Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

Club Race Results 2018

Alder hey 10K (multi-terrain) Sunday 14th October
David Limbrick 51:29.
Full results here.
 
Ponty Plod (multi-terrain) Sunday 14th October
Neill Parker 01:55:41, Melissa Morgan 01:58:59, Colin Dixon 02:27:38.
Full results here.
 
Cardiff Half Marathon (road) Sunday 7th October
Mike Dury 01:21:41, Craig Thomas 01:23:10, Paul Hayward 01:23:46, Dai Gibbings 01:25:32, Steve Lane 01:26:30, Martin Bussell 01:32:19, Ryan Lambeth 01:34:20, Steve Bryant 01:34:36, Jason Dixon 01:34:40, Nicola Howls 01:39:37, Craig Lehaj 01:40:30, Kelly Wall 01:40:41, David Jakeway 01:41:11, Kelly Felstead 01:41:27, Andrew Lawrence 01:41:38, Steve Dury 01:42:31, Lewis Davies-Percy 01:43:41, Neil Profit 01:44:15, Mat Ham 01:44:20, Aidan Davies 01:44:51, James Lynch 01:45:35, Sian Adey 01:46:04, Martin Jones 01:46:04, Mike Kelly 01:46:14, Sarah Davies 01:49:38, Lee Griffiths 01:51:26, Tony Carrafa 01:51:58,  Sharon Carrafa 01:52:08, Lowri Williams 01:53:26, Melissa Morgan 01:54:03, Nathan Richards 01:54:07, Sheryl Clark 01:54:27, Neill Parker 01:55:48, Anne Rice-Jones 01:57:19, Alan Leen 01:58:40, Caren Parker 01:59:35, Louise Saddler 02:00:26, Alistair Dearling 02:01:06, Richard Parnell 02:03:51, Kirsty Holtham-Morgan 02:04:02, Suzanne Davidson 02:05:13, Matthew Taylour 02:07:44, Emma Thomas 02:09:52, Stephen Evans 02:10:51, Lisa Davies 02:11:19, Jason Russell 02:11:38, Jodi Pontin 02:12:17, Clive Waters 02:13:15,  Sian Johnson 02:18:48, Luc Shide 02:20:58, Luke Davies 02:21:47, Juli Williams 02:24:06, Malcolm Parker 02:24:43, Jo Harris 02:26:27, Sarah Tucker 02:26:43, Helen Williams 02:29:42, William Lewis 02:29:52, Teresa Evans 02:31:41, Michelle Long 02:36:59, Robert Green 02:37:26, Nicola Quarry 02:38:41, Jayne Jones 02:39:06, Vicki Jones 02:39:31, Aled Wynne 02:40:39, Katie Jayne 02:41:42, Angela Price 02:42:52, Gareth Pope 02:43:01, Susan Pope 02:57:55, Garfield Jones 04:40:25.                  
Full results here.
 
Chester Marathon (road) Sunday 7th October
Julie Lewis 04:28:59.
Full results here.
 
Gower Ultra Bach (multi-terrain) Saturday 6th October
Kelly Hall 10:56:40, Fiona Walkley 10:56:44, Helen Davies 10:56:52. 
Full results here.
 
Cowbridge 10K (multi-terrain) Sunday 30th September
Nicola Richards 01:10:39, Juli Williams 01:10:39.
Full results here.
 
Southport 10K (tarmac) Sunday 23rd September
David Limbrick 53:43.
Full results here.
 
Swansea Bay 10K (tarmac) Sunday 16th September
Dafydd Lambeth 39:02, Carl Johnson 44:48, Vicki Jones 01:03:21, Ken Oliver 01:04:14. 
Full results here.

St. David's Day Run (multi-terrain) Sunday 16th September
Stephen Cork 52:40, Sheryl Clark 52:49, Luke Davies 57:00. 
Full results here.
 
Mic Morris 10K (tarmac) Sunday 16th September
Paul Hayward 36:00, Lewis Davies-Percy 42:47, Sarah Davies 44:38, Melissa Morgan 46:53, Cassie Jones 46:54, Des Prosser 48:11, Alex Lohfink 48:44, Leah Hacker 49:16, Julie Hayes 49:50, Kelly Hall 50:20, Kirsty Holtham-Morgan 50:20, Sarah Pontin 50:49, Ken Oliver 51:21, Carl Brace 53:40, Simon Stephens 56:08, Rhiannon Hale 56:10, Emma Richards 56:33, Leigh Guy 56:55, Leanne Stephens 57:22, Claire Lilley 57:28, Malcolm Parker 57:59, Denise Jones 58:25, Cheryl Francis 58:25, Jodi Pontin 59:22, Michelle Long 01:00:40, Teresa Evans 01:00:48, Nicola Quarry 01:00:58, Sarah Tucker 01:01:14, Megan Parker 01:03:23, Emily Welsh 01:10:05.             
Full results here.

Hoylake 10K (multi-terrain) Sunday 16th September
David Limbrick 51:35.
Full results here.
 
Berlin Marathon (tarmac) Sunday 16th September
Kim Wehden 03:36:34.
Full results here.
 
Chiltern Wonderland 50 (trail) Saturday 15th September
Kelly Felstead 11:09:55.
Full results here.
 
Great North Run (tarmac) Sunday 9th September
Jason Dixon 01:44:42, Sheryl Clark 02:10:39, Kay Dixon 02:25:19, Sian Johnson 02:26:59, Blair Lundie 02:41:27. 
Full results here.
 
Cardiff 10K (tarmac) Sunday 2nd September
Simon Peterson 43:11, Dorian Waters 46:38, Mike Kelly 46:47, Steven Phillips 46:52, Sian Adey 48:36, Sian Johnson 58:46, John Evans 59:18, Jason Russell 59:57, Simon Stephens 01:01:50, Claire Lilley 01:02:47, Malcolm Parker 01:02:47, Lynne Carter 01:02:49, Rhiannon Hale 01:03:06, Helen Williams 01:03:49, Karen Dummett 01:03:50, Jo Harris 01:03:57, Leanne Stephens 01:04:08, Julian Hope 01:06:43, Jane Edwards 01:09:31, Diane Morgan 01:10:53, Angela Price 01:12:26, Emma Stevens 01:13:24.          
Full results here.

Tydfilians Roman Run (multi-terrain) Saturday 1st September
Steve Lane 02:08:53, Martin Jones 02:13:39, Steven Phillips 02:28:19, Martin Bussell 02:28:45, Craig Lehaj 02:30:45, Chris Hope 02:25:18, Carys-Sian Malarczyk 02:37:41, Keith Davies 02:42:44, Suzanne Davidson 03:13:25, Huw Gough 03:13:32.   
Full results here.
 
Severn Bridge Half Marathon (tarmac) Sunday 26th August
Simon Peterson 01:38:40, Steven Phillips 01:42:56, Carl Johnson 01:42:56, Dorian Waters 01:44:23, Rhys Williams 02:08:21, Jason Russell 02:12:20, Juli Williams 02:35:53, Emily Welsh 02:38:28.  
Full results here.

Severn Bridge 10K (tarmac) Sunday 26th August
Ken Oliver 57:38.
Full results here.
 
Narberth Nobbler Half Marathon (trail) Sunday 26th August
Carys-Sian Malarczyk 02:13:50.
Full results here.
 
Narberth Nobbler 10K (trail) Sunday 26th August
Mathew Ham 01:04:45.
Full results here.
 
Llantwit Major 10K (trail) Saturday 25th August
Dai Gibbings 43:46, Steven Phillips 47:26, Malcolm Parker 01:12:23.
Full results here.
 
Knowsley Fab 4 (tarmac) Friday 24th August
David Limbrick 32:56.
Full results here.
 
Scenic 5 (tarmac) Wednesday 22nd August
Paul Hayward 32:44, Steve Lane 33:05, Dewi Lloyd 33:42, Dai Gibbings 34:19, Luke Hurley 35:46, Martin Bussell 37:59, Ian Williams 38:15, Kerry Price 38:28, Lewis Davies-Percy 38:29, Neill Parker 39:15, David Jakeway 39:35, Carys-Sian Malarczyk 39:57, Sian Adey 41:55, Melissa Morgan 43:18, Sheryl Clark 45:26, Alex Lohfink 45:41, Suzanne Davidson 47:55, Tania James-Price 49:05, Colin Dixon 49:29, John Evans 50:38, Joanne Hazell 50:59, Emma Pask 52:41, Rhiannon Hale 55:24, Teresa Evans 56:26, Danielle Davies 57:15, Michelle Long 57:17, Nicola Quarry 57:18, Emily Welsh 01:00:49, Angela Price 01:00:51.               
Full results here.
 
Parc Cwm Darran 5 Miler (tarmac) Sunday 19th August
Lee Mills 31:20, Dewi Lloyd 33:35, Sarah Davies 40:15, Colin Dixon 46:05, Sarah Pontin 47:24, Simon Stephens 48:31, Leanne Stephens 49:55, Rhiannon Hale 50:48, Teresa Evans 51:06, Helen Williams 51:16, Diane Morgan 55:30, Emily Welsh 57:28.    
Full results here.
 
Bath Two Tunnels 10K (trail) Sunday 19th August
Sheryl Clark 56:16, Louise Saddler 57:42, Emma Pask 59:57.
Full results here.
 
Bath Two Tunnels 5K (trail) Sunday 19th August
Sheryl Clark 26:53, Louise Saddler 27:31, Emma Pask 28:30.
Full results here.
 
Birchwood 10K (multi-terrain) Sunday 19th August
David Limbrick 51:54.
Full results here.
 
Port Talbot Half Marathon (tarmac) Sunday 12th August
Jason Russell 02:12:00.
Full results here.

Barry Island 10K (tarmac) Sunday 5th August
Paul Hayward 39:29, Steven Phillips 44:20, Luc Shide 50:16, Dorian Waters 50:24, Stephen Cork 53:57, Ken Oliver 01:01:52, Sian Johnson 01:02:23, Karolyn Morgan 01:06:37, Jaye Price 01:07:37, Robert Green 01:13:05, Sarah Tucker 01:10:53, Angela Price 01:15:01, Jane Edwards 01:15:34, Emily Welsh 01:16:20, Juli Williams 01:19:19. 
Full results here.
 
Murder Mile (tarmac) Friday 3rd August
Paul Hayward 10:18, Steve Lane 10:43, Russ Wareham 11:39, Steven Phillips 12:04, Lewis Davies-Percy 12:25, Neill Parker 13:05, Kerry Price 13:11, Carl Johnson 13:23, Melissa Morgan 14:15, Simon Stephens 16:19, Kirsty Holtham-Morgan 16:26, Kelly Hall 16:34, Jason Russell 16:39, Colin Dixon 16:42, Craig Oates 17:28, Malcolm Parker 19:03, Teresa Evans 19:13, Angela Price 19:23, Lyndon Sutton 20:03.
Full results here.
 
Fort William Marathon (multi-terrain) Sunday 29th July
Russ Wareham 03:41:39, Steven Phillips 03:54:11, Gareth Baker 05:11:41.
Full results here.
 
Tenby 10K (road) Sunday 29th July
Jason Russell 01:01:28, Helen Williams 01:01:50.
Full results here.
 
Magor 10K (road) Saturday 28th July
Jason Russell 01:01:39.
Full results here.
 
Cardiac 6 (multi-terrain) Thursday 26th July
Paul Hayward 40:49,
Full results here.
 
Sorbrook Slog (multi-terrain) Sunday 22nd July
Steve Bryant 58:28, Vicki Jones 01:49:50.
Full results here.
 
Steve Jones 1 Mile Road Race Series III (tarmac) Friday 20th July
Paul Hayward 05:18, Steven Phillips 05:58, Mike Bunston 06:16.
Full results here.
 
Bath Two Tunnels Half Marathon (off-road) Sunday 15th July
Sheryl Clark 02:05:58, Emma Pask 02:17:56, Louise Saddler 02:17:57.
Full results here.
 
LCW Half Marathon (tarmac) Sunday 15th July
Lowri Williams 01:59:46, Neill Parker 02:00:12, Andrew Turner 02:04:08, Paul Ivin 02:07:22, Caren Parker 02:11:09.
Full results here.

LCW Marathon (tarmac) Sunday 15th July
Luke Hurley 04:04:25, Nathan Priest 04:38:28.
Full results here.
 
The Loop (off-road) Sunday 15th July
Steven Phillips 52:12.
Full results here.
 
Cosmeston Relays (off-road) Wednesday 11th July
Islwyn Men 'A' 01:04:39, Islwyn Ladies 'B' 01:07:25, Islwyn Veterans 01:10:17, Islwyn Mix 01:12:31, Islwyn Ladies 'C' 01:16:14, Islwyn Ladies 'A' 01:16:59, Islwyn Ladies 'G'  01:19:13, Islwyn Ladies 'D' 01:20:53, Islwyn Ladies 'F' 01:25:24, Islwyn Ladies 'H' 01:25:29, Islwyn Ladies 'E' 01:26:31, Islwyn Ladies 'I' 01:31:47, 
Full results here.

The Blade Runner (multi-terrain) Wednesday 27th June
Lee Mills 45:31, Paul Hayward 45:43, Steve Lane 48:04, Steve Bryant 50:16, Neil Profit 51:01, Steven Phillips 52:03, Ian Williams 54:13, Carl Johnson 54:49, Craig Lehaj 54:57, Kerry Price 55:34, Andrew Lawrence 55:39, Keith Davies 55:41, Lee Richards 56:11, Neill Parker 56:15, Glyn Hicks 01:02:32, Caren Parker 01:02:46, Jodi Pontin 01:09:09, Sarah Pontin 01:09:55, Aled Wynne 01:12:21, Jodie Hodder 01:13:51, Elaine Hicks 01:25:01.          
Full results here.
 
Swansea Half Marathon (tarmac) Sunday 24th June
Steven Phillips 01:38:01, Neil Profit 01:38:01, Carl Johnson 01:42:21, Michael Kelly 01:49:01, Paul Ivin 01:53:52, Luke Davies 02:09:55, Aled Wynne 02:10:41, Leigh Guy 02:21:56, Louise Jenkins 02:34:57, Juli Williams 02:39:21, Nicola Richards 02:39:22, William Lewis 02:39:51, Lisa Storey 02:41:29, Emily Welsh 02:41:52, Angela Price 02:46:25, Robert Green 02:48:25.     
Full results here.

Steve Jones 1 Mile Road Race Series (tarmac) Friday 22nd June
Paul Hayward 05:09, Lee Mills 05:14, Steven Phillips 6:00, Sarah Pontin 07:34. 
Full results here.
 
Offa's Dyke 15 (off-road) Saturday 16th June
Anne Rice-Jones 03:02:43.
Full results here.
 
Merthyr Mawr Rabbit Run (multi-terrain) Saturday 16th June
Martin Bussell 01:02:37, Ken Oliver 01:36:28.
Full results here.
 
Comrades Marathon ('Down' - 90.184km) Sunday 10th June
Terry Lewis 10:29:05, Julie Lewis 11:37:49.
Full results here.
 
Welsh Castles Relay (multi-terrain) Saturday 9th - Sunday 10th June
Islwyn 25:27:28 (31st out of 67 teams).
Full results here.
 
Cottrell Park Relays (multi-terrain) Thursday 7th June
Craig Lehaj 19:00, Steven Phillips 17:54, Jemma Cleverley 23:46 (Total - 01:00:41).
Full results here.

Garwnant Epic 10K (trail) Sunday 3rd June
Dorian Waters 59:19, Suzanne Davidson 01:11:09, Juli Williams 01:16:18, Vicki Jones 01:16:21, Emily Welsh 01:24:13.
Full results here.
 
Rack Raid (relay) Sunday 3rd June
Islwyn 'A' 13:43:31 4th
Islwyn 'B' 15:48:05 21st
Full results here.
 
Jack 'n' Jill 5K (trail) Friday 1st June
Steven Phillips 26:52.
Full results here.
 
Edinburgh Marathon (multi-terrain) Sunday 27th May
Claire Simms 04:35:03.
Full results here.
 
Treforest 10K (tarmac) Sunday 27th May
Dai Gibbings 41:51, Ian Williams 44:59, Steven Phillips 46:12, Carl Johnson 46:42, Des Prosser 49:18, Sian Adey 50:14, Luke Davies 54:24, Leigh Guy 57:02, Sian Johnson 01:05:33, Sarah Tucker 01:08:00.
Full results here.
 
Caerphilly 10K (road) Sunday 20th May
Lee Mills 38:19, Ryan Lambeth 43:16, David Waters 43:16, Paul Thomas 44:03, Simon Peterson 45:57, Carl Johnson 47:02, Lewis Davies-Percy 47:45, Luc Shide 48:28, Neill Parker 50:46, Sarah Davies 51:27, Lowri Williams 52:01, Luke Davies 53:28, Caren Parker 55:29, Anne Rice-Jones 55:50, Kirsty Holtham-Morgan 56:39, Rhys Williams 56:26, Emma Pask 59:26, Mandy Shide 59:36, Craig Oaten 01:01:57, John Evans 01:02:36, Michelle Long 01:04:38, Chelsea Taylor 01:04:51, Malcolm Parker 01:05:12, Andrea Thomas 01:08:20, Louise Jenkins 01:09:00, Craig Haynes 01:09:04, Robert Green 01:11:27, Stewart Seaborne 01:12:19, Emily Welsh 01:14:38, Karen Dummett 01:28:41.                  
Full results here.

Liverpool Rock'n'Roll Marathon (road) Sunday 20th May
Jason Dixon 04:04:28.
Full results here.
 
Liverpool Rock'n'Roll Half marathon (road) Sunday 20th May
David Limbrick 02:13:28, Kay Dixon 02:17:27, Angela Price 02:42:49.
Full results here.
 
Windermere Marathon (road) Sunday 20th May
Paul Ivin 04:31:09.
Full results here.
 
Royal Welsh Trail Running Festival Half Marathon (trail) Saturday 19th May
Carys Sian Malarczyk 02:08:31.
Full results here.
 
Steve Jones 1 Mile Road Race Series (tarmac) Friday 18th May
Paul Hayward 5:17.
Full results here.
 
Hereford Marathon (road) Sunday 13th May
Russell Dobbs 05:07:36.
Full results here.
 
Run Gatwick Half Marathon (road) Sunday 13th May
Paul Ivin 01:55:22.
Full results here.
 
Sirhowy Challenge (multi-terrain) Sunday 13th May
Paul Hayward 01:12:59, Bleddyn Jones 01:17:35, Steve Bryant 01:18:24, Kelly Wall 01:24:07, Lewis Davies-Percy 01:25:33, Martin Jones 01:26:06, Neil Profit 01:26:31, Steve Lane 01:26:38, Ian Williams 01:29:37, Keith Davies 01:31:25, Andrew Lawrence 01:31:49, Neill Parker 01:32:12, Kirsty Holtham-Morgan 01:55:22, Louise Saddler 01:56:09, Melissa Morgan 01:56:53, Steven Phillips 01:56:54, Rhys Williams 02:01:26, Nikki Hambridge 02:17:04.
Full results here.
 
Preseli Beast (multi-terrain) Saturday 12th May
Paul Nowaczek 06:01:34.
Full results here.
 
Cardiff 5K Race For Victory (road) Sunday 6th May
Paul Hayward 18:35, Jackie Hartwell 20:51, Luke Davies 24:37, Michael Kelly 26:29, Sian Adey 26:42, Tracy Davies 26:47, Craig Oaten 27:02, Emma Pask 27:22, Jason Russell 28:14, Vicki Jones 28:25, Julian Hope 29:14, Chelsea Taylor 29:40, Simon Stephens 29:46, Teresa Evans 30:15, Leanne Stephens 30:52, Jo Harris 31:14, Zoe Percy-Davies 33:24, Lisa Phillips 33:38, Nicola Quarry 34:11, Diane Morgan 34:48, Karen Dummett 34:57, Angela Price 35:01, Kate Cardwell 35:35,     
Full results here.
 
Lady Windsor Run (multi-terrain) Sunday 6th May
Steven Phillips 38:14, Lee Richards 40:51, Sarah Davies 45:18, Lisa Davies 52:29, Nicola Richards 01:00:08, Juli Williams 01:00:08.
Full results here.
 
ABP Newport 10K (tarmac) Sunday 29th April
Neil Profit 43:15, Sarah Davies 49:21, Luke Davies 50:14, Rhys Williams 51:48, Sheryl Clark 53:10, Louise Saddler 53:49, Kelly Hall 54:08, Tracy Davies 54:15, Kirsty Holtham-Morgan 54:50,  Vicki Jones 54:56, Leigh Guy 55:27, Emma Pask 55:47, Jennifer Godwin 01:01:04, Claire Lilley 01:02:11, Julian Hope 01:02:16, Sarah Tucker 01:02:44, Robert Green 01:04:26, Chelsea Taylor 01:09:49, Zoe Davies-Percy 01:10:13.
Full results here.

ABP Newport Marathon (tarmac) Sunday 29th April
Mike Dury 03:01:15, Lee Mills 03:05:27, Dai Gibbings 03:14:36, Steve Lane 03:22:58, Kim Wehden 03:23:03, Craig Thomas 03:25:36, Martin Jones 03:31:43, Martin Bussell 03:36:21, Steven Phillips 03:37:29, Grant Wakeman 03:45:28, Russell Wareham 03:46:39, Nicola Howls 03:46:39, Jason Dixon 03:54:23, Hannah Davies 03:54:24, Terry Lewis 03:55:10, Matthew Taylour 04:21:48, Anne Rice-Jones 04:23:56, Kelly Felstead 04:36:30, Lisa Davies 04:48:04, Kay Dixon 04:58:05, Julie Lewis 05:10:35, Jason Russell 05:14:17, Clive Waters 05:18:55.       
Full results here.
 
Pentyrch Hill Race 11KM/488M (fell) Tuesday 24th April
Kelly Wall 01:05:17, Mike Bunston 01:05:42, Kerry Price 01:09:54, Neill Parker 01:12:19.
Full results here.
 
Hospice of the Valleys 6 Mile Race (tarmac) Sunday 22nd April
Lewis Davies-Percy 45:27, Dorian Waters 46:54, Luke Davies 52:08, Karolyn Davies 01:00:12, Ken Oliver 01:06:18, Juli Williams 01:06:21, Nicola Richards 01:06:21, Diane Morgan 01:09:26, Jaye Price 01:22:27.
Full results here.

Virgin London Marathon (road) Sunday 22nd April
David Waters 03:54:35, Paul Thomas 04:09:35, Nathan Priest 04:16:40, Carl Johnson 04:27:53, Darren Price 04:31:21, Sharon Carrafa 04:31:22, Nathan Richards 04:46:53, Tracy Davies 05:06:38, Lowri Williams 05:36:20.
Full results here.

Brighton Marathon (road) Sunday 15th April
Emily Welsh 05:50:15.
Full results here.
 
Great Welsh (Llanelli) Marathon (tarmac) Sunday 15th April
Kelly Felstead 03:40:50, Terry Lewis 04:25:59, Julie Lewis 04:57:36.
Full results here
 
Mersey Tunnel 10K (road) Sunday 15th April
David Limbrick 53:02.
Full results here.
 
Kymin Dash (multi-terrain) Sunday 8th April
Sian Adey 01:01:50, Michael Kelly 01:04:43, Zoe Heydon 01:19:05.
Full results here.
 
Forest of Dean Half Marathon (multi-terrain) Saturday 7th April
David Waters 01:32:16.
Full results here.
 
South Downs Way 50 (multi-terrain) Saturday 7th April
Garfield Jones 11:40:21.
Full results here.
 
Vale of Glamorgan Coastal Ultra (multi-terrain) Saturday 7th April
Short: Steven Phillips 03:48:31, Grant Wakeman 03:50:39.
Ultra: Kelly Felstead 06:10:12, Russell Wareham 07:40:40, Paul Nowaczek 07:40:40.
Full results here

Gilwern Grunt (off-road) Monday 2nd April
Bleddyn Jones 56:43, Vicki Jones 01:25:47.
Full results here.
 
Cardiff Bay 10K (tarmac) Sunday 25th March
Michael Kelly 49:34, Luke Davies 52:19, Sheryl Clark 52:49, Sarah Davies 52:49, Louise Saddler 53:49, Sarah Pontin 56:55, Emma Thomas 57:01, Emma Pask 59:23, Leigh Guy 01:02:09, Tracy Davies 01:02:44, Susan Pope 01:02:44, Jo Harris 01:03:18, Julian Hope 01:04:00, Claire Barrett 01:04:06, Rhiannon Hale 01:04:30, Sarah Tucker 01:04:53, Simon Stephens 01:06:26, Sian Johnson 01:07:50, Robert Green 01:08:55, Jaye Price 01:10:22, Lewis Davies-Percy 01:10:33, Zoe Davies-Percy 01:10:33, Wendy Matthews 01:11:03, Karen Dummett 01:11:42, Angela Price 01:11:45, Diane Morgan 01:12:19, Ted Adey 01:18:09.
Full results here.

Gloucester 20 (tarmac) Sunday 25th March
Terry Lewis 02:59:27, Julie Lewis 03:38:51.
Full results here.
 
BTR Liverpool Half Marathon (tarmac) Sunday 25th March
David Limbrick 02:00:07.
Full results here.
 
Merthyr Half Marathon (multi-terrain) Sunday 25th March
Steven Phillips 01:36:07, Grant Wakeman 01:41:49, Rhianydd Evans 01:54:56, Jason Russell 02:27:19.
Full results here.
 
Pontypool 10K (tarmac) Sunday 25th February
Lee Mills 37:58, Paul Hayward 40:00, Steven Phillips 45:15, Vicki Jones 57:12, William Lewis 58:17, Ken Oliver 59:57, Joanne Harris 01:02:11, Mike Kelly 01:02:11, Emma Richards 01:02:29, Emma Thomas 01:03:38, Claire Lilley 01:04:25, Emily Welsh 01:15:32.
Full results here.

Welsh X/C Championships (off-road) Saturday 24th February
Rhianydd Evans 29:07, Sian Adey 34:09.
Full results here.
Lee Mills 38:21, Paul Hayward 40:34, Bleddyn Jones 41:09, Haydn Hartnell 41:30, Kim Wehden 43:26, Dai Gibbings 43:30, Steven Phillips 46:02, Craig Lehaj 48:13, Keith Davies 51:49.
Full results here.
 
Llanelli Half Marathon (tarmac) Sunday 18th February
Luke Hurley 01:30:37, Kate Williams 01:49:34, Jason Russell 02:16:14.
Full results here.
 
Hoka One One Winter Trail Half Marathon (trail) Saturday 17th February
Simon Peterson 02:04:29, Tracy Davies 02:27:03.
Full results here.
 
Brecon to Cardiff Ultra (multi-terrain) Sunday 11th February
Jayne Jones 10:39:41, Vicki Jones 11:15:45, Kelly Hall 11:15:45, Mel Senior 11:15:57, Helen Davies 11:15:57.
Full results here.
 
Reverse 10 (multi-terrain) Sunday 4th February
Steve Bryant 01:11:27, Lee Richards 01:16:37, Ian Williams 01:17:39, Kelly Felstead 01:18:04, Carl Johnson 01:18:53, Sian Adey 01:24:25, Alan Leen 01:27:55, Emma Thomas 01:36:00, Emma Pask 01:43:33, Teresa Evans 01:43:36, Sian Johnson 01:52:55, Nicola Richards 01:58:06, Juli Williams 01:58:11.
Full results here.
 
Lliswerry 8 (road) Sunday 28th January
Haydn Hartnell 50:52, Bleddyn Jones 51:36, Steven Phillips 56:56, Craig Lehaj 57:35, Ian Williams 58:59, Lewis Davies-Percy 59:20, Michael Kelly 01:02:00, Rhianydd Evans 01:04:14, Sian Adey 01:04:20, Anne Rice-Jones 01:06:29, Luke Davies 01:09:13, Sheryl Clark 01:11:15, Emma Thomas 01:12:14, Jason Russell 01:14:51, Ken Oliver 01:15:24, Lynne Carter 01:17:51, Lisa Chaplin 01:17:56, John Evans 01:17:37, Teresa Evans 01:17:48, Emma Pask 01:18:26, Lisa Storey 01:20:55, Rhianne Williams 01:21:31, Claire Barrett 01:22:32, Joanne Harris 01:22:34, Rhiannon Hale 01:23:01, Claire Lilley 01:25:37, Diane Morgan 01:27:19, Angela Price 01:31:12, Karen Dummett 01:32:37, Michelle Owen 01:37:45.
Full results here.
 
Merthyr Mawr Christmas Pudding Run (multi-terrain) Sunday 21st January
Chris Lloyd 59:34, Terry Lewis 01:12:44, Vicki Jones 01:32:14, Julie Lewis 01:32:53, Melonie Senior 01:33:26, Huw Gough 01:40:33, Suzanne Davidson 01:40:33, Kay Dixon 01:40:33.
Full results here.

Sorbrook 10K Challenge (multi-terrain) Sunday 21st January
Paul Hayward 41:08, Luke Davies 57:24, Robert Green 01:11:55.
Full results here.
 
Craig Yr Allt Winter Fell Race 6M/300M (fell) Saturday 20th January
Rhianydd Evans 43:08.
Full results here.
 
Buff Wales Trail 10K (trail) Sunday 14th January
Ruth Treharne 01:06:43.
Full results here.