Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

 

Club Race Results 2010 
 

Nos Galan Friday 31st December
Lian Davies 16.19, Steve Thomas 17.20, Rob Davies 17.53,
Russell Dobbs 18.52, Jim Dobbs 19.34 , Glyn Hicks 22.55,
Kelly Waite 23.54 , Roger Fawke 24.08, Dennis Nelder 24.30,
Helen Williams 25.19 , Blair Lundie 27.10, Elaine Williams 31.09.
Full results here.

Glynneath 5 Sunday 26th December
Maria Richards 35.36 (1st V35). Full results here
 
Sospan 10 Multi terrain Sunday 21st November
Haydn Hartnell (14th/8th(MV)) 1.05.53. Full results here.
 
Sodbury Slog Sunday 14th November
Dafydd Lambert 1.05.13, Sean Birch 1.06.26, Glyn Hicks 1.32.54,
Dennis Nelder 1.33.15, Coleen Birch 1.33.20, Jackie Jones 1.45.20,
Clive Row 2.11.40. Full results here.

Gower - Endurance Life 1/2 marathon (14.5mile) Saturday 13th November
Maria Richards 2.39.43. Full results here.

Athens Marathon/10K Sunday 31st October
Marathon - Glyn Hicks 4.14.29
10K -Elaine Williams 1.09.20
Full results here.

Snowdon Marathon Sunday 31st October
Chris Davies 3.24.11, Kim Wehden 3.41.09, Ben Curtis 4.02.49. Full results here.
  
Sugar Loaf Fell Run - Saturday 30th October
Richard Johnson(17th) 45.57. Full results here.
 
Dublin Marathon Monday 25th October
Mandy Jones 3.40.48, Steve Jones 4.38.19. Full results here.
 
Stroud 1/2 Marathon Sunday 24th October
Russell Dobbs 1.28.22(PB)
Full results here.

Abingdon Marathon Sunday 17th October
Chris Davis 3.07.06, Terry Lewis 3.23(PB), Jim Dobbs 3.31.19(PB). Full results here.
 
Cardiff 1/2 Marathon Sunday 17th October
Steve Thomas 1.15.50, Mike Dury 1.16.54, Haydn Hartnell 1.16.55,
Lian Davies 1.17.40(PB), Stuart Wadlow 1.22.20(PB), Rob Davies 1.23.33, Sean Birch 1.24.06,Ben Curtis 1.25.39(PB), Keith Thompson 1.25.50,
Phil Williams 1.33.41, Maria Richards 1.36.38(PB), Clint James 1.37.32,
Adam Fletcher 1.38.22, Chris Lloyd 1.39.01(PB), Ruth Treharne 1.41.29(PB) Shona Lewis 1.46.42(PB), Jason Dixon 1.48.39, Colin Dixon 1.50.29 (PB)
Chris Matthews 1.52.08, Dennis Nelder 1.55.25, Helen Williams 1.59.29(PB), Claire Barnett 2.10.31, Nicola Hawkesford 2.10.02
Full results here.

Lochness Marathon Sunday 3rd October
Shona Douglas 4.08.37. Results here.
 
Shepton Mallet 10K Sunday 3rd October
Darren Young 53.09. Full results here.

Fan Fawr Fell Race Saturday 2nd October
Richard Johnson 21.39, Allun Davies 24.15. Full results here.

The Wales Marathon Sunday 26th September
Russell Dobbs 3.21.33(17th), Mandy Jones 3.40.57(54th/1st Cat/8th Female), Steve Jones 4.28.55(130).
1/2 marathon
Jonathan Davies 1.43.31 (31st), Clinton James 1.50.48 (30th),Chris Lloyd 1.50.49(31st), Colin Dixon 1.59.36(53rd), Jason Dixon  2.04.29(75th),
Paula Davies 2.35
Results here.
 
Swansea 10K Sunday 26th September
Steve Thomas 34.52, Hadyn Hartnell 36.24,Rob Davies 40.01, Maria Richards 45.06, Ruth Treharne 46.06(PB),Glyn Hicks 48.31, Helen Williams 54.19, Keith Thompson 57.57, Gary Seldon 1.05.14, Elaine Williams 1.07.05. Full results here.

Great North Run Sunday 19th September
Jim Dobbs 1.35.15. Results here.

Cardiff 10K Sunday 12th September
Steve Thomas 34.55,  Mike Dury 36.05, Haydn Hartnell 36.15(PB),
Lian Davies 37.02, Richard Johnson 38.11(PB), Rob Davies 40.31,
Andrew Line 40.53, Maria Richards 43.39(PB)(4th V35),Ruth Treharne 47. 54, Darren Young 53.00, Kelly Waite 55.06. Full results here.

Bristol 1/2 Marathon Sunday 5th September
Steve Thomas 1.17.06. Full results here.

Roman Run Saturday 4th September
Russell Dobbs 2.11.18, Terry Lewis 2.21.48,Mandy Jones 2.27
Stephen Jones 2.48.52, Julie Lewis 2.55.13, Malcolm Parker 3.10.49. Full results here.

Machen Mountain Monday 30th August
Richard Johnson 46.46, Russell Dobbs 52.38, Kim Wehden 53.16, Glyn Hicks 1.00.04, Lyndon Sutton 1.05.14. Full results here.

Malmesbury 10K
Darren Young 55.57.

Merthyr Police 10K Sunday 15th August
(8th)Steve Thomas 35.58,  (15th) Haydn Hartnell 37.22, Chris Lloyds 49.01,
Colin Dixon 49.57, Kelly Waite 53.57, Helen Williams 56.16. Full results here.
 
Rose Inn Tuesday 10th August
(10th) Mike Dury 22.47, Richard Johnson 24.11, Russell Dobbs 24.54,
Rob Davies(Jnr)25.43 , Kim Wehden 25.45, Maria Richards 28.06, Darren Young 35.19.
Full results here.

Sugarloaf Fell Race
Richard Johnson 59.45. Full results here.

Llanthony Show Hill Race Saturday 7th August 
Richard Johnson(5th) 33.30. Full results here.

Murder Mile Friday 6th August
Steve Thomas 9.17 (2nd & 1st vet), Stuart Wadlow 9.44 (5th), Richard Johnson 10.05, Russell Dobbs 10.59,Kerry Price 12.03, Jonathan Davies 12.34, Adam Fletcher 13.11,Glyn Hicks 13.21,Conner Davies 13.29, Coleen Birch 14.17(1st Female Vet),Shona Lewis 14.19,Lyndon Sutton 14.47,Colin Dixon 15.13, Helen Williams 15.32,Kelly Waite 15.36,Peter Payton 16.16,Malcolm Parker 17.56, Elaine Wiliams 18.59.
Full results here.

Waun Fach Fell Race Sunday 1st August
Richard Johnson (18th)1.01.42. Full results here.
 
Magor Marsh Sunday 1st August
Haydn Hartnell 37.41, Phil Williams 40.48. Full results here

Brecon 10 Sunday 1st August
Ruth Treharne 1.23.33, Donna Matthews 1.23.56. Full results here.

Brecon Fan y Big Sunday 25th July
Chris Davies 1.35.16. Full results here.
 
Snowdon Intenational Mountain Race  24th July
Richard Johnson 1.34.37. Full results here. Photos here.
 
Self Transcendence 3 x 1 mile relay Friday 23rd July
Helen Williams 7.52, Kelly Waite 15.33, Rhian Clayton 22.45 (3rd Ladies team)
(Cumulative time). Full results & photos here.
 

Great Sunderland 10K
Jim Dobbs 42.31(1st Supervet). Results here.

Scenic 7 Wednesday 14th July
Steve Thomas (3rd) 41.56,Mike Dury (11th)44.11, Haydn Hartnell (14th)45.08,Chris Davies 48.20,
Phil Williams 48.10,Russell Dobbs 50.04, Mark Saunders 52.16, Jim Dobbs 52.17, Neil Parker 52.58, Alice Bedwell 53.49, Terry Lewis 56.30, Clinton James 56.43, Alun Davies 57.28,Chris Lloyd 58.54, Ruth Treharne 60.10,
Coleen Birch 60.50, Shona Lewis 62.27,Jason Dixon 63.21, Colin Dixon 63.55,
Chloe Maxwell 65.44, Kelly Waite 66.22,
Helen Williams 69.26, Nicola Hawkesford 71.19. Full results here.
 
Rose Inn Tuesday 13th July
Richard Johnson 24.38, Kim Wehden 25.58.
Full results here.
 
Self Transcendence 4 mile Friday 9th July
Steve Thomas 22.56(6th), Haydn Hartnell 23.20(9th), Maria Richards 29.16, Ruth Treharne 31.03,Rhian Clayton 32.57, Kelly Waite 34.31,Helen Williams 35.52, Elaine Hicks 41.55, Glyn Hicks 41.55
Full results & pics here.
 
Aberdare 10K Sunday 4th July
Steve Thomas 34.14 (5th),Sean Birch 38.03(25th), Rob Davies((Jnr)30th) 38.18,Richard Johnson 39.13(44th), Kim Wehden 40.45(61st),
Maria Richards 44.10(7th Lady(PB)), Ruth Treharne 47.54(17th lady(PB)), Coleen Birch 48.53(21st lady(PB)), Dennis Nelder 52.16,Jackie Jones 53.04
Full results here.
 
Ras Guto Nuth Bran Saturday 3rd July
(15th)Richard Johnson 49.13. Full results here.

Llanwonno Wednesday 30th June
Haydn Hartnell 32.00, Dafydd Lambets 32.49, Sean Birch 33.28
Ruth Treharne 43.19(1st V45), Coleen Birch 44.42, Jackie Jones 46.26, 
Malcolm Parker 49.16, Helen Williams 50.19, Rob Davies(Snr) 55.19,
Elaine Hicks 56.08 (1stV55), Glyn Hicks 56.08. Full results here.

Llanelli 10K Sunday 20th June
Rob Davies (Jnr) 41.59, Maria Richards 45.10 (13th Female).
Full results here.
 
Midnight Sun Marathon - Norway Saturday 19th June
Kim Wehden 3.31.11.

Rose Inn Tuesday 8th June
Steve Thomas (8th)22.20, Mike Dury(9th) 22.21,Rob Davies 24.35, Richard Johnson 24.53,Russell Dobbs 24.58, Kim Wehden 25.42, Andrew Line 27.27, Adam Fletcher 28.19,Chris Lloyd 30.05, Rhydwyn Harris 31.21,Chloe Maxwell 31.26,  Darren Young 32.18,Kelly Waite 32.57. Full results here.

Magic Roundabout 10k Sunday 6th June
Sean Birch 43.50, Coleen Birch 60.04, Glyn Hicks 61.50. Full results here.

Self Transcedence 3 mile Friday 4th June
Haydn Hartnell 17.51(8th overall), Maria Richards 21.23 (7th Female), Ruth Treharne 23.24,Glyn Hicks 31.56, Elaine Hicks 31.56. Full results here.

Crocodile 8 Sunday May 30th
Darren Young 1.30.15. Full results here.

Rack Raid Sunday 30th May
Results here.

Sirhowy Challenge Sunday 16th May
Steve Thomas 1.03.48(5th), Haydn Hartnell(11th) 1.08.13,  Chris Davies 1.13.32,Russell Dobbs 1.14.39, Sean Birch 1.15.41, Neill Parker 1.20.47, Kerry Price 1.23.37, Hywel Davies 1.38.31, Julie Lewis 1.48.08, Helen Lewis 1.51.25, Kelly Waite 1.51.25
 
Cribyn Fell Race Saturday 15th May
Richard Johnson 1.15.41. Full results here.
 
Self Transcedence 2 mile Friday 14th May
Mike Dury(5th) 10.47, Haydn Hartnell (7th) 10.50, Maria Richards 13.46,
Rhyd Harris 14.17, Ruth Treharne 14.49, Elaine Hicks 21.13, Glyn Hicks 21.13
Full results here.

Rose Inn Tuesday 11th May
Richard Johnson 24.20, Rob Davies(Jnr)24.27, Kim Wehden 25.41,Donna Matthews 29.50,Rhyd Harris 30.22, Kris Matthews 31.58, Chloe Maxwell 32.37, Kelly Waite 32.58
Full results here.

Tewkesbury 1/2 Marathon Sunday 9th May
Colin Dixon 1.49.32(PB)

Sorbrook Challenge Sunday 9th May
Steve Thomas (4th)37.03, Richard Johnson 41.06, Kim Wehden 44.19,
Ruth Treharne 53.13, Chris Lloyd 54.04, Adam Fletcher 54.17, Glyn Hicks 58.22,Kelly Waite 60.09. Full results here.

TATA Steel Cardiff 5 mile Monday 3rd May
Steve Thomas(6th) 28.18, Rob Davies(Jnr)31.44, Roger Fawke 41.45,
Rob Davies 48.33, Neil Price 48.57

Belfast Marathon Monday 3rd May
Sean Birch 3.12.44, Russell Dobbs 3.25.33
 
Pentyrch Hill Race Sunday 27th April
Dafydd Lambert (6th) 50.52, Richard Johnson 54.06, Mark Saunders 56.00,
Neil Parker 58.53, Alice Bedwell 59.33, Kerry Price 59.39,
John Cunnane 67.34, Terry Lewis & Julie Lewis 80.10. Full results here.
 
London Marathon Sunday 25th April
Steve Thomas 2.43.38, Mike Dury 2.53.17, Haydn Hartnell 2.57.34, Chris Davies 3.06.25,Keith Thompson 3.13.42, Maria Richards 3.47.21, Mike Bunston 3.48.57, Coleen Birch 4.02.59, Ruth Treharne 4.12.02, Jackie Jones 4.38.39.

Shakespear Marathon Sunday 25th April
Ade White 3.14.02, Richard Johnson 3.17.56, Jonathan Davies 3.26.13
 
Llanelli Marathon Sunday 18th April
Julie Lewis 4.25.28

Bryn Bach Park Sunday 11th April
(4th)Stephen Thomas 36.38, (5th)Haydn Hartnell 37.54,(11th)Robert Davies jnr 40.51
(63rd)Rhydwyn Harris 54.41, (67th)Hywel Davies 55.24
  
Offas Orror Sunday 11th April
(10th)Dafydd Lambert 1.31.39, (31st)Sean Birch 1.40.15, (41st)Russell Dobbs 1.43.40
 
Carmarthen Mayors 5K Monday 5th April 
Richard Johnson (19th) 19:30, Rhydwen Harris (63rd) 24:32
Full results & photos here.

Teifi 10 Sunday 4th April
Rob Davies(Jnr) 1.06.37, Kim Wehden 1.07.38
 
Forest of Dean 1/2 Marathon Sunday 28th March
Terry Lewis 1.45.29,Colin Dixon - 2.01.51,Robert Brain - 2.09.25,
Rhydwyn Harris - 2.10.02,Blair Lundie - 2.14.34,Lyndon Sutton - 2.21.09
Pat Richardson - 2.28.36
 
San Domenico 20 Sunday 28th March
Steve Thomas (7th/2nd V40) 2.01.05, Keith Thompson 2.22.56, Sean Birch 2.25.40,Jonathon Davies 2.28.03,Ade White 2.28.57,Garfield Jones 2.39.27,Mike Bunston 2.41.57, Mandy Jones 2.42.03,
Neil Parker 2.43.50, Maria Richards 2.49.58, Ruth Treharne 3.05.41, Coleen Birch 3.05.41,Steve Jones 3.22.23, Jackie Jones 3.27.06

Endurance Life 1/2 Marathon Saturday 27th March
Rusell Dobbs- 2:11:35, Rob Davies(Snr)- 3:36:50  
 
Atlantic College 10K
Steve Thomas (16th) 35.09, Mike Dury (23rd) 36.31, Kim Wehden 41.08, Blair Lundie 1.00.11,
Claire L Barnett, 1.00.11, Claire Barnett 1.006.15

Rhayader 20 Saturday 20th March
(14th)Haydn Hartnell 2.14.37, Sean Birch 2.30.29, Garfield Jones 2.42.40, Russell Dobbs 2.43.51,
Maria Richards 2.55.58, Ruth Treharne 2.58.39, Coleen Birch 2.59.24
Julie Lewis 3.24.45
Full Results here.
 5 miles - Malcolm Parker 44.51
 
Inverness 1/2 Marathon 14th March
Shona Douglas 1.57.22  

Gloucester 20 Sunday 7th March
Maria Richards 2.49.21, Ruth Treharne 2.58.58, Coleen Birch 3.01.51,
Jackie Jones 3.19.34
Overall 5th Ladies Team
Full Results here.
  
Llanelli 1/2 Marathon Sunday 7th March
Chip Times/Position
(4th) Steve Thomas 1.16.35, (30th)Haydn Hartnell 1.22.36, Chris Davis 1.26.25,Rob Davies 1.27.23, Russell Dobbs 1.31.29, Ben Curtis 1.41.57, Rhian Clayton 1.53.13,Shona Douglas 1.54.11, Kelly Waite 1.59.27, Helen Williams 2.08.30
Full Results here.
 
The Grizzly Sunday 7th March
Julie Lewis 5.18.11
Full Results here.

St David's Day Run 28th February
10km Rob Davies(Jnr)  38.48
5km Hayley Giles 26.28 
Reverse 10 Sunday 21st February
(7th)Steve Thomas 56.31, (17th)Haydn Hartnell 58.44,(19th)Mike Dury 58.56,Rob Davies(Jnr)1.04.55, Chris Davies 1.04.56,Russell Dobbs 1.10.39, Jim Dobbs 1.11.14,Terry Lewis 1.11.33,Ben Curtis 1.15.11,Colin Dixon 1.24.39,Jason Dixon 1.26.42,Rhyd Harris 1.28.18, Kelly Waite 1.30.30, Julie Lewis 1.31.49, Paula Davies 1.33.49,Helen Williams 1.38.43. 
Full results here.

Old Fathers Time 5 mile Sunday 3rd January
Rob Davies 32.29, Kim Wehden 33.50, John Cunnane 38.43.
Full results here
 
Lliswerry 8 Sunday 31st January 
8th Mens Team & 10th Ladies Team
 
(15th & 2nd V40)Steve Thomas 46.22, (5th V45)Haydn Hartnell 47.49, Rob Davies(Jnr)51.10,
Richard Johnson 51.16, Jonathon Davies 52.56, Kim Wehden 53.28,(8th V55)Jim Dobbs 56.13, (5th WV45)Donna Matthews 63.36, Conner Davies 64.28,(7th WV45)Ruth Treharne 65.12,(8th V60)Glyn Hicks 65.49, Shona Douglas 67.20,Rhian Clayton 67.29, Kelly Waite 70.30, Helen Williams 73.21, Paula Davies 73.50,Neil Price 81.55.
Full results here & photos here.
                                                                                                               
 
 
                                                                                                                                                                   
WRFA Series 2010
 
Richard Johnson 9th    
Full results here.