Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

Club Race Results 2011

Winter Fell Series
 
Overall Summer Fell
Series results 
 
Inov8/WFRA Open Welsh Champs results new!
Richard Johnson 3rd U40 category
 
 
 
 
 
Nos Gala(Road) Saturday 31st December
Steve Thomas 18.17, Kelly Waite 24.33, Hywel Davies 30.16,
Blair Lundie 45.36
Full results here.

Glynneath 5m(Road)Monday 26th December
Steve Thomas 29.29, Sean Lewis 35.13, Terry Lewis 35.56, Glyn Hicks 40.25,
Julie Lewis 41.38, John Cunnane 41.59
Full results here.
 
Handicap Run (Road)Thursday 22nd December
(1st) Clint - 37.28, Andy D -36.58, Paul H - 38.00,Lee -32.22,Rob Jnr - 31.22
Kim - 33.27,Kelly - 40.37,Kevin- 38.40,Steve T - 29.51,Jackie - 42.36
Elaine - 66.00,Ade - 35.11,Jim - 38.00

Merthyr Mawr 6m (multi-terrain)Sunday 4th December
Kim Wehden 48:00,Sean Lewis 49:40,Terry Lewis 50:38,Chris Lloyd (as Ruth) 53:27 ,
Julie Lewis 58:50
Full results here.
 
Sospan 10 (multi) Sunday 21st November
Steve Thomas(4th) 1st VM40 1.01.24
Full results here.
 
Cardiff 10K Mo(Road) Sunday 13th November
Steve Thomas(1st)35.57, Rob Davies(Jnr)(5th)38.37.
Full results here.

Abingdon Marathon(Road) Sunday 16th October
Terry Lewis 3.23.30.
Full results here

Cardiff 1/2 Marathon(Road)Sunday 16th October
Stuart Wadlow 1.19.21 , Mike Dury 1.19.54,Haydn Hartnell 1.23,Rob Davies 1.25.04, Phil Williams 1.26.51,
Ben Curtis 1.37.48, Gareth Terry 1.38.14, Neil Parker 1.44.51, Clare Williams 1.48.14, Paul Harvey 1.54.58, Kelly Waite 1.57.06,
Claire Barnett 2.03.45, Helen Williams 2.11.20,Wayne Hoskins 3.03.50, Blair Lundie 3.04.42,
Full results here.
 
Chester Marathon (Road) Sunday 9th October
Steve Thomas (17th)2.46.25, Ade White 3.16.59
Full results here.
 
Breidden Hill race(Fell) Sunday 9th October
Richard Johnson(9th) 1.01.49
Full results here 

Budapest Marathon (Road) Sunday 2nd October
Coleen Birch 3.58.09, Sean Birch 4.01.39
Full results here

Swansea Bay 10K (Road) Sunday 25th September
Steve Thomas 34.41, Mike Dury 37.00, Lian Davies 37.45, Rob Davies 40.55,
Ruth Treharne 45.26, Glyn Hicks 47.42, Donna Matthews 47.59(pb), 
Jackie Lambert 55.35, Helen Williams 57.06
Full results here.

St Arvans 10m(Multi-terrain) Sunday 18th September
Glyn Hicks 1.33.52
Results here

Llyn y Fan(Fell)5.5m 200ft Saturday 17th September
Richard Johnson (8th) 50.46, Haydn Hartnell 55.05, Angela Jones(1stF/F40) 59.50
Full results here

Cardiff 10K(Road) Sunday 11th September
Steve Thomas 34.43, Mike Dury 35.58, Stuart Wadlow 36.40, Haydn Hartnell 36.51, Lian Davies 37.49,
Rob Davies 39.24,Maria Richards 43.38, Ruth Treharne 45.20(pb), Jackie Lambert 53.58, Darren Young 59.51.
Full results here.

Rose Inn 2m relay(Road) Tuesday 6th September
Angela Jones 12.17. Total team time = 43.25 time
Donna Matthews 14.35, Coleen Birch 15.10, Ruth Treharne 13.43 =Total team time 43.28
Full results here.

Friends 5.5m, Bristol (Road) Tuesday 6thSeptember
Maria Richards 40.46(1st Ladies team). Full results pending
 
Wye Valley Marathon(Trail)Sunday 4th September
Clare Williams 4.01.16 (2nd Female).
Full results here.
 
Roman Run 16m(Trail) Saturday 3rd August
Steve Thomas (1st MVet) 1.44.40, Sean Birch 2.09.35, Ruth Treharne 2.31.50,
Coleen Birch 2.45.54, Terry Lewis 2.58.11, Malcolm Parker 3.07.32
Full results here.

Lake to Lake 10K(Road) Wednesday 24th Augus
Steve Thomas (2nd)35.54, Glyn Hicks 50.46(1st MSSV), Paul Harvey 50.55,
Coleen Birch 50.56, Kelly Waite 51.01, Shona Lewis 53.59, Helen Lewis 54.21,
Helen Lodder 54.23, Emma Evans 57.07, Helen Williams 57.56, Darren Young 63.57,
Full results here.

Race the Train 14m (XC) Saturday 20th August
Maria Richard 2.01.32(2nd F35), Coleen Birch 2.23.18, Malcolm Parker 2.46.29.
Full results here

Merthyr Police 10K Sunday 14th August
Haydn Hartnell 37.21, Richard Johnson 37.32(pb), Stuart Wadlow 37.50, 
Phil Williams 39.50(pb), Rob Davies 41.06, Angela Jones 42.02(2nd East Wales Ladies Master Team),
Maria Richard 44.37(1st F35 Welsh Champs/2nd East Wales Ladies Master Team),
Clare Williams 47.12, Glyn Hicks 48.55, Clare Barnett 54.25, Jackie Lambert 55.17,
Helen Williams 59.29.Full results here.

Murder Mile(Road) Friday 12th August
Sean Lewis 10.43, Angela Jones 11.02(1st F), Andrew Line 11.18,
Kerry Price 11.47, Neill Parker 12.54, Dennis Nelder 12.59, Alun Davies 13.12,
Ruth Treharne 13.13, Donna Matthews 13.25, Glyn Hicks 13.38, Julie Lewis 14.14,
Pat Richardson 16.39. Full results here.

Rose Inn (4m)(Road) Tuesday 9th August
Haydn Hartnell 23.13, Rob Davies 25.06, Kelly Waite 31.22, Paul Harvey 31.41
Full results here.

Brecon 10 (Road) Sunday 7th August
Clare Williams 1.17.55, Ruth Treharne 1.19.55, Donna Matthews 1.20.21(1st F50),
Coleen Birch 1.26.36.
Full results here.

Tour of Torfaen 10k(Road) Sunday 7th August
Angela Jones 38.03(2nd F/1st V35), Maria Richards 40.10(4th F), Kelly Waite 47.38,
Shona Lewis 48.38. Full results here.

Llanthony Fell race 3m 3100ft(Fell) Saturday 6th August
Richard Johnson 32.37(9th), Haydn Hartnell 32.59(11th)
Full results here

Magor Marsh (Road) Sunday 31st July
Phil Williams39.55(pb), Clare Williams 46.29(pb)
Full results here

Snowdon International Fell race (10m)(Fell) Saturday 23rd July
Richard Johnson(94th) 1.26.57
Full results here.

Rose Inn (Road) Tuesday 12th July
Steve Thomas(7th)22.15, Mike Dury(10th) 22.29, Richard Johnson 23.42, Rob Davies 24.59,
Andrew Line 25.39, Maria Richards 27.39, Paul Harvey 31.15, Kelly Waite 31.50.
Full results here
 
Ras y Aran (Fell 10m/3100ft)Saturday 9th July
Richard Johnson 1.50.00 ,Haydn Hartnell 1.52.56
Full results here.

Self Transcendence (Road) (4 mile)Friday 8th July
Mike Dury 22.58(5th), Rob Davies 25.13, Kim Wehden 26.28, Maria Richards (6th F)28.23, Ruth Treharne 30.00,  Kelly Waite 32.16, Glyn Hicks 43.54, Elaine Williams 43.54. Full results here.

Scenic 7 Wednesday 6th July
Steve Thomas (2nd)42.05, Richard Johnson(9th)45.25, Chris Davies 48.32, Rob Davies 48.43, Sean Birch 49.04, Andrew Line 50.05,
Sean Lewis 52.03 , Johnathon Davies 53.09, Gareth Terry 53.28, Terry Lewis (1st MSV)56.05, Ruth Treharne 59.10, Jason Dixon 59.33,
Paul Harvey 1.00.48, Coleen Birch 1.01.37, Kelly Waite 1.02.01, Shona Lewis 1.04.26, Helen Williams 1.07.59, Helen Lewis 1.08.33,
Paula Davies 1.17.10. Full results here.

Aberdare 10K Sunday 3rd July
Steve Thomas(4tt/1stM40)34.33, Stuart Wadlow 37.16, Dafydd Lambeth 37.51, Rob Davies 38.24, Phil Williams 40.2(pb), Mike Bunston 42.07,
Maria Richards 42.55(5th F/1st V35)(pb), Gareth Terry 44.04, Ruth Treharne 46.05(2nd V45)(pb), Donna Matthews 48.02 (2nd V50)(pb),
Glyn Hicks 48.52, Rachel Prangley 49.32, Kelly Waite 52.05(pb), Jackie Lambeth 53.17. Full results here

Hereford Tri Sunday 3rd July
Angela Jones (1st F) new course record 
Overall time 54.23 Full results here
 
Llanwonno 5 (Trail)Wednesday 29th June
Jonathon Davies 36.41, Maria Richards 38.06 (4th F/1st V35),
Glyn Hicks 42.11, Dennis Nelder 43.10. Full results here.


Will Burrows 5m Sunday 26th June
Steve Thomas(3rd)28.40. Full results here.

Coity Fell Race (Fell)Saturday 25th June
Haydn Hartnell (9th)41.51, Richard Johnson(15th)42.12, Johnathon Davies 50.13. Full results here.

Humber Bridge 1/2 marathon (Road) Sunday 26th June
Kim Wehden 1.35.25, Ruth Treharne 2.00. Full results here.

Torbay 1/2 marathon(Road) Sunday 19th June
Mike Dury 1.21.12(19th), Clare Williams 1.48.17. Full results here.

Llanelli 10K (Road) Sunday 19th June
Kim Wehden 40.47, Ruth Treharne 47.03, Jason Dixon 48.22,
Colin Dixon 50.32. Full results here

RoseInn 4m(Road) Tuesday 14th June
Steve Thomas 22.37, Mike Dury 22.39, Corie Watkins 26.41, Chloe Maxwell 31.13,
Kelly Waite 31.57(pb). Full results here.
 
Self Transcendence 3m(Road) Friday 3rd June
Mike Dury 17.02(9th), Haydn Hartnell 17.34(12th), Lian Davies 17.52, Rob Davies 18.22, Kim Wehden 18.58, Corie Watkins 19.52, Glyn Hicks 22.16, Maria Richards 22.22, Ruth Treharne 22.24, Kelly Waite 24.01, Elaine Williams 32.26. Full results here.

Plymouth 1/2 marathon (Road) Sunday 29th May
Steve Thomas 25th 1.17.16. Full results here.
 
Rack Raid (Road) Sunday 22nd May
Islwyn Team A 4th
Islwyn Team B 4th.Full stage results here/overall placings here.

Cardiff Ultra 50 (Road) Sunday 22nd May
Sean 9:04:05, Chris Davies 9:31:39, Garfield 9:46:05,
Coleen 10:46:45, Malcolm 12:11:43. Full results here.
 
Sirhowy Challenge 10m(Fell) Sunday 15th May
Steve Thomas (6th)64.50, (9th)Haydn Hartnell 67.01,
Richard Johnson 71.41, Phil Williams 74.02, Kim Wehden 76.33, Terry Lewis 82.47, Maria Richards 82.59, Gareth Terry 83.27, Clare Williams 84.42, Johnathan Davies 86.03, Mike Davies 87.41, Neil Parker 91.39
Full results here.

Self Transcendence 2m (Road) Friday 13th May
Lian Davies (9th)10.57, Mike Dury (12th)11.18, Haydn Hartnell (15th)11.25, Rob Davies 12.05,Adam Fletcher 12.12(pb), Kim Wehden 12.34, Maria Richards 13.13(pb), Glyn Hicks 14.45, Ruth Treharne 14.45(pb), Kelly Waite 15.24, Helen Williams 16.24, Elaine Williams 20.32. Full results here.
 
Rose Inn 4m T(Road) uesday 10th May
Steve Thomas (10th)22.13, Mike Dury 23.24, Richard Johnson, 24.09, Adam Fletcher 25.24 (pb), Chloe Maxwell 31.12, Kelly Waite 32.38. Full results here.

Sorbrook 10K (Road) Sunday 8th May
Steve Thomas (4th)38.19,Mike Bunston 47.05, Kerry Price 47.57, Clare Williams 50.59, Ruth Treharne 54.04,
Glyn Hicks 54.05, Kelly Waite 58.52. Full results here.

Mynydd Troed(Fell) 7m 2700ft Sunday 8th May
Haydn Hartnell (7th)68.30, Maria Richards 88.58.Results here.
 
Shakespear Marathon (Road) Sunday 8th May
Richard Johnson 3.14.19, Chris Maher 4.37.56. Full results here.

TATA 5m Monday 2nd May
Steve Thomas (5th/1st V40)28.29, Mike Dury 14th 30.17, Mike Bunston 34.11, Roger Falke 40.41. Full results here.
 
RedKite Challenge 11m(2000ft)(inc Welsh Trail Champs) Saturday 30th April 
Angela Jones (3rd F/1st FV Champs)1.35.08. Event here.

Pentrych Hill(Fell)(BM 1600ft) 7m Tuesday 26th April
Haydn Hartnell (12th/2nd MV45)50.10, Richard Johnson (14th)50.37, Phil Williams 54.03, Russell Dobbs 56.21, Mike Bunston 59.23, Maria Richards (3rd WV35)62.21, Glyn Hicks 64.55. Full results here.

Club Handicap (Road) Tuesday 19th April
haydn hartnell 29.32,phil williams 31.35,russell dobbs 32.37,jonathan davies 35.58,anthony 37.30,
colin dixon 41.26,roger fawkes 41.49
jackie jones 41.50,claire louise barrett 42.37(winner p.b. by 5mins 30 secs),helen 48.58, nicola   49.22


London Marathon(Road) Sunday 17th April
Steve Thomas 2.48.17,Mike Dury 2.58.22, Stuart Wadlow 3.09.16, Chris Davies 3.12.33, Rob Davies 3.25.18, Kelly Waite 4.40.24. Full results here.

Great Welsh Marathon (Road) Sunday 10th April
Rusell Dobbs 3.36.43, Adam Fletcher 3.36.43, Jim Dobbs 3.47.05, Ruth Treharne 3.48.39(1st F45/10th F), Chris Lloyd 3.52.38, Alex Lewis-Field 3.57.43, Julie Lewis 3.57.44, Donna Matthews 4.03.00,Helen Williams 5.02.32
Full results here. 
 
BrynBach Park 10K Sunday 10th April
Phil Williams 40.09 pb, Claire Williams 47.05pb
Full results here.
 
Sugar Loaf (Fell) 7.2m 1725ft Saturday 9th April
Haydn Hartnell (8th)57.30, Richard Johnson (15th)58.53,
Maria Richards 72.15, Alun Davis 72.54, Jaimie Davies 86.33.
Full results here.
 
Llanbedr/Blaenavon Fell 16mile Sunday 3rd April
Haydn Hartnell (23rd)2.40.44, Richard Johnson(46th) 2.54.52
Full results & photos.

Forest of Dean (Trail)1/2 marthon Sunday 27th March
Jim 1:38:46, Jason 1:53:16, Colin 1:58:58,
Blair  3:04:28. Full results here.


Llanthony Fell Saturday 26th March
Haydn Hartnell(7th)32.42, Richard Johnson (11th) 33.02. Full results here.
 
Atlantic College (Road) 10K Sunday 20th March
Kim Wehden 42.33, Clare Williams 49.14
Full results here.
 
San Domenico 20 (Road) Sunday 20th March
Steve Thomas 2.04.22(7th), Ade White 2.30.29, Russell Dobbs 2.31.28, Sean Birch 2.37.15,Adam Fletcher 2.38,
Chris Lloyd 2.50.32, Mandy Jones 2.50.56, Julie Lewis 3.02.38, Donna Matthews 3.05.26,Coleen Birch 3.19.47, Helen Williams 3.35.28, Kelly Waite 3.37.07.
Results here.

Rhayader 20 (Road) Saturday 19th March
Sean Birch 2.28.21, Coleen Birch 3.13.54
Full results here
 
Gloucester 20 Sunday 13th March
Adam Fletcher 2.36.21(PB), Chris Lloyd 2.43.26(PB), Ruth Treharne 2.51.26(PB),
Donna Matthews 2.54.17(PB), Coleen Birch 2.55.21(PB).
5th Ladies team. Full results here.

Torfaen 10K (Road) Sunday 13th March
Angela Jones 37:52 (13th, 2nd Female, 1st VF40)
Kim Wehden (17th)38:58(PB),Jonathan Davies 40:51 (24th)(PB)
Jacqueline Jones 47:09(40th)(PB)
Full results here.
 
Llanelli 1/2 marathon Sunday 6th March
(20th)Stuart Wadlow 1.19.49(PB), Rob Davies 1.23.25(PB), Julie Lewis 1.49.14(PB),
Helen Williams 1.57.08(PB), Helen Lewis 1.58.57, Clare Barnett 2.00.25(PB), Judith Prosser 2.27.07.
Full results here.
 
Bath 1/2 marathon (Road) Sunday 6th March
Steve Thomas 1.16.21(PB), Maria Richards 1.36.08(PB).
Full results here.

Pontypool 10K (Road) Sunday 27th February
(3rd)Steve Thomas 37.02, (6th) Lian Davies 38.03, (1st Female & FV)Angela Jones 41.31,
Kim Wehden 42.29,Jim Dobbs 42.39,(5th Female) Maria Richards 46.08, Terry Lewis 46.28,
Neil Parker 48.57, Jackie Jones 52.55,Glyn Hicks 52.59. Full results here.
 
Blaenbran Blast Saturday (Fell) 26th February
(6th)Haydn Hartnell 32.03, (12th)Richard Johnson 33.22.
Full results here.

Reverse 10 Sunday 20th February 2011
(10th) Steve Thomas 59.32 (18th)Stuart Wadlow 66.12, Russell Dobbs 68.50,
Jim Dobbs 70.51, Jackie Jones 86.03. Full results here & photos here.
 
Adrian Ellis Memorial XC Wednesday 17th February 2011
(1st F) Angela Jones 19.52. Full results here.

Tough Ten Sunday 13th February 2011
Angela Jones (4th Female) 1.12.14. Full results here.
 
Dursley Dozen Sunday 13th February 2011
Sean Birch 1.40.30, Coleen Birch 2.11.42. Full results here.

Action Duchanne Love Run 10K (Road) Saturday 12th February 2011
Maria Richards(3rd Female) 44.06. Full results here.
 
May Hill Masacre Sunday 6th February 2011
Angela Jones (3rd Female) 1.10.01. Full results here
 
Lliswerry 8 (Road) Sunday 31st January 2011
2nd (MV40)Steve Thomas 46.54, 3rd (MV45) Haydn Hartnell 47.40pb, 6th (MV45)Sean Birch 50.07pb
Russell Dobbs 52.42pb , 3rd female (2nd WV40) Angela Jones 52.43, 5th (MV55)Jim Dobbs 54.04pb,
3rd (WV35)Maria Richards 56.55pb, Hywel Daniels 58.19, Glyn Hicks 63.38pb,
Clare Williams 67.34, Jackie Jones 69.01pb, Julie Lewis 70.45.
3rd Female Team & 6th Male team overall.
Full results here.

Crychan Fell 5m/1250ft Saturday 29th January 2011
7th Richard Johnson 40.19. Full results here.

McCain XC UK Challenge, Cardiff Sunday 16th January 2011
Stuart Wadlow  42.28. Full results here.

Pudding Run (Road) Sunday 16th January 2011
Kim Wehden 47.05, Glyn Hicks 60.06. Full results here

Garth Fell Race 1.5m(950ft)- Saturday 15th January 2011
Haydn Hartnell (9th) 16.04. Full results here.

Club Handicap Run (Road) 11th January 2011
Mike Dury 30.24, Rob Davies 30.38, Daffyd 30.50,Phil Williams 33.30,
Gareth 35.17,Chris Lloyd 36.24, Jim 36.30,Maria 36.35, Steph 38.00,
Terry 38.00, Ruth 40.20,Dennis 40.51,Jackie 41.33, Coleen 41.35,Kelly 41.43,
Roger 41.50, Helen 43.19, Claire Barnett 48.00
 
Kymin Fell Race Saturday 8th January 2011
Haydn Hartnell 34.56 (7th), Richard Johnson 35.57(8th),
Mark Saunders (10th/1st MV50)36.15, Alice Bedwell (1st MV50)41.05
Full results here.
 
Old Fathers Time 5 (Road) 2nd January 2011
Haydn Hartnell 29.03 (9th/3rd MV45), Richard Johnson 31.07 (3rd MV35), Kim Wehden 33.01,
Maria Richards 35.20 (1st FV35). Full results here.