Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

Club Race Results 2019

Cardiff Mo Run 10k (multi-terrain) Saturday 9th November
Gavin Drobac 58:49, Naomi Burberry 59:14.
Full results here.
 
Elan Valley 10 Miler (road) Saturday 9th November
Ryan Challenger 01:22:13, Richard Parnell 01:28:14, Mike Kelly 01:28:50, Sarah Pontin 01:51:27, Helen Williams 01:54:00, Lynne Beale 01:57:30, Malcolm Parker 02:02:18.
Full results here.
 
Richard Burton 10K (road) Sunday 3rd November
Chris Cartwright 48:28, Ken Oliver 01:02:14, Sian Johnson 01:02:43, Robert Green 01:11:25. 
Full results here.
 
Twmbarlwm Terror (multi-terrain) Sunday 3rd November
Martin Bussell 01:09:08, Mike Bunston 01:09:24, Kerry Price 01:12:29, Neill Parker 01:14:20, Richard Parnell 01:23:20, Jason Dixon 01:24:55, Sharon Carrafa 01:29:37, Kelly Hall 01:52:45, Caren Parker 01:52:45, Louise Saddler 01:52:45, Sara Arnold 01:52:45, William Lewis 01:52:46, Nicola Cox 01:52:47, Kirsty Holtham-Morgan 01:52:49, Emma Pask 01:52:50
Full results here.
 
Stroud Half Marathon (road) Sunday 27th October
Sarah Pontin 02:19:14, Helen Williams 02:20:13.
Full results here.
 
Snowdonia marathon (multi-terrain) Saturday 26th October
Anthony Malarczyk 03:13:43, Ross Matthews 03:14:54, Mike Dury 03:16:54, Simon Peterson 03:33:15, Russ Wareham 03:44:34, Jason Dixon 03:45:17, Paul Ivin 03:52:23, Lewis Davies-Percy 03:54:58, Paul Thomas 03:57:39, Grant Wakeman 04:03:15, Jason Russell 04:16:36, Cliff Burton 04:31:37, Russell Dobbs 04:45:29, Suzanne Davidson 05:17:39, Kay Dixon 05:32:49, Ken Oliver 05:48:40.
Full results here.
 
Great Birmingham Run (road) Sunday 13th October
Chris Cartwright 01:24:37.
Full results here.
 
Ponty Plod (multi-terrain) Sunday 13th October
Russ Wareham 01:38:25, Carys-Sian Malarczyk 01:49:42.
Full results here.
 
Bournemouth Half Marathon (road) Sunday 6th October
Russ Wareham 01:35:53.
Full results here.
 
Cardiff Half Marathon (tarmac) Sunday 6th October
Paul Hayward 01:23:55, Craig Thomas 01:24:49, Steve Lane 01:28:11, Ryan Lambeth 01:31:26, Dai Gibbings 01:31:46, James Lynch 01:33:25, Lloyd Hambridge 01:35:11, Neil Profit 01:36:37, Lewis Davies-Percy 01:38:53, Dorian Waters 01:40:03, Martin Jones 01:40:37, Mike Bunston 01:41:13, Andy Barham 01:43:04, Melissa Morgan 01:44:39, Martin Bussell 01:44:41, Will Burton 01:44:55, Kelly Felstead 01:46:52, Cliff Burton 01:46:53, Paul Evans 01:46:58, John Darlington 01:47:05, Jason Russell 01:48:50, Neill Parker 01:48:57, Craig Lehaj 01:49:52, Kerry Price 01:52:58, Mike Kelly 01:53:12, Richard Parnell 01:56:42, Aled Wynne 01:57:51, Lee Griffiths 01:57:57, Sheryl Clark 01:59:07, Kelly Hall 01:59:31, Aidan Davies 02:00:09, Caren Parker 02:01:02, Luc Shide 02:01:11, Cassie Jones 02:01:28, Louise Saddler 02:02:26, Anne Rice-Thomas 02:04:00, Claire Simms 02:06:17, Paul Ivin 02:06:18, Jason Dixon 02:06:18, Sharon Carrafa 02:07:25, Emma Pask 02:07:49, Tony Carrafa 02:08:15, Lisa Storey 02:08:17, Emma Thomas 02:08:30, John Evans 02:10:21, Suzanne Davidson 02:13:29, Huw Gough 02:13:31, Denise Jones 02:13:32, Jemma Reardon 02:14:26, Matthew Taylour 02:14:26, Sarah Eaton 02:14:44, Paul Brookes 02:14:56, Lisa Chaplin 02:15:58, Cheryl Francis 02:16:39, Kay Dixon 02:17:31, Helen Williams 02:17:44, Sian Johnson 02:20:46, Carl Johnson 02:20:47, Louise Evans 02:20:48, Malcolm Parker 02:21:09, Michelle Long 02:25:34, Teresa Evans 02:25:57, Vicki Jones 02:29:09, Lisa Davies 02:31:11, Claire Barratt 02:32:51, Nicola Quarry 02:35:38, Jodi Pontin 02:37:42, Claire Lilley 02:37:44, Louise Jenkins 02:39:41, Robert Green 02:40:59, Emily Welsh 02:49:05.              
Full results here.
 
Admiral Swansea Bay 10K (tarmac) Sunday 29th September
Dorian Waters 46:03, Richard Powell 56:26, Sian Johnson 01:00:42, Ken Oliver 01:00:49, Lynne Beale 01:06:34.
Full results here.
 
Scenic 7 (tarmac) Sunday 15th September
Paul Hayward 46:06, Ross Matthews 46:08, Steve Lane 47:55, Lloyd Hambridge 53:22, Neil Profit 53:34, James Lynch 54:16, Melissa Morgan 57:49, Kerry Price 58:01, Chris Cartwright 58:31, Neill Parker 01:00:46, Caren Parker 01:06:33, Mike Kelly 01:20:49, Deb Brown 01:29:06, Malcolm Parker 01:30:15.   
Full results here.
 
Newport 5 (tarmac) Friday 6th September
Emma Pask 44:03, Emma Thomas 44:03, Kirsty Holtham-Morgan 44:44, Sarah Pontin 44:58, Sarah Tucker 58:57.
Full results here.

Cardiff 10K (tarmac) Sunday 1st September
Lloyd Hambridge 41:44, John Darlington 43:23, Martin Bussell 43:48, Grant Wakeman 44:08, Dorian Waters 44:14, Jason Russell 46:42, Sarah Davies 48:47, Lowri Williams 49:03, Richard Parnell 51:45, Darren Young 54:18, Sarah Pontin 55:50, Terry Davies 57:49, Ken Oliver 59:22, Malcolm Parker 01:02:38, Linda Hagland 01:03:18, Diane Morgan 01:04:24, Lisa Phillips 01:16:25.
Full results here.
 
Bassingham Bash (road) Saturday 31st August
Louise Saddler 42:31, Emma Pask 45:22.
Full results here.

Severn Bridge Half Marathon (road) Sunday 25th August
Anthony Malarczyk 01:26:03, Simon Peterson 01:32:25, James Lynch 01:41:02, Martin Bussell 01:42:08, Ryan Lambeth 01:44:40, Carys-Sian Malarczyk 01:49:08, Dorian Waters 01:51:42, Mathew Ham 02:00:57, Huw Gough 02:17:05,  Jodi Pontin 02:18:54, Emily Welsh 03:05:19, Juli Williams 03:07:12.   
Full results here.
 
Severn Bridge 10K (road) Sunday 25th August
Sarah Pontin 01:04:22, Ken Oliver 01:05:11, Gareth Roberts 01:06:05, Lisa Phillips 01:31:06.
Full results here.
 
Llandegfedd 10K Trail Run (trail) Sunday 18th August
Russ Wareham 47:55, Ryan Challenger 48:06, Gareth Roberts 01:06:56.
Full results here.
 
Race The Train (multi-terrain) Saturday 17th August
Andy Barham 02:01:08.
Full results here.
 
Tough Runner Brechfa Half Marathon (trail) Saturday 17th August
Kim Wehden 01:55:48, Ruth Treharne 02:32:00.
Full results here.
 
Dublin Rock 'n' Roll 10K (road) Sunday 11th August
Helen Williams 01:01:55.
Full results here.

Dublin Rock 'n' Roll Half Marathon (road) Sunday 11th August
James Lynch 01:42:16, Huw Gough 02:01:02, Suzanne Davidson 02:03:27.
Full results here.
 
Port Talbot Half Marathon (multi-terrain) Sunday 11th August
Jason Russell 01:50:33.
Full results here.
 
Salisbury 33K (trail) Sunday 11th August
Juli Williams 05:42:53, Emily Welsh 05:42:54.
Full results here.
 
Wyedean Relay (multi-terrain) Saturday 10th August
Full results here.
 
Barry 10K (road) Sunday 4th August
Dorian Waters 45:31, Stephen Cork 51:23, William Lewis 57:00, Ken Oliver 01:03:22, Vicki Jones 01:05:36, Robert Green 01:10:38, Juli Williams 01:12:31, Jane Edwards 01:17:01, Angela Price 01:17:47, Emily Welsh 01:23:26.      
Full results here.
 
Brecon Lions 10 Miler (road) Sunday 4th August
Cliff Burton 01:22:07, Louise Evans 01:43:12.
Full results here.
 
Indian Queens Half Marathon (multi-terrain) Sunday 4th August
Caren Parker 02:01:02, Neill Parker 02:03:01.
Full results here.
 
Totnes 10K (multi-terrain) Sunday 4th August
Mike Bunston 49:37.
Full results here.
 
Murder Mile (tarmac) Friday 2nd August
Dafydd Lambeth 10:09, Paul Hayward 10:15, Steve Lane 10:57, Lloyd Hambridge 12:01, Jason Russell 12:25, John Darlington 12:32, Paul Evans 12:35, Russell Dobbs 12:42, Russell Wareham 12:48, Melissa Morgan 12:59, Neill Parker 13:51, Sheryl Clark 14:58, Nicola Cox 15:31, Alex Lohfink 15:52, Aled Wynne 16:19, William Lewis 17:11, Emma Larsen 18:17, Sian Johnson 18:22, Deborah Brown 18:49, Louise Evans 19:01, Emily Welsh 20:51.
Full details here.
 
Frome 10K (tarmac) Sunday 21st July
Ken Oliver 59:29.
Full results here.
 
Pen-y-fan trail Challenge 13 Miler (trail) Sunday 21st July
Full results here.
 
The Loop (multi-terrain) Sunday 14th July
Carys-Sian Malarczyk 55:24, Sharon Carrafa 01:00:22.
Full results here.
 
Mic Morris Torfaen 10K (tarmac) Sunday 14th July
Paul Hayward 35:31, Steve Lane 36:07, Neil Profit 38:58, Martin Jones 39:14, Philip Jones 40:12, Ryan Lambeth 40:19, John Darlington 40:50, Martin Bussell 44:26, Alex Lohfink 48:47, Kelly Hall 49:26, Nicola Cox 51:01, Emma Pask 52:37, Kirsty Holtham-Morgan 52:51, Jodi Pontin 53:10, Jemma Cleverley 53:24, Terry Davies 54:56, Sarah Eaton 55:39, Ken Oliver 55:44, Julian Hope 56:44, Cheryl Francis 57:57, Sian Johnson 59:52, Robert Green 59:40, Malcolm Parker 01:00:23, Sarah Tucker 01:02:35, Nicola Quarry 01:03:07, Lisa Phillips 01:09:12, Racheal Watkins 01:11:27.           
Full results here.
 
Snowdon 10K (trail) Sunday 14th July
Deborah Brown 01:29:40.
Full results here.
 
Celtic Ultra (trail) Saturday 13th July
Kelly Felstead 06:21:46.
Full results here.
 
Cosmeston Relays (multi-terrain) Wednesday 10th July
Islwyn Over The Hill 01:03:40
Islwyn Vets 01:03:45
Islwyn F44 01:05:57
Islwyn Manscaping 01:11:50.
IRC Pink Ladies 01:18:06
Islwyn All Fours 01:20:57
Islwyn Lady Birds 01:21:05
Islwyn In The Mix 01:21:14
Islwyn Monochromes 01:26:17
Full results here.
 
Cardiff Epic Trail 10K (trail) Sunday 7th July
Aled Wynne 01:13:19, Louise Read 01:20:07.
Full results here.
 
Evesham 10K (multi-terrain) Sunday 7th July
Lee Griffiths 49:26.
Full results here.
 
Porthcawl 10K (tarmac) Sunday 7th July
Steve Lane 38:50, Neil Profit 43:44, Luc Shide 44:56, Cliff Burton 47:09, Jason Russell 50:15, Stephen Cork 52:17, William Lewis 56:18, Jodi Pontin 01:03:47, Claire Lilley 01:03:59, Vicki Jones 01:05:53, Ken Oliver 01:06:22, Robert Green 01:10:42, Diane Morgan 01:08:42, Nicola Richards 01:10:37, Charlotte Evans 01:16:16, Jane Edwards 01:17:39, Juli Williams 01:24:28, Emily Welsh 01:24:29, Angela Price 01:25:08.       
Full results here.
 
The Wales Marathon (road) Sunday 7th July
Kelly Felstead 04:15:11.
Full results here.
 
Howum Ultra (trail) Saturday 6th July
Simon Peterson 06:37, Juli Williams 10:58, Emily Welsh 10:58.
Full results here.
 
The Blade Runner (multi-terrain) Wednesday 26th June
Paul Hayward 44:23, Steve Lane 45:29, Phil Jones 49:02, Neil Profit 49:17, Ryan Lambeth 49:38, James Lynch 50:41, Lloyd Hambridge 50:43, Jason Dixon 50:56, Ade White 51:19, Mike Bunston 51:49, David Jakeway 51:55, John Darlington 51:56, Kelly Felstead 52:24, Martin Jones 53:06, Russell Dobbs 53:09, Melissa Morgan 53:19, Craig Lehaj 53:32, Hannah Davies 53:46, Kerry Price 54:02, Cliff Burton 54:03, Neill Parker 55:18, Keith Davies 56:35, Sheryl Clark 58:12, Paul Ivin 59:33, Caren Parker 59:51, Alex Lohfink 01:00:51, Huw Gough 01:02:15, Nicola Cox 01:03:14, Louise Saddler 01:05:26, Kirsty Holtham-Morgan 01:05:51, Colin Dixon 01:06:35, Will Lewis 01:07:57, Louise Evans 01:08:18, Emma Larson 01:11:16, Claire Lilley 01:14:51, Jodi Pontin 01:15:01, Emily Welsh 01:26:59, Deborah Brown 01:26:59.            
Full results here.
 
Swansea Half Marathon (tarmac) Sunday 23rd June
Paul Hayward 01:29:06, Lloyd Hambridge 01:39:37, Cliff Burton 01:45:40, Sharon Carrafa 01:50:49, Aled Wynne 01:59:39, Cassie Jones 02:04:20, Alex Lohfink 02:04:46, Kelly Hall 02:06:41, Emma Thomas 02:07:55, Denise Jones 02:09:24, Karolyn Jones 02:11:53, Vicki Jones 02:12:45, Emma Pask 02:15:57, William Lewis 02:24:18, Leigh Guy 02:26:59, Sian Johnson 02:29:41, Emily Welsh 02:46:56.      
Full results here.
 
Steve Jones 1 Mile road Race Series II (tarmac) Friday 21st June
Paul Hayward 5:10, Mike Bunston 6:13.
Full results here.
 
Rabbit Run (multi-terrain) Saturday 15th June
Martin Bussell 01:05:30, Colin Dixon 01:45:15.
Full results here.
 
Welsh Castles Relay (multi-terrain) Sunday 9th June
Islwyn 27th overall in 24:21:35.
Full results here.
 
Garwnant Epic 10K (trail) Sunday 2nd June
Aled Wynne 01:04:48, Kay Dixon 01:07:33, Claire Simms 01:07:34.
Full results here.
 
Rack Raid (tarmac) Sunday 2nd June
Islwyn 'A' 10th overall in 12:11:54.
Islwyn 'B' 21st overall in 13:46:25.
Full results here.
 
Edinburgh Marathon (road) Sunday 26th May
Paul Ivin 04:18:33, Vicki Jones 04:44:44.
Full results here.
 
Liverpool Rock 'n' Roll Half Marathon (road) Sunday 26th May
Sheryl Clark 01:57:56, John Evans 02:00:05, Louise Saddler 02:01:49, David Limbrick 02:06:51, Kay Dixon 02:14:19, Teresa Evans 02:15:33, Emma Pask 02:18:51, Ken Oliver 02:22:07, Louise Jenkins 02:44:15, Angela Price 02:55:15, Chelsea Taylor 02:55:15.
Full results here.
 
Liverpool Rock 'n' Roll Marathon (road) Sunday 26th May
Jason Dixon 03:51:41.
Full results here.
 
Treforest 10K (tarmac) Sunday 26th May
Steve Lane 39:10, Martin Bussell 43:21, James Lynch 43:59, Neil Profit 44:47, Lloyd Hambridge 44:48, Russell Wareham 46:01, Kelly Felstead 46:25, Juli Williams 01:05:07.  
Full results here.
 
Caerphilly 10K (road) Sunday 19th May
Steve Lane 38:54, Martin Jones 41:04, Will Burton 42:30, Dorian Waters 43:43, Luc Shide 44:02, John Darlington 46:16, Jason Russell 52:12, Thomas Higgs 56:13, Colin Dixon 58:24, Terry Davies 59:17, Sian Johnson 01:02:53, Malcolm Parker 01:06:00, Charlotte Evans 01:07:54, Robert Green 01:11:20, Wendy Matthews 01:11:31, Claire Barrett 01:11:34, Deborah Brown  01:09:54, Vicki Jones 01:10:31, Rachael Watkins 01:14:21, Emily Welsh 01:16:05.
Full results here.
 
Steve Jones 1 Mile Road Race Series I (tarmac) Friday 17 May
Paul Hayward 05:22.
Full results here

Sirhowy Challenge (multi-terrain) Sunday 12th May
Steve Lane 01:11:25, Paul Hayward 01:14:48, Martin Jones 01:21:12, Andrew Lawrence 01:24:13, Neil Profit 01:24:17, Lewis Davies-Percy 01:24:40, Martin Bussell 01:24:52, Jason Dixon 01:25:31, Lee Griffiths 01:26:28, David Jakeway 01:26:37, Philip Jones 01:28:41, Carys-Sian Malarczyk 01:30:04, Craig Lehaj 01:33:57, Melissa Morgan 01:35:31, Lee Richards 01:39:43, Sharon Carrafa 01:45:55, Huw Gough 01:50:23, Jodi Pontin 01:55:33, Kirsty Holtham-Morgan 02:00:28, Kelly Hall 02:00:29.     
Full results here.
 
Swansea Epic trail 10K (trail) Sunday 12th May
Dorian Waters 49:06, Aled Wynne 01:04:34.
Full results here.
 
Radyr & Morganstown Trail Half Marathon (trail) Saturday 11th May
Mat Ham 02:14:31.
Full results here.
 
Lady Windsor 5 (multi-terrain) Friday 10th May
Carys-Sian Malarczyk 39:30, Martin Jones 42:55, Lee Richards 42:57, Sharon Carrafa 45:10, Sheryl Clark 48:06, Emma Pask 54:19, Claire Lilley 56:40, Nicola Richards 56:48, Sarah Tucker 01:02:23, Emily Welsh 01:02:23, Vicki Jones 01:09:19.
 
Cardiff 5K Race For Victory (tarmac) Sunday 5th May
Julian Hope 28:10, Lisa Phillips 33:42, Rachael Watkins 34:37.
Full results here.
 
ABP Newport 10K (tarmac) Sunday 5th May
Steve Lane 37:46, Neil Profit 43:22, Luc Shide 43:28, John Darlington 45:22, Melissa Morgan 45:49, James Lynch 48:24, Sarah Davies 49:30, Carl Johnson 50:01, Jodi Pontin 54:59, Vicki Jones 55:34, Ken Oliver 56:20, Terry Davies 57:37, Sarah Eaton 58:31, Sarah Pontin 59:43, Helen Williams 01:00:01, Jo Harris 01:02:19, Claire Lilley 01:02:45, Sarah Tucker 01:06:32.     
Full results here.
 
ABP Newport Marathon (tarmac) Sunday 5th May
Jason Dixon 03:43:50, Russell Dobbs 03:44:46, Grant Wakeman 03:50:48, Darren Price 03:59:15, Sheryl Clark 04:17:17, Lowri Williams 04:17:18, Anne Rice-Jones 04:48:36, Jason Russell 04:48:39, Jemma Cleverley 04:54:28, Alex Lohfink 05:01:51, Juli Williams 05:59:08, Emily Welsh 05:59:09, Garfield Jones 06:49:00. 
Full results here.
 
Dragon 100 (multi-terrain) Saturday 4th May
Kelly Felstead 26:49:24.
Full results here.
 
Pentyrch Hill Race 11KM/488M (fell) Tuesday 30th April
Mike Bunston 01:08:41, Neill Parker 01:10:30, Kerry Price 01:11:28, Melissa Morgan 01:14:56.
Full results here.
 
Virgin London Marathon (road) Sunday 28th April
Carys-Sian Malarczyk 03:40:55, Mike Kelly 03:58:48, Sam Harvey 03:59:16, Aidan Davies 04:07:23, Paul Ivin 04:15:25, Louise Saddler 04:28:53. 
Full results here.
 
Great Welsh Half Marathon (tarmac) Sunday 14th April
Sian Johnson 02:15:05.
Full results here.
 
Great Welsh Marathon (tarmac) Sunday 14th April
Jason Russell 04:17:55, Aled Wynne 04:44:18, Terry Lewis 04:52:35,  Cheryl Francis 05:00:19, Julie Lewis 05:00:20.
Full results here.

Kymin Dash (multi-terrain) Sunday 14th April
Paul Hayward 46:07, Lee Griffiths 56:26, Jo Harris 01:15:00, Robert Green 01:22:40.
Full results here.
 
Paris Marathon (road) Sunday 14th April
Sharon Carrafa 04:10:10.
Full results here.
 
Greater Manchester Marathon (road) Sunday 7th April
Cassie Jones 03:49:47, Sara Arnold 03:52:58, Paul Ivin 04:15:28.
Full results here.
 
Offa's MT 10K (multi-terrain) Sunday 7th April
Kim Wehden 57:46, Ruth Treharne 01:18:09.
Full results here.
 
Reverse 10 (multi-terrain) Sunday 7th April
Steve Lane 01:05:09, Martin Jones 01:09:26, Sheryl Clark 01:23:54, John Evans 01:26:47, Richard Parnell 01:27:26, Stephen Evans 01:27:43, Sarah Pontin 01:38:58, Teresa Evans 01:41:34, Juli Williams 02:07:14, Emily Welsh 02:07:16.
Full results here.
 
Cardiff Bay 10K (tarmac) Sunday 31st March
Carl Brace 46:19, John Darlington 47:09, Diane Morgan 48:50, Richard Parnell 49:24, Sarah Davies 49:45, John Evans 50:21, Sian Johnson 52:13, Yvonne Dury 52:32, Dorian Waters 52:34, Alex Lohfink 53:04, Stephen Cork 54:53, Teresa Evans 56:49, Rhiannon Hale 56:58, Simon Stephens 56:59, Vicki Jones 58:22, Sarah Eaton 58:41, Leanne Stephens 59:49, Ken Oliver 01:00:09, Robert Green 01:05:27, Wendy Matthews 01:07:33, Angela Price 01:16:37.  
Full results here.
 
Forest of Dean Spring Half Marathon (multi-terrain) Sunday 24th March
Dorian Waters 01:41:51, Terry Lewis 02:37:01, Julie Lewis 02:37:02.
Full results here.
 
Langsett 13 (trail) Sunday 24th March
Philip Jones 02:08:04.
Full results here.
 
Merthyr Half Marathon (tarmac) Sunday 24th March
Sam Harvey 01:42:00, Paul Thomas 01:43:44, Lee Griffiths 01:44:50.
Full results here.
 
Weston Super Half (tarmac) Sunday 24th March
Huw Gough 02:09:52, Suzanne Davidson 02:09:53.
Full results here.
 
Reading Half Marathon (tarmac) Sunday 17th March
Paul Ivin 01:53:59.
Full results here.
 
San Domenico 10 Miler (tarmac) Sunday 17th March
Paul Hayward 01:04:18, Martin Jones 01:10:13, Sian Johnson 01:44:14.
Full results here.
 
San Domenico 20 Miler (tarmac) Sunday 17th March
Grant Wakeman 02:33:57, Martin Bussell 02:40:17, Lewis Davies-Percy 02:47:36, Cheryl Francis 03:45:52.
Full results here.
 
20/20 Fission (tarmac) Saturday 16th March
Jodi Pontin 03:32:27.
Full results here.
 
20:20 Liverpool Landmarks 10 Miler (road) Sunday 10th March
David Limbrick 01:27:40.
Full results here.
 
Four Seasons Spring Marathon (multi-terrain) Sunday 10th March
Russell Dobbs 04:28:12.
Full results here.
 
Cosmeston Pursuit 10K (multi-terrain) Sunday 10th March
Richard Parnell 48:18, Emily Welsh 01:05:58.
Full results here.
 
Barcelona Marathon (road) Sunday 10th March
Jackie Evans 03:26:03.
Full results here.
 
City of Newport Half Marathon (tarmac) Sunday 3rd March
Steven Lane 01:24:11, Paul Hayward 01:24:36, Dorian Waters 01:34:43, Sam Harvey 01:36:58, Luc Shide 01:38:48, Neil Profit 01:39:43, Neill Parker 01:48:39, Melissa Morgan 01:49:36, Paul Ivin 01:51:50, Kerry Price 01:52:16, Sheryl Clark 01:53:11, Louise Saddler 01:53:15, Jason Russell 01:54:08, Carl Brace 01:56:57, Caren Parker 02:00:36, David Limbrick 02:02:17, Kirsty Holtham-Morgan 02:06:08, Simon Stephens 02:12:38, Rhiannon Hale 02:12:41, Emma Pask 02:12:00, Alex Lohfink 02:13:21, Kay Dixon 02:13:29, Sian Johnson 02:18:27, Sian Perry 02:28:08, Diane Morgan 02:28:18, Nicola Hambridge 02:28:19, Leanne Stephens 02:28:20, Robert Green 02:34:35, Emily Welsh 02:41:14.        
Full results here.
 
Rhayader Round The Lakes 5 Mile (road) Saturday 2nd March
Mike Kelly 39:02, Sarah Pontin 44:11, Jo Harris 48:37.
Full results here.

Rhayader Round The Lakes 30K (road) Saturday 2nd March
Simon Peterson 02:30:57, Terry Lewis 03:14:01, Kelly Hall 03:22:52, Julie Lewis 03:22:53, Vicki Jones 03:22:53, Juli Williams 04:06:52.
Full results here.
 
Pontypool Home Run 10K (multi-terrain) Sunday 24th February
Kelly Felstead 45:18, Sarah Pontin 57:27, Ken Oliver 01:02:05, Jo Harris 01:03:38, Robert Green 01:06:00, Vicki Jones 01:06:32, Wendy Matthews 01:11:56, Emily Welsh 01:20:50, Jason Russell 01:27:46.
Full results here.
 
Brecon to Cardiff Ultra (multi-terrain) Sunday 10th February
Kelly Felstead 07:40:57, Simon Peterson 07:56:14, Grant Wakeman 08:11:46, Garfield Jones 09:33:45, Vicki Jones 10:45:47, Kelly Hall 10:45:47, Helen Davies 10:45:59, Denise Jones 10:45:59, Jayne Jones 10:58:48, Lisa Davies 10:58:48. 
Full results here.
 
Hoka Half Marathon Winter Trail (trail) Saturday 9th February
Dorian Waters 01:49:10, Huw Gough 02:39:46, Suzanne Davidson 02:39:46, Juli Williams 03:04:39, Emily Welsh 03:04:40. 
Full results here.
 
Lliswerry 8 (tarmac) Sunday 27th January
Martin Bussell 01:01:16, Stephen Evans 01:05:10, Sheryl Clark 01:07:52, John Evans 01:09:17, Colin Dixon 01:11:38, Sian Johnson 01:15:52, Rhiannon Hale 01:16:57, Tracy Davies 01:17:35, Carl Brace 01:17:36, Cheryl Francis 01:18:55, Emma Pask 01:19:22, Diane Morgan 01:21:22, Lisa Storey 01:22:12,  Juli Williams 01:23:25, Robert Green 01:24:54.
Full results here.

Speedway 10K (tarmac) Sunday 20th January
Paul Hayward 37:34.
Full results here.