Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

Club Race Results 2014
Nos Galan Elite (road) Wednesday 31st December
Chris Lloyd 18:46, Martin Jones 18:46, Nicola Howls 23:20.
Nos Galan Fun (road) Wednesday 31st December
Paul Thomas 21:01, Russell Wareham 21:31, Kelly Felstead 23:09, Paul Harvey 23:13, Paul Nowaczek 24:57, Suzanne Davidson 25:04, Ruth Powell 25:51, Ken Oliver 26:27, Stephen New 30:04.
Full results here.
 
Old Father Time 5 Mile (road) Sunday 28th December
Haydn Hartnell 30:43.
Full results here.
 
Glynneath 5 Mile (road) Friday 26th December
John Cunnane 42:45.
Full results here.
 
Merthyr Mawr Christmas Pudding Race (multi-terrain) Sunday 14th December
Chris Lloyd 48:37, Martin Jones 48:55, Russell Wareham 52:06, Jason Dixon 55:26, Helen Williams 01:08:24, Colin Dixon 01:10:31, Mel Senior 01:15:48, Kay Dixon 01:15:52.
Full results here.
 
Bog & Bryn Challenge 13 Miles (multi-terrain) Sunday 2nd November
Chris Lloyd 01:53:11, Sean Haddock 01:57:13, Matthew Pizey 02:03:36, Glyn Hicks 02:35:38, Julie Lewis 02:46:20, Terry Lewis 02:46:20, Kay Dixon 03:05:31, Sara Arnold 03:05:31, Colin Dixon 03:05:40, Helen Williams 03:05:40.
Full results here.
 
Snowdonia Marathon (multi-terrain) Saturday 25th October
Alun Wood 03:34:06, Kim Wehden 03:43:05, Paul Nowaczek 04:06:05, Ruth Treharne 04:09:43, Jason Dixon 04:16:02, Garfield Jones 04:28:06, Donna James 04:36:03, John Cunnane 05:01:45.
Full results here.
 
Cardiff Half Marathon (road) Sunday 5th October
Robert Davies 01:22:05, Haydn Hartnell 01:23:25, Martin Jones 01:25:01, Adam Fletcher 01:26:16, Chris Lloyd 01:26:26, Keith James 01:28:57, Steve Lane 01:30:07, David Waters 01:31:17, Paul Thomas 01:38:02, Daffydd Weetman 01:43:14, Jason Dixon 01:43:52, Kelly Wall 01:43:53, Paul Fisher 01:48:10, Rhianne Bilsby 01:51:31, Aidan Davies 01:52:30, Ken Oliver 01:53:36, Colin Dixon 01:55:23, Lisa Lawford 01:53:24, Kay Dixon 01:58:31, Daniel Lynch 02:07:12, Kathryn Gladwyn 02:16:23, Nicola Hawkesford 02:36:18.
Full results here.
 
Swansea Bay 10K (road) Sunday 21st September
Mike Dury 36:13, Haydn Hartnell 38:12, Dafydd Lambeth 39:09, David Waters 43:34, Aidan Davies 50:58, Roger Fawke 52:28, Suzanne Davidson 54:01, Mel Senior 59:17, Malcolm Parker 57:36
Full results here.
 
Cardiff 10K (road) Sunday 7th September
Robert Davies 37:55, Steve Lane 39:45, Sara Arnold 51:22, Aidan Davies 51:23, Coral Rees 54:00, Louise Saddler 58:38.  
Full results here.
 
Roman Run (multi-terrain) Saturday 6th September
Julie Lewis 02:49:07.
Full results here.
 
Reverse 10 (multi-terrain) Sunday 31st August
Mike Dury 01:00:16, Robert Davies 01:04:52, Haydn Hartnell 01:06:11, Keith James 01:10:20, David Waters 01:16:31, Jason Dixon 01:20:34, Kelly Wall 01:20:41, Jamie Davies 01:24:34, Ken Oliver 01:30:19, Helen Williams 01:31:12, Aidan Davies 01:31:16, Glyn Hicks 01:48:31, Ruth Powell 01:49:33, Louise Saddler 01:50:59.
Full results here.
 
Machen Mountain Run (fell) Monday 25th August
Glyn Hicks 47:13, Julie Lewis 54:02.
Full results here.
 
Severn Bridge Half Marathon (road) Sunday 24th August
Steve Lane 01:30:32, David Waters 01:39:48, Rhianne Bilsby 01:55:14, Ken Oliver 01:56:25, Hayley New 02:13:01, Leeanne Lewis 02:21:55, Linda Jones 02:50:07.
Full results here.
 
Race The Train (multi-terrain) Saturday 16th August
Paul Nowaczek 03:04:25.
Full results here.
 
Rose Inn IV (road) Tuesday 12th August
Hayley Stephens 37:25, Stephen New 37:25.
Full results here.
 
Merthyr 10K (road) Sunday 10th August
Ken Oliver 52:53
Full results here.
 
Mynyddislwyn Murder Mile (road) Friday 8th August
Haydn Hartnell 10:49, Russell Wareham 11:16, Carl Davies 11:39, Kerry Price 12:05, Steve Dury 12:15, Jason Dixon 12:54, Glyn Hicks 13:09, Jay Leach 13:37, Neill Parker 13:39, Paul Harvey 13:57, Mel Senior 15:45.
Full results here.
 
Brecon 10 Mile (road) Sunday 3rd August
Ken Oliver 01:30:08.
Full results here.
 
Mic Morris Torfaen 10K (road) Sunday 20th July
Chris Lloyd 37:21, Alun Wood 37:44, Russell Wareham 40:04, Jason Dixon 41:26, Terry Lewis 42:37, Daffydd Weetman 42:44, Paul Fisher 44:11, Kelly Wall 44:11, Ken Oliver 47:10, Julie Lewis 48:33, Colin Dixon 49:09, Coral Rees 49:14, Kay Dixon 49:57, Kirsty Holtham-Morgan 50:59, Mel Senior 52:09, Martin Jones 55:40, Louis Morgan 59:42, Sian Fisher 01:03:16.
Full results here.
 
Swansea Half Marathon (road) Sunday 20th July
Helen Williams 02:02:13, Joanna Brown 02:25:55, Emma Whittaker 02:26:00.
Full results here.
 
The Loop (multi-terrain) Sunday 13th July
Chris Lloyd 43:35, Russell Wareham 47:51, Glyn Hicks 51:58, Daffydd Weetman 53:24.
Full results here.
 
Llanelli 10K (road) Sunday 6th July
Ken Oliver 54:48.
Full results here.   
 
Scenic 7 (road) Wednesday 2nd July
Mike Dury 43:49, Dafydd Lambeth 45:03, Haydn Hartnell 46:18, Steve Lane 50:01, Paul Nowaczek 52:11, Jason Dixon 52:34, Kerry Price 53:27, David Waters 54:34, Neill Parker 54:42, Kelly Felstead 55:11, Daffydd Weetman 55:15, Paul Harvey 55:27, Sean Birch 56:05, Kelly Wall 56:49, Terry Lewis 57:31, Rachel Prangley 58:45, Ken Oliver 62:23, Sean Lewis 63:18, Roger Fawke 64:04, Kirsty Holtham-Morgan 64:12, Sara Arnold 65:45, Louise Saddler 73:35.
Full results here.
 
Endure24 (trail - relay) Saturday 28th June - Sunday 29th June
Full results here.

Caerphilly 10K (road) Sunday 22nd June
Mike Dury 36:24, Haydn Hartnell 38:08, Martin Jones 38:59, Phil Williams 39:06, Chris Lloyd 40:11, Steve Lane 41:36, Jason Dixon 44:48, Paul Thomas 44:49, Terry Lewis 44:59, Daffydd Weetman 47:04, Kelly Felstead 47:18, Rachel Prangley 48:48, Ken Oliver 50:52, Aidan Davies 51:33, Ian Lewis 51:44, Roger Fawke 52:32, Colin Dixon 53:16, Julie Lewis 53:47, Kay Dixon 53:59, Harry Senior 55:05, Kirsty Holtham-Morgan 55:11, Kate Bennett 55:21, Coral Rees 55:23, Sara Arnold 56:13, Rhydwyn Harris 57:03, Lowri Williams 57:04, Jay Leach 57:35, Louise Saddler 58:54, Mel Senior 59:16, Suzanne Davidson 59:24, Daniel Lynch 1:00:01, Ruth Powell 1:01:06, Hayley Stephens 1:01:44, Malcolm Parker 1:01:52, Louis Morgan 1:05:56, Joann Lammert-Jones 1:13:24.
Full results here.    

Welsh Castles Relay (road) Saturday 7th June - Sunday 8th June
Full results here.

Rack Raid (road - relay) Sunday 1st June
Full results here.

Edinburgh Marathon (road) Sunday 25th May
Kim Wehden 03:21:44, Ruth Treharne 03:45:06, Donna James 04:07:28.
Full results here.

Race For Wildlife - Undy 10K (road) Sunday 18th May
Paul Fisher 49:00, Sian Fisher 01:09:29.
Full results here.

Sirhowy Challenge (multi-terrain) Sunday 18th May
Phil Williams 01:13:35, Steve Lane 01:17:44, Russell Dobbs 01:22:56, Daffydd Weetman 01:26:59, Terry Lewis 01:51:04, Aidan Davies 01:51:04.
Full results here.

Sorbrook Challenge (road) Sunday 11th May
Martin Jones 41:39, Billy McIntosh 41:41, Alun Wood 41:56, Phil Williams 42:43, Adam Fletcher 43:20, Chris Lloyd 46:12, Russell Wareham 46:25, Mel Senior 01:06:24.
Full results here.
 
Cardiff Bay 5 Mile (road) Monday 5th May
Mike Dury 28:51, Alun Wood 31:16, Daffydd Weetman 35:11, Paul Fisher 36:36, Ken Oliver 40:18, Rhydwyn Harris 42:00, Joanna Lee Brown 50:45, Sian Fisher 55:45.
Full results here.

Pentyrch Hill Race (fell 7m/ 1600ft) Tuesday 29th April
Dafydd Lambeth 50:38, Mark Saunders 53:20, Alun Wood 54:38, Phil Williams 55:13, Alice Bedwell 1:00:52, Paul Thomas 1:01:17, Neill Parker 1:01:17, David Waters 1:02:18, Daffydd Weetman 1:03:39, Mike Bunston 1:03:50, Kelly Waite 1:04:17, Julie Lewis 1:06:51, Glyn Hicks 1:07:02, Jay Leach 1:23:22.
Full results here.

Lap The Lake 10K (tarmac) Sunday 27th April
Mike Dury 37:20, Robert Davies, 39:43, Billy McIntosh 40:35, Colin Dixon 54:39, Blair Lundie 58:43.
Full results here

Sugar Loaf (fell 7m/1725ft) Saturday 19th April
Alun Wood 01:02:30, Glyn Hicks 01:15:32.
Full results here.

Great Welsh Marathon - Llanelli (tarmac) Sunday 13th April
Kelly Felstead 03:53:48, Sean Birch 04:14:46.
Full results here.

Offa's 'Orror (multi-terrain) Sunday 13th April
Paul Nowaczek 01:47:26, Mel Senior 02:09:52.
Full results here.

Virgin London Marathon (road) Sunday 13th April
Ade White 03:31:26, Keith James 03:35:41, Terry Lewis 03:35:44, Chris Gapper 03:54:22, Jason Dixon 03:54:23 (pb), Paul Harvey 04:15:23, Daffydd Weetman 04:15:34, Coral Rees 04:49:09, Jonathan Forey 05:16:11, Jo Robinson 05:21:31.
Full results here.

San Domenico 30K (trail) Sunday 23rd March
Keith James 02:17:40, Jason Dixon 02:39:14, Kelly Felstead 02:46:32, Paul Harvey 02:49:05, Daffydd Weetman 02:53:44, Jacqueline Lambeth 03:05:54, Coleen Birch 03:10:16, Coral Rees 03:14:17, Hayley Stephens 03:47:26.
Full results here.

Atlantic College 10K (road) Sunday 16th March
Ken Oliver 50:48
Full results here.

Rhayader Round the Lakes 20 miler (road) Saturday 8th March
Dafydd Lambeth 02:24:19, Terry Lewis 02:37:21, Jason Dixon 02:48:48, Julie Lewis 02:58:18, Paul Harvey 03:13:31, Coleen Birch 03:24:45, Jacqueline Lambeth 03:24:46, Malcolm Parker 03:34:59.
Full results here

Silverstone Half Marathon (road) Sunday 2nd March
Jason Dixon 01:35:54 (pb), Kay Dixon 02:02:30 (pb).
Full results here
 
Llanelli Half Marathon (road) Sunday 2nd March
Chris Davies 01:29:47, Jordan Kibble 01:47:42.
Full results here.

City of Newport Half Marathon (road) Sunday 2nd March
Leigh Shankland 01:29:00, Keith James 01:32:11, Steven Lane 01:33:32, Terry Lewis 01:36:06, Sarah Fry 01:44:15, Paul Harvey 01:44:37, Kelly Felstead 01:45:56, Julie Lewis 01:48:37, Daffydd Weetman 01:49:55, Ken Oliver 01:52:20, Tom Bourton 01:52:28, Michelle Johnson 01:52:59, Sara Arnold 02:03:46, Helen Williams 02:03:46, Jacqui Lambeth 02:06:27, Mel Senior 02:06:29, Louise Saddler 02:07:41, Nicola Hawkesford 02:11:57, Stephen New 02:26:10, Linda Jones 02:37:02.
Full results here.

Bath Half Marathon (road) Sunday 2nd March
Kelly Waite 01:43:54, Rachel Prangley 01:48:26.  
Full results here.
 
St. David's Day Run 10K (multi-terrain) Sunday 2nd March
Paul Thomas 43:19, Jay Leach 58:59.
Full results here.
 
Green Man Ultra 45 miles (multi-terrain) Saturday 1st March
Garfield Jones 11:55:00.
Full results here.

Ras Dewi Sant Marathon (coastal path) Saturday 1st March
Sean Birch 05:20:49, Coleen Birch 06:17:42, Malcolm Parker 07:59:21.
Full results here.
 
Pontypool Home Run 10k (multi-terrain) Sunday 23rd February
Steve Lane 44:02, Paul Nowaczek 45:35, Daffydd Weetman 46:58, Kelly Felstead 47:28, Julie Lewis 49:52, Glyn Hicks 50:03, Jordan Kibble 50:28, Ken Oliver 52:55, Mel Senior 56:44, Rhydwyn Harris 57:04. 
Full results here. 
 
Lliswerry 8 (road) Sunday 26th January
Haydn Hartnell 50:37, Martin Jones 51:18, Phil Williams 52:15, Chris Lloyd 53:45, Alun Wood 53:55, Terry Lewis 55:48, Jason Dixon 57:11 (pb), Russell Wareham 58:10, Kelly Felstead 58:57, Paul Nowaczek 59:04, Paul Harvey 59:16, Jordan Kibble 61:24, Kelly Waite 61:27, Julie Lewis 63:35, Ken Oliver 65:29, Michelle Johnson 65:40, Roger Fawke 67:35, Colin Dixon 67:35, Helen Williams 68:11, Glyn Hicks 68:23, Sara Arnold 68:55, Jacqui Lambeth 70:05, Kay Dixon 70:48, Malcolm Parker 75:23, Jay Leach 75:49, Louise Saddler 75:49, Lisa Lawford 77:12, Fiona Walkley 77:20,  Ruth Powell 78:03, Mel Senior 78:03, Deven Jones 79:19.
Full results here. 
 
Riverbank Rollick (off-road) Sunday 19th January
Jonathan Davies 01:20:30, Glyn Hicks 01:33:44.
Full results here.