Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

Club Race Results 2013

Scenic 7 (road) Wednesday 3rd July
Richard Johnson 43:21 (8th, 2nd VM), Mike Dury 45:19, Robert Davies 47:13, Stephen Edwards 47:51, Darren Owen 48:07, David Waters 53:17, Neill Parker 53:28, Kerry Price 53:56, Ian Lewis 54:11, Jason Dixon 54:28, Clinton James 56:17, Adam Fletcher 56:36, Paul Harvey 56:38, Terry Lewis 56:41, Kelly Waite 56:58, Jonathan Davies 58:18, Martin Jones 58:18, Stephen Hayden 01:02:11, Sean Lewis 01:02:31, Malcolm Parker 01:09:46.
Full results here
 
Caerphilly 10K (road) Sunday 23rd June
Richard Johnson 37:04, Haydn Hartnell 37:57 (1st MV50), Robert Davies 39:15, Martin Jones 39:22, Philip Williams 40:14, Darren Owen 40:16, Jonathan Davies 43:28, Hywel Morgan 43:55, Ian Lewis 45:47, Alun Wood 45:53, Terry Lewis 47:03, Paul Fisher 47:39, Ruth Treharne 48:01, Ken Oliver 51:23, Roger Fawke 52:07, Glyn Hicks 52:49, Helen Williams 53:11, Lowri Williams 53:33, David Waters 56:26, Julie Lewis 58:31, Sara Arnold 58:59, Malcolm Parker 59:25, Melonie Senior 59:50, Paula Davies 01:01:30, Louise Burgwin 01:05:22, Elaine Hicks 01:09:08.
Full results here
 
Cardiff Summer Series 2 Miles (road) Friday 21st June
Ruth Treharne 14:30 (pb).
Full results here.
 
Rose Inn II (road) Tuesday 11th June
Kelly Waite 30:11 (pb).
Full results here.
 
Whitebrook Windup Half Marathon (trail) Sunday 9th June
Haydn Hartnell (1st MV50) 01:38:40.
Full results here.
 
Whitebrook Windup 10K (trail) Sunday 9th June
Stephen Hayden 01:01:29, Ruth Treharne 01:09:05, Donna James 01:09:06.
Full results here.
 
Man v. Horse (offroad) Saturday 8th June
Glyn Hicks, Stephen Hayden, Dafydd Lambeth 03:29:33.
Full results here.
 
Comrades Marathon (road) Sunday 2nd June
Sean Birch 10:26:34, Coleen Birch 11:16:54, Russell Dobbs 11:16:54.
Full results here.
 
Rack Raid (road - relay) Sunday 2nd June
Results here.
 
Treforest 10K (road) Sunday 26th May
Hywel Morgan 43:06, Ruth Treharne 48:58, Kelly Waite 49:59, Melonie Senior 59:06, Glyn Hicks 59:07, Gwilym Parr 01:06:46.
Full results here
 
Tewkesbury Half Marathon (road) Sunday 19th May
Jason Dixon 01:39:40 (pb), Roger Fawke 02:00:10, Colin Dixon 02:00:25, Claire Barnett 02:01:41, Helen Williams 02:08:17.
Full results here.
 
Sirhowy Challenge (fell 9.86m/1568ft) Sunday 19th May
Haydn Hartnell (2nd MSV) 01:11:38, Darren Owen 01:16:05, Chris Davies 01:17:23, Martin Jones 01:17:41,  Mike Dury 01:20:32, Ceri Bartley 01:22:51, Terry Lewis 01:25:33, Neill Parker 01:27:38, Dafydd Lambeth 01:29:39, Claire Williams 01:36:12, Stephen Hayden 01:37:19, Ruth Treharne 01:38:52.
Full results here.
 
Cader Idris (fell 10.5m/3000ft) Saturday 18th May
Richard Johnson 01:39:24.
Full results here
 
Hereford Half Marathon (road) Sunday 12th May
David Waters 01:40:48, Melonie Senior 02:18:34
Full results here.
 
Sorbrook Challenge 10K (road) Sunday 12th May
Haydn Hartnell 40:47 (7th, pb), Phil Williams 47:40, Kerry Price 49:09, Jason Dixon 50:30, Ruth Treharne 51:12 (pb), Kelly Waite 51:52 (pb), Paul Harvey 57:01. 
Full results here.
 
Steam Bunny Stomp (fell 6.9m/1466ft) Saturday 11th May
Richard Johnson 01:01:45 (2nd, 1st MV40), Glyn Hicks 01:27:06.
Full results here.
 
Cardiff Bay 5 (road) Monday 6th May
Rob Davies (jnr.) 30:13 (pb), Ian Lewis 37:45, Alun Wood 40:06, Helen Williams 41:58, Adam Fletcher 45:55, Stephen New 53:40.
Full results here.
 
Devauden 10K (trail) Monday 6th May
Dafydd Lambeth 41:49 (11th, 1st MV40).
Full results here.
 
Pentyrch Hill Race (fell 7m/1600ft) Tuesday 30th April
Dafydd Lambeth 51:05 (3rd MV40), Neill Parker 01:01:61, Mike Bunston 01:04:14, Jason Dixon 01:06:44, Paul Harvey 01:07:42, Kelly Waite 01:08:26, Terry Lewis 01:13:48, Julie Lewis 01:13:48, Melonie Senior 01:08:44, Glyn Hicks 01:08:46.
Full results here.
 
Greater Manchester Marathon (road) Sunday 28th April
Helen Williams 04:14:42.
Full results here.
 
The Kymin Dash (multi-terrain 7.1 miles) Sunday 28th April
Haydn Hartnell 47:27 (7th, 2nd Super Vet).
Full results here.
 
Lap The Lake Parc Bryn Bach 10K Sunday 28th April
Phil Williams 40:26 (7th), Melonie Senior 59:41. 
Full results here.
 
Shakespeare Marathon (road) Sunday 28th April
Russell Dobbs 04:01:31.
Full results here.
 
Great Welsh Llanelli Marathon (road) Sunday 21st April
Martin Jones 03:24:50 (pb), Chris Lloyd 03:41:46 (pb), Russell Dobbs 03:56:35.
Full results here.
 
Offa's 'Orror (multi-terrain 20K) Sunday 21st April
Haydn Hartnell 01:31:02 (7th, 1st MV50).
Full results here.
 
Virgin London Marathon (road) Sunday 21st April
Kim Wehden 03:26:01 (pb), Ruth Treharne 03:46:56, Terry Lewis 03:57:39, Rob Davies (jnr.) 03:59:33, Jason Dixon 04:10:51, Ian Lewis 04:25:46, Jackie Lambeth 04:27:39 (pb), Joanne Watters 04:54:03, Wendy Davies 04:55:06, Malcolm Parker 05:02:00. 
Full results here.
 
Hereford Duathlon (cycle/run) Sunday 14th April
Paul Harvey 01:44:58, Glyn Hicks 01:53:48.
Full results here.
 
Worcester Marathon (road) Sunday 14th April
Ade White 03:11:41 (11th), Russell Dobbs 04:06:04, Sean Birch 04:37:58, Coleen Birch 04:56:21, Malcolm Parker 04:59:56 (1st MV70).
Full results here.
 
Sugar Loaf (fell 7m/1725ft) Saturday 13th April
Richard Johnson 56:26 (3rd), Haydn Hartnell 01:09:51.
Full results here.
 
Blackpool Marathon (road) Sunday 7th April
Sean Birch 03:33:42, Coleen Birch 04:23:18, Malcolm Parker 04:48:56.
Full results here.
 
Blackpool Half Marathon (road) Sunday 7th April
Dafydd Lambeth 01:24:18, Jonathan Davies 01:37:13, Glyn Hicks 01:50:09, Jacqueline Lambeth 01:55:02 (pb), Hayley Stephens 02:19:45, Elaine Hicks 02:23:35.
Full results here
 
Forest of Dean Half Marathon (trail) Sunday 7th April
Jason Dixon 01:42:49 (pb), David Waters 01:43:55, Paul Harvey 01:54:06, Stephen Hayden 01:58:13, Helen Williams 02:01:18, Helen Lewis 02:04:25, Claire Barnett 02:04:54, Jim Dobbs 02:16:19, Russell Dobbs 02:16:16, Roger Fawke 02:17:10, Blair Lundie 02:27:23.
Full results here.
 
Llanbedr - Blaenafon (fell 16.2m/4500ft) Sunday 6th April
Richard Johnson 02:37:41.
Full results here.
 
Run Around the Reservoir Double Marathon (trail) Saturday 30th March & Sunday 31st March
Russell Dobbs 04:19:50, Sean Birch 04:22:33.
Sean Birch 04:20:55, Russell Dobbs 04:26:26, Coleen Birch 04:43:55.
Full results here
 
Broad Meadow Off Road Challenge Marathon (trail) Friday 29th March
Sean Birch 05:06:48, Coleen Birch 05:48:55.
Full results here
 
The Charnwood Marathon (trail) Saturday 23rd March
Sean Birch 06:08:05, Coleen Birch 07:12:15.
Full results here.
 
Llanthony (fell 3.4m/1250ft) Saturday 16th March
Richard Johnson 34:13.
Full results here.
 
Exmoor Ultra (trail 40 miles) Saturday 16th March
Sean Birch 10:36:00, Russell Dobbs 10:36:00.
Full results here.
 
Exmoor Ultra Marathon(trail) Saturday 16th March
Coleen Birch 08:06:00.
Full results here.
 
Rhayader Round-The-Lakes 20 mile (road) Saturday 16th March
Haydn Hartnell 02:20:53 (3rd MSV), Chris Lloyd 02:37:20, Kim Wehden 02:37:25 (pb), Ruth Treharne 02:53:56 (pb), Garfield Jones 03:02:25, Malcolm Parker 03:29:04 (1st M70), Jackie Lambeth 03:31:39.
Full results here.
 
Tour of Torpantau (fell 8m/2500ft) Sunday 3rd March
Richard Johnson 01:34:56.
Full results here.
 
City of Newport Half Marathon (road) Sunday 3rd March
Haydn Hartnell 01:24:40 (9th, 1st MSV), Terry Lewis 01:37:11, Adam Fletcher 01:43:15, Laura Holmes 01:47:56, Glyn Hicks 01:51:58, Ken Oliver 02:07:59.
Full results here.
 
Llanelli Waterside Half Marathon (road) Sunday 3rd March
Jordan Kibble 01:46:49.
Full results here.
 
St. David's Day 5K (road) Sunday 3rd March
Wayne Hoskins 43:37.
Full results here.
 
Pontypool 10K Home Run (road) Sunday 24th February
Haydn Hartnell 39:00 (4th, 1st MSV), Jonathan Davies 44:14, Chris Gapper 45:21, Laura Holmes 49:45, Paul Harvey 51:45, Colin Dixon 52:58, Melonie Senior 56:52, Paula Davies 59:38, Ken Oliver 01:00:42, Steve New 01:01:28, Lisa Forey 01:04:27, Elaine Hicks 01:06:43, Glyn Hicks 01:06:43.
Full results here.
 
Born To Run Llanelli Ultra (road 40 miles) Saturday 23rd February
Coleen Birch 07:39:43, Garfield Jones 07:52:10, Malcolm Parker 08:18:46.
Full results here.
 
The London Ultra (road 50km) Sunday 17th February
Sean Birch 04:27:52, Coleen Birch 06:34:19.
Full results here.
 
Pen Tir Drop (fell 3.1m/1148ft) Saturday 16th February
Richard Johnson 33:30.
Full results here.
 
Lliswerry 8 (road) Sunday 27th January
Haydn Hartnell 49:28, Dafydd Lambeth 49:59, Robert Davies 51:30, Chris Davies 53:23, Kim Wehden 54:49, Terry Lewis 57:08, Chris Lloyd 57:40, Jason Dixon 01:01:06, Ruth Treharne 01:01:15 (pb), Adam Fletcher 01:01:15, Paul Harvey 01:04:39, Kelly Waite 01:05:23 (pb), Julie Lewis 01:07:25 (pb), Ian Lewis 01:07:25, Helen Williams 01:07:28, Jacqueline Lambeth 01:11:04, Melonie Senior 01:14:48, Colin Dixon 01:14:50, Roger Fawke 01:14:50, Coral Putman 01:22:02, Paula Davies 01:22:03, Blair Lundie 01:22:15, Elaine Hicks 01:26:00, Glyn Hicks 01:26:00. 
Full results here.
 
Cwm-Nant-y-Groes (fell 3.9m/1190ft) Saturday 26th January
Dafydd Lambeth 33:07, Richard Johnson 33:09, Haydn Hartnell 33:36.
Full results here.
 
Tor Y Foel (fell 4.6m/1150ft) Saturday 12th January
Richard Johnson 38:39, Alice Bedwell 44:07.
Full results here.
 
Kymin Winter Race (fell 3.95m/1150ft) Saturday 5th January
Mark Saunders 35:44, Alice Bedwell 40:50.
Full results here.