Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

Club Race Results 2015
Nos Galan (road) Thursday 31st December
Russell Dobbs 20:28, Paul Thomas 21:18, Jim Dobbs 25:09, Suzanne Davidson 27:11, Dian Werret 27:16, Ken Oliver 27:29, Ceri Bartley 27:53, Vicki Jones 28:17, Jacqui Spiller 29:02, Stephen New 29:21, Helen Williams 29:34, Ross Keeling 33:25, Sarah-Jane Key 33:27, Nicola Richards 34:12, Joanne Robinson 38:06.
Full results here.
 
Old Father Time (multi-terrain) Sunday 27th December
Robert Davies 30:22, Haydn Hartnell 31:26, Kim Wehden 33:59, Russell Dobbs 34:28, Ruth Treharne 40:30.
Full results here

Cottrell Park Christmas Cracker 10K (multi-terrain) Sunday 20th December
Helen Williams 01:09:28.
Full results here
 
Merthyr Mawr Christmas Pudding Race (multi-terrain) Sunday 13th December
Chris Lloyd 49:47, Jason Dixon 57:39, Colin Dixon 01:07:06, Kay Dixon 01:16:27, Suzanne Davidson 01:16:27, Vicki Jones 01:18:42, Rachel Jones 01:21:36, Helen Williams 01:21:36.
Full results here.
 
Sospan Multi-Terrain 10 Mile (multi-terrain) Sunday 22nd November
Jonathan Davies 01:27:52.
Full results here.
 
Elan Valley 10 Mile (road) Saturday 21st November
Haydn Hartnell 01:07:11.
Full results here.
 
Cardiff Mo Run (multi-terrain) Sunday 15th November
Kelly Hilliard 45:20, Elizabeth Millington 55:09, Nicola Richards 01:09:40, Andrea Thomas 01:09:40, Sam Hicks 01:09:42, Katheryn Dennes 01:09:42, Vicki Jones 01:09:43, Rachel Jones 01:09:44, Rachel Jones 01:09:44, Angela Price 01:09:44, Denise Hadigate 01:09:45, Chelsea Taylor 01:09:46.
Full results here.
 
The Bog & Bryn Challenge (multi-terrain) Sunday 1st November
Jason Dixon 02:18:33, Vicki Jones 02:58:54, Kay Dixon 02:58:54, Terry Lewis 03:00:22, Julie Lewis 03:00:22.
Full results here.
 
Richard Burton 10K (road) Sunday 1st November
Nicola Howls 46:53, Ken Oliver 54:24.
Full results here.
 
Bristol & Bath Marathon (road) Sunday 25th October
Julie Lewis 04:26:33.
Full results here.
 
Snowdonia Marathon (multi-terrain) Saturday 24th October
Matthew Pizey 03:40:50, Keith James 03:49:13, Steve Lane 04:03:37, Jonathan Davies 04:11:21, Paul Thomas 04:19:28, Jason Dixon 04:21:02, Paul Nowaczek 04:22:32, Garfield Jones 04:27:53, Ken Oliver 05:02:14, Kay Dixon 05:18:43, Suzanne Davidson 05:18:44, Sara Arnold 05:18:44.
Full results here.
 
The Ponty Plod (multi-terrain) Sunday 18th October
Justin Ross 01:32:00, Paul Harvey 01:41:40, Russell Dobbs 01:41:56, Russell Wareham 01:48:55, Terry Lewis 01:49:11, Julie Lewis 01:49:13. 
 
Amsterdam Marathon (road) Sunday 18th October
David Waters 03:17:50.
Full results here.
 
Bournemouth Marathon (road) Sunday 4th October
Russ Wareham 03:42:54.
Full results here
 
Cardiff Half Marathon (road) Sunday 4th October
Mike Dury 01:20:32, Robert Davies 01:21:29, Phil Williams 01:24:09, Adam Fletcher 01:24:58, Paul Hayward 01:27:25, Matthew Pizey 01:27:40, Haydn Hartnell 01:29:15, David Waters 01:29:57, Paul Thomas 01:33:17, Steve Lane 01:34:53, Chris Gapper 01:35:26, Jason Dixon 01:37:39, Carl Davies 01:38:15, Andrew Collins 01:40:52, Nicola Howls 01:43:00, Mark Duddridge 01:47:14, Dafydd Weetman 01:49:25, Kelly Felstead 01:49:34, Ffion Davies 01:50:26, Simon Peterson 01:51:30, Aidan Davies 01:51:41, Ruth Treharne 01:52:47, Samantha Methuen 01:52:48, Jay Leach 01:53:17, Sara Arnold 01:53:40, Lisa Lawford 01:54:29, Clive Waters 01:54:47, Rachel Jones 01:56:33, Kelly Jacka 01:58:20, Dean Little 01:58:21, Ken Oliver 01:59:15, Kay Dixon 01:59:35, Samuel Jones 02:02:21, Tracey Smith 02:02:54, Kirsty Holtham-Morgan 02:04:22, Rachel Jones 02:05:09, Demi Hughes 02:07:20, Cheryl Francis 02:10:20, Vicki Jones 02:12:23, Helen Davies 02:13:12, Louis Morgan 02:15:03, Anne Rice-Jones 02:16:55, Andrea Thomas 02:19:20, Kathryn Gladwyn 02:19:32, Helen Simmonds 02:21:29, Danielle Ward 02:30:40.
Full results here.
 
Berlin Marathon (road) Sunday 27th September
Ruth Treharne 04:00:05.
Full results here.
 
Swansea Bay 10K (tarmac) Sunday 20th September
Mike Dury 36:03, Robert Davies 37:12, Phil Williams 38:11, Keith James 39:11, Steve Lane 40:40, Ruth Treharne 49:11, Aidan Davies 49:37, Samuel Jones 49:59, Ffion Davies 51:53, Vicki Jones 53:27, Rachel Jones 56:10, Denise Hadigate 57:37, Helen Davies 58:04, Andrea Thomas 01:00:13, Danielle Ward 01:00:54, Nicola Richards 01:05:15, Julie Williams 01:05:29, Angela Price 01:08:25, Sarah-Jane Key 01:11:29.
Full results here
 
Hereford Half Marathon (road) Sunday 20th September
Mark Duddridge 01:52:08.
Full results here.
 
Hereford Marathon (road) Sunday 20th September
Jonathan Davies 03:43:54, Jason Dixon 03:59:14, Coleen Birch 04:32:14, Ken Oliver 05:14:17.
Full results here.
 
Two Rivers Run (multi-terrain) Sunday 13th September
Samuel Jones 01:24:55, Vicki Jones 01:35:25, Danielle Ward 01:50:07.
Full results here.
 
Bristol Half Marathon (road) Sunday 13th September
Dewi Lloyd 01:34:44, Ken Oliver 02:03:16.
Full results here.
 
Wentwood Woodlark (trail) Sunday 6th September
Lee Mills 01:03:21.
Full results here.

Cardiff 10K (road) Sunday 6th Septmber
Mike Dury 35:56, Robert Davies 37:42, Nicola Howls 45:34, Samantha Methuen 48:21, Kelly Felstead 48:34, Ken Oliver 53:37, Vicki Jones 57:03, Jacqui Spiller 56:27, Nicola Richards 01:05:58, Angela Price 01:08:46, Rachel Jones 01:08:58.
Full results here.
 
Roman Run (multi-terrain) Saturday 5th September
Phil Williams 02:00:40, Keith James 02:01:49, Matthew Pizey 02:03:25, Paul Thomas 02:19:35, Russell Dobbs 02:22:26, Jason Dixon 02:25:40, Coleen Birch 02:46:16, Ruth Treharne 02:46:16, Donna James 02:46:16, Suzanne Davidson 02:57:38, Colin Dixon 03:06:21, Sara Arnold 03:10:30, Kay Dixon 03:10:32.
Full results here.
 
Machen Mountain Race (fell 4.3 miles/1100 ft) Monday 31st August
Julie Lewis 54:13, Vicki Jones 56:18, Danielle Ward 01:08:26.
Full results here.

Severn Bridge Half Marathon (road) Sunday 30th August
Matthew Pizey 01:29:07, Paul Hayward 01:30:59, Steve Lane 01:34:59, Paul Thomas 01:36:15, David Waters 01:36:42, Kelly Felstead 01:49:42, Ruth Treharne 01:52:53, Rachel Jones 01:55:19, Simon Peterson 01:55:59, Jason Dixon 01:56:09, Mark Duddridge 01:56:17, Coleen Birch 01:56:45, Samantha Methuen 01:57:30, Lisa Lawford 01:58:06, Louise Saddler 02:04:22, Kay Dixon 02:04:30, Vicki Jones 02:07:11, Kirsty Holtham-Morgan 02:09:41, Rachel Jones 02:12:57, Denise Hadigate 02:14:22, Malcolm Parker 02:18:14, Karen Williams 02:41:32, Sarah-Jane Key 02:57:00.
Full results here.
 
Merthyr 10K (road) Sunday 9th August
Paul Hayward 42:12, Russell Wareham 42:31, Nicola Howls 47:06, Samantha Methuen 49:20, Ken Oliver 55:31, Rachel Jones 01:06:21, Rachel Jones 01:08:00, Vicki Jones 01:08:00, Julie Williams 01:13:01.
Full results here.

Murder Mile (road) Friday 7th August
Lee Mills 10:24, Phil Williams 10:31, Paul Hayward 10:34, Dewi Lloyd 10:38, Russell Wareham 11:04, Robert Davies 11:41, Carl Davies 11:42, Ian Wright 12:12, Andrew Collins 12:18, Simon Peterson 12:43, Paul Harvey 12:55, Glyn Hicks 13:31, Samuel Jones 13:51, Jay Leach 13:58, Samantha Methuen 14:08, Richard Powell 15:43, Fiona Walkley 16:29, Louise Saddler 16:29, Vicki Jones 17:14, Danielle Ward 20:36.
Full results here.
 
Brecon 10 (road) Sunday 2nd August
Martin Jones 01:08:37, Matthew Pizey 01:09:06, Ken Oliver 01:39:33.
Full results here.
 
Mic Morris Torfaen 10K (road) Sunday 19th July
Martin Jones 36:32, Matthew Pizey 37:19, Steve Lane 37:41, David Waters 40:32, Daffydd Weetman 41:47, Jason Dixon 42:52, Kelly Felstead 44:54, Kelly Jacka 48:24, Colin Dixon 49:00, Kirsty Holtham-Morgan 49:10, Vicki Jones 49:42, Kay Dixon 50:13, Malcolm Parker 53:17, Louis Morgan 53:44, Paul Hayward 56:47, Cheryl Francis 58:01, Helen Simmonds 58:36.
Full results here.

Rose Inn III (road) Tuesday 14th July
Samuel Jones 31:47.
Full results here.
 
The Loop (multi-terrain) Sunday 12th July
Robert Davies 41:26, Martin Jones 43:08, Phil Williams 43:36, Kim Wehden 48:48, Ken Oliver 01:03:25, Vicki Jones 01:04:08.
Full results here.

Cosmeston Relays (multi-terrain) Wednesday 8th July
Islwyn Men: Jason Dixon 20:20, Jonathan Davies 20:15, Steve Dury 19:04, Kim Wehden 19:23. Total 01:19:03.
Islwyn Ladies 1: Sara Arnold 23:15, Fiona Walkley 24:47, Samantha Methuen 22:28. Total 01:10:37.
Islwyn Ladies 2: Nicola Howls 21:25, Michelle Johnson 22:39, Ceri Bartley 19:02. Total 01:03:11.
Islwyn Ladies 3: Kelly Jacka 24:30, Mel Senior 25:32, Nicola Howls 22:25. Total 01:12:33.
Islwyn Ladies 4: Vicki Jones 26:47, Helen Williams 24:42, Rachel Jones 26:06. Total 01:17:41.
Full results here.
 
The Tintern Trot (multi-terrain) Thursday 2nd July
Vicki Jones 01:07:57.
Full results here.

The Blade Runner (multi-terrain) Wednesday 1st July
Lee Mills 40:58, Robert Davies 41:46, Steve Lane 45:56, David Waters 48:40, Steve Dury 49:47, Simon Peterson 51:18, Mike Bunston 52:06, Paul Harvey 53:03, Samantha Methuen 55:42, Andrew Collins 57:22, Roger Fawke 58:36, Suzanne Davidson 59:58, Colin Dixon 01:00:47, Kirsty Holtham-Morgan 01:02:08, Sara Arnold 01:02:08, Kelly Jacka 01:02:44, Fiona Walkley 01:04:06, Tracey Smith 01:04:49, Helen Davies 01:05:02, Rachel Jones 01:06:06, Joanne Robinson 01:06:24, Denise Hadigate 01:07:28, Kelly Hillard 01:07:49, Rachel Jones 01:09:24, Helen Simmonds 01:11:43, Elizabeth Millington 01:14:00, Katheryn Dennes 01:14:30, Chelsea Taylor 01:16:33, Nicola Richards 01:17:28, Elaine Hicks 01:19:31, Sara-Jane Key 01:19:40, Danielle Ward 01:21:22.   
Full results here.

Torbay Half Marathon (road) Sunday 28th June
Mike Dury 01:21:07.
Full results here.
 
Caerphilly 10K (road) Sunday 21st June
Mike Dury 36:50, Lee Mills 36:59, Robert Davies 37:41, Martin Jones 38:13, Phil Williams 39:27, Matthew Pizey 40:32, Steve Lane 41:35, Steve Dury 42:02, David Waters 42:16, Chris Gapper 42:39, Kim Wehden 43:13, Jason Dixon 44:06, Carl Davies 44:12, Daffydd Weetman 44:57, Simon Peterson 45:45, Antony Francis 46:42, Kelly Felstead 47:56, Ian Lewis 48:47, Michelle Johnson 48:58, Aidan Davies 49:23, Samantha Methuen 50:08, Glyn Hicks 50:25, Roger Fawke 51:01, Jay Leach 51:01, Mark Duddridge 51:15, Ruth Treharne 51:15, Kay Dixon 51:30, Sara Arnold 51:36, Colin Dixon 52:39, Suzanne Davidson 53:05, Louise Saddler 53:21, Kirsty Holtham-Morgan 54:15, Kelly Jacka 54:15, Vicki Jones 56:15, Fiona Walkley 56:33, Louis Morgan 56:49, Tracey Smith 57:08, Helen Davies 57:15, Rachel Jones 57:36, Stephen New 58:14, Malcolm Parker 59:08, Ken Oliver 59:36, Denise Hadigate 59:46, Helen Simmonds 01:00:17, Kathryn Gladwyn 01:01:15, Blair Lundie 01:02:27, Hayley New 01:03:29, Karen Williams 01:09:27, Lisa Jennings 01:09:51.
Full results here.
 
Swansea Half Marathon (tarmac) Sunday 14th June
Kim Wehden 01:36:10, Ruth Treharne 01:57:49, Paula Davies 02:28:00.
Full results here.
 
Endure 24 (multi-terrain - solo, pairs & relay) Saturday 13th June - Sunday 14th June
Islwyn 'A' - 24:15:48 (39 laps)
Islwyn 'C' - 24:15:53 (30 laps)
Islwyn 'B' - 24:41:45 (30 laps)
Full results here.
 
Man vs Horse (multi-terrain) Saturday 13th June
Russell Dobbs 04:29:33.
Full results here.
 
Rose Inn II (road) Tuesday 9th June
Stephen New 40:02, Hayley New 40:02.
Full results here.
 
Whitebrook Windup Half Marathon (multi-terrain) Sunday 7th June
Mel Senior 02:42:26
Full results here.

Castles (relay) Saturday 6th June - Sunday 7th June
Islwyn Running Club 21st out of 65 teams overall
Full results here.

Rack Raid (relay) Sunday 31st May
Islywn 'A' - 12:47:38 (11th)
Islwyn 'B' - 14:48:28 (22nd)
Full results here.

Treforest 10K (road) Sunday 24th May
Simon Peterson 46:48, Samuel Jones 52:34, Vicki Jones 57:03, Rachel Jones 58:45, Julie Williams 01:06:56, Elaine Hicks 01:12:08.
Full results here.

Sirhowy Challenge (multi-terrain) Sunday 17th May
Dafydd Lambeth 01:08:40, Lee Mills 01:14:20, Steven Lane 01:16:40, Jason Dixon 01:23:56, Samuel Jones 01:35:15, Ryan Lambeth 01:41:52.
Full results here.

Porthkerry 5 Mile (multi-terrain) Sunday 10th May
Nicola Howls 42:55.
Full results here.
 
Sorbrook Slog (multi-terrain) Sunday 10th May
Keith James 50:29, David Waters 53:15, Kerry Price 54:29, Mike Bunston 56:28, Jason Dixon 56:33, Paul Harvey 01:00:09, Colin Dixon 01:08:59, Vicki Jones 01:16:58, Julie Williams 01:16:59.
Full results here.
 
Belfast City Marathon (road) Monday 4th May
Ian Lewis 03:58:07, Coleen Birch 04:00:37.
Full results here.

Cardiff Bay 5 Mile (road) Monday 4th May
Mike Bunston 35:01, Daffydd Weetman 35:34, Ken Oliver 43:22, Stephen New 45:18, Louis Morgan 45:51, Helen Simmonds 46:17.
Full results here.

Lady Windsor Race (multi-terrain) Sunday 3rd May
Dafydd Lambeth 31:48, Dewi Lloyd 31:55, Phil Williams 32:14, Keith James 33:37, Kelly Felstead 37:43, Nicola Howls 41:33, Michelle Johnson 41:56, Samuel Jones 42:05, Ryan Lambeth 43:08, Sara Arnold 45:04, Aidan Davies 45:26, Tracy Smith 49:03, Vicki Jones 52:57, Julie Williams 52:59, Lyndon Sutton 55:55, Malcolm Parker 56:20.
Full results here.
 
Pentyrch Hill Race (fell 6.8 miles/1600 ft) Tuesday 28th April
Dafydd Lambeth 50:41, Keith James 55:27, David Waters 57:55, Mike Bunston 01:00:33, Kelly Felstead 01:03:36, Jay Leach 01:13:58, Glyn Hicks 01:20:30.
Full results here.

Lap the Lake 10K (tarmac) Sunday 26th April
Robert Davies 38:55, Dewi Lloyd 40:07, Rachel Jones 01:00:00, Rachel Jones 01:02:07, Hannah Jones 01:09:26, Karen Williams 01:09:26.
Full results here.
 
Offa's 'Orror (multi-terrain) Sunday 26th April
Dave Waters 01:45:34, Paul Nowaczek 01:54:31.
Full results here

Virgin London Marathon (road) Sunday 26th April
Haydn Hartnell 03:02:07, Russell Wareham 03:43:49, Russell Dobbs 03:49:14, Daffydd Weetman 04:12:05, Helen Williams 04:39:04.
Full results here.
 
Great Welsh Marathon (tarmac) Sunday 19th April
Martin Jones 03:21:08, Jason Dixon 03:49:23, Kelly Felstead 03:53:39, Daffydd Weetman 03:56:20, Jonathan Davies 03:56:20, Kirsty Holtham-Morgan 04:46:27, Kay Dixon 04:46:27, Suzanne Davidson 04:46:28.
Full results here.
 
Great Welsh Half Marathon (tarmac) Sunday 19th April
Adam Fletcher 01:27:32, Coleen Birch 01:54:58, Ken Oliver 01:57:53, Louis Morgan 02:14:17.
Full results here.
 
Kymin Dash (tarmac/trail) Sunday 19th April
Lee Mills 46:44, Samual Jones 01:02:30.
Full results here.
 
Vale Coastal Ultra (multi-terrain) Saturday 11th April
Sean Birch 05:44:41, Terry Lewis 07:10:10, Julie Lewis 07:10:10.
Full results here.
 
Gilwern Grunt (tarmac/trail) Monday 6th April
Alun Wood 01:11:33, Vicki Jones 02:01:39.
Full results here.
 
Teifi 10 (road) Sunday 5th April
Robert Davies 01:02:19, Ian Lewis 01:18:35.
Full results here.

Reverse 10 (tarmac/trail) Sunday 29th March
Robert Davies 01:03:42, Vicki Jones 01:36:00.
Full results here.
 
Forest of Dean Half Marathon (trail) Sunday 29th March
Kim Wehden 01:35:59, Jason Dixon 01:40:25, Paul Nowaczek 01:46:43, Ken Oliver 02:07:37, Kay Dixon 02:14:42, Gwilym Parr 02:18:58.
Full results here.
 
HBA 5-10-20 Llanelli (road) Sunday 29th March
Helen Williams 03:22:05.
Full results here.
 
Merthyr Tydfil Half Marathon (road/trail) Sunday 22nd March
Phil Williams 01:26:00, Dewi Lloyd 01:29:58, Keith James 01:31:21, Steve Lane 01:33:14, Russell Wareham 01:35:49, Jason Dixon 01:35:55, Paul Thomas 01:39:41, Ffion Davies 01:40:20, Paul Harvey 01:45:03, Suzanne Davidson 01:56:31, Kay Dixon 01:56:31, Sara Arnold 01:58:19, Ken Oliver 02:01:40, Kelly Jacka 02:01:56, Rachel Jones 02:05:36, Cheryl Francis 02:11:13, Rachel Jones 02:12:58, Glyn Hicks 02:18:49, Vicki Jones 02:25:57, Karen Williams 02:25:58.
Full results here.

San Domenico 20 (road/trail) Sunday 15th March
Haydn Hartnell 02:21:19, Jason Dixon 02:48:07, Kelly Felstead 02:53:50, Ruth Treharne 03:00:29, Russell Dobbs 03:06:24, Coral Rees 03:23:38, Suzanne Davidson 03:33:17, Kay Dixon 03:33:17, Mel Senior 03:33:17.
Full results here.

Llanelli Waterside Half Marathon (road) Sunday 8th March
Robert Davies 01:24:03, Jonathan Davies 01:39:51, Ian Lewis 01:43:28, Michelle Johnson 01:48:39, Caren Parker 01:57:33.
Full results here.

Dare Valley Country Park (Fell 5.78 miles/1140 ft) Saturday 7th March
Keith James 49:35.
Full results here.

Rhayader Round The Lakes 20 Miles (road) Saturday 7th March
Coleen Birch 03:15:22.
Full results here

City of Newport Half Marathon (road) Sunday 1st March
Haydn Hartnell 01:24:46, Sean Haddock 01:27:40, Steve Lane 01:31:07, Sean Birch 01:34:05, Jason Dixon 01:35:03, Tom Bourton 01:36:33, Kelly Felstead 01:42:47, Kelly Wall 01:43:24, Paul Harvey 01:46:51, Lisa Lawford 01:50:31, Suzanne Davidson 01:53:02, Sara Arnold 01:53:14, Clive Waters 01:54:21, Kirsty Holtham-Morgan 01:55:16, Louise Saddler 01:56:46, Ken Oliver 01:57:39, Kay Dixon 01:59:05, Cheryl Francis 02:02:13, Rachel Jones 02:02:23, Fiona Walkley 02:03:33, Gwilym Parr 02:05:16, Vicki Jones 02:08:19, Rachel Jones 02:12:22.
Full results here.
 
Ras Dewi Sant Half Marathon (multi-terrain) Saturday 28th February
Paul Nowaczek 02:07:16.
Full results here.
 
Pontypool 10K Home Run (multi-terrain) Sunday 22nd February
Sean Haddock 41:34, Huw Jenkins 43:07, Kelly Felstead 47:27, Roger Fawke 52:55, Glyn Hicks 52:57, Melonie Senior 54:00, Malcolm Parker 59:09, Karen Williams 01:06:10, Elaine Hicks 01:15:42.
Full results hereP

Lliswerry 8 (road) Sunday 25th January
Phil Williams 49:38, Robert Davies 49:59, Matthew Pizey 51:56, Steve Lane 53:43, Keith James 54:32, Paul Thomas 54:51, Jason Dixon 57:20, Ian Lewis 59:17, Kelly Felstead 59:34, Carl Davies 59:59, Michelle Johnson 01:03:19, Sara Arnold 01:06:27, Ken Oliver 01:06:47, Colin Dixon 01:07:07, Kay Dixon 01:07:13, Kirsty Holtham-Morgan 01:08:53, Suzanne Davidson 01:08:58, Mel Senior 01:11:09, Glyn Hicks 01:15:48.
Full results here.