02:18:45, Helen Williams 02:19:17, Tony Carrafa 02:20:19, Elizabeth Jones 02:24:02, Emily Welsh 02:51:58.   
Full results here.
 
San Domenico 20 Miler (multi-terrain) Sunday 19th March
Steve Lane 02:34:11, Joanne Robinson 02:51:04, Andrew Collins 02:51:04, Jason Russell 03:03:11, Anne Rice-Jones 03:06:28, Suzanne Davidson 03:07:03, Jemma Reardon 03:38:39, Steven Phillips 03:28:40, Rebecca Morgan 03:42:47, Helen Davies 03:44:30, Juli Williams 03:51:45, Jayne Jones 04:00:44, Sian Johnson 04:28:18.  
Full results here.
 
Bath Half Marathon (road) Sunday 12th March
Matthew Pizey 01:25:10, Lisa Davies 02:02:27, Sian Pearce 02:02:28.
Full results here.
 
Reverse 10 (multi-terrain) Sunday 12th March
Russell Dobbs 01:17:25, Kelly Felstead 01:24:35, Rachel Prangley 01:24:55, Lisa Chaplin 01:42:25, Lisa Storey 01:42:25, Michelle Owen 02:03:11. 
Full results here.
 
Wrexham Marathon (road) Sunday 12th March
Jayne Jones 05:18:40.
Full results here.
 
20/20 Fission (road) Saturday 11th March
Haydn Hartnell 02:24:31.
Full results here.
 
Admiral City of Newport Half Marathon (tarmac) Sunday 5th March
Haydn Hartnell 01:27:49, Martin Bussell 01:41:22, Grant Wakeman 01:43:32, David Waters 01:43:32, Jason Dixon 01:45:57, Hannah Davies 01:46:02, Jemma Reardon 01:53:15, David Limbrick 01:57:19, Anne Rice-Jones 01:57:28, Tracy Davies 01:57:46, Rachel Prangley 01:57:48, Craig Davies 01:57:59, Jason Russell 01:59:37, Rebecca Morgan 02:00:07, Steven Phillips 02:00:09, Sarah Pontin 02:07:02, Rachel Jones 02:07:54, Kay Dixon 02:09:46, Cheryl Francis 02:13:41, Sian Johnson 02:36:12, Emily Welsh 02:39:19, Angela Price 02:49:10, Helen Simmonds 03:00:25.
Full results here.
 
St. David's Day 10K (multi-terrain) Sunday 5th March
Chris Williams 36:35, Sian Pearce 54:24, Amanda Ham 56:57, Elizabeth Jones 58:12, Paul Evans 59:21, Emily Welsh 01:26:41.
Full results here

Rhayader Round the Lake 20 (road) Saturday 4th March
Terry Lewis 02:41:34, Russell Dobbs 02:47:20, Luke Hurley 02:51:38, Simon Peterson 02:52:39, Nathan Priest 02:53:19, Vicki Jones 04:16:20, Juli Williams 04:17:05.
Full results here.

Pontypool Home Run 10K (tarmac) Sunday 26th February
Chris Williams 37:43, Paul Hayward 40:15, Steve Lane 41:37, Grant Wakeman 47:26, Lee Richards 47:34, Daffydd Weetman 49:27, Carys-Sian Malarczyk 49:49, Simon Peterson 49:49, Andrea Thomas 54:23, Sarah Pontin 58:56, Nicola Richards 01:07:30, Hannah Jones 01:07:58, Jo Harris 01:11:23, Kate Cardwell 01:11:31, Lynne Carter 01:11:31, Emily Welsh 01:14:29.
Full results here

Rogue Run Night Race 3 (off-road) Thursday 23rd February
Simon Peterson 48:18, Juli Williams 01:09:11.
Full results here.
 
Brecon to Cardiff Ultra (multi-terrain) Sunday 19th February
Kelly Felstead 08:39:55, Garfield Jones 09:49:48, Andrew Lawrence 10:01:45, Daffydd Weetman 10:04:56, Vicki Jones 11:29:07.
Full results here.
 
Hoka One One Trail Wales Half Marathon (trail) Saturday 18th February
Russell Dobbs 01:58:24, Simon Peterson 02:06:02, Lisa Davies 02:27:05, Steven Phillips 02:29:14, Sian Pearce 02:29:15.
Full results here.
 
Lliswerry 8 (road) Sunday 29th January
Matthew Pizey 49:50, Haydn Hartnell 50:40, Martin Jones 52:27, David Waters 54:28, Carl Davies 55:31, Nathan Priest 57:41, Ian Williams 57:55, Lee Richards 59:06, Simon Peterson 59:17, Carl Johnson 59:31, Daffydd Weetman 01:01:35, Hannah Davies 01:01:41, Steven Phillips 01:02:24, David Limbrick 01:04:26, Darren Price 01:04:52, Rebecca Morgan 01:07:54, Anne Rice-Jones 01:08:29, Jason Russell 01:08:34, Emma Thomas 01:09:14, Lisa Davies 01:09:15, Helen Williams 01:13:41, Lisa Storey 01:16:48, Malcolm Parker 01:22:23, Sian Johnson 01:24:05, Nicola Richards 01:24:06, Emily Welsh 01:32:03, Angela Price 01:39:41,
Full results here.
 
Buff Wales Trail 10K (trail) Sunday 22nd January
Lisa Davies 01:01:49, Sian Pearce 01:04:23, Emily Welsh 01:21:12.
Full results here.

Craig Yr Allt Winter Fell Race 6KM/300M (fell) Saturday 21st January
Paul Hayward 36:16, Darren Owen 38:14, Glyn Hicks 47:19.
Full results here.